REKLAMA
WAŻNE

Klienci rezygnują z lokat. Banki mają już nową smycz

Wojciech Boczoń2013-08-30 11:24analityk Bankier.pl
publikacja
2013-08-30 11:24

Niskie stopy procentowe powodują, że wycofujemy pieniądze z bankowych lokat. Od początku roku saldo lokat gospodarstw domowych stopniało o 21 mld zł. Banki wprowadzają nowe produkty, by zatrzymać odpływ depozytów.

lokaty
Źródło: Thinkstock

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego są obecnie na najniższym poziomie w historii. Przekłada się to na wysokość oprocentowania lokat bankowych, które od wielu miesięcy oferują mało korzystne warunki. Wpływa to na naszą niechęć do oszczędzania na lokatach terminowych. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że od początku roku wycofaliśmy z lokat aż 21 mld zł. W lipcu na lokatach trzymaliśmy 250 mld zł, czyli tyle samo co rok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że doszło do masowego runu na banki. Od początku roku saldo kont bieżących zwiększyło się o 31 mld zł, czyli aż o 16 proc. licząc rok do roku. Pieniądze pozostały więc w bankach.Oszczędności gospodarstw domowych. Źródło NBP, dane w mld zł.

Wzrost salda na rachunkach bieżących może mieć wiele czynników. Z jednej strony to zapewne efekty sezonowe: wypłaty premii, zwroty z podatków czy trzynastki. Po części może to być skutek wygasania lokat sprzed roku, które oferowały wysokie odsetki. Środki z powrotem nie wróciły już na lokaty. Część osób zapewne zdecydowała się przetrzymać pieniądze na kontach oszczędnościowych oczekując na lepszą okazję do zdeponowania oszczędności.

Banki szukają alternatyw dla lokat

Z punktu widzenia banków nie jest to jednak najlepsza informacja. Lokaty długoterminowe są dla nich lepszym zabezpieczeniem w prowadzeniu polityki kredytowej. Depozyty bieżące mogą w każdej chwili zostać wycofane, bo klienci mają do nich szybki dostęp. Banki zaczynają więc powoli myśleć o tym, jak przywiązać pieniądze klientów na dłużej. Pojawiają się nowe produkty, a banki przekonują nas, że to czas pomyśleć o oszczędzaniu długofalowym.

BGŻOptima zaproponował dwa programy systematycznego oszczędzania Optima Saver i Optima Duo. Pierwszy z nich to celowy rachunek oszczędnościowy służący do systematycznego oszczędzania. Klient może co miesiąc przekazywać dowolną kwotę - minimum 100 zł. Przy regularnych wpłatach oprocentowanie będzie wynosić 3,5 proc. Optima Duo pozwala z kolei inwestować samodzielnie w jednostki funduszy. Inwestor będzie mógł ponadto otworzyć konto oszczędnościowe oprocentowane na 4 proc.

Nadchodzi moda na systematyczne oszczędzanie?

Bank Credit Agricole zapowiedział rozbudowanie oferty oszczędnościowej o nowe produkty. Nowością jest program Moja Rezerwa Finansowa, który w założeniu ma trwać 5 lat. Środki są oprocentowane według stopy WIBOR3M pomniejszonej o wskaźnik 1,2 proc. Co pół roku bank zwiększa jednak oprocentowanie bonusowe, które w ostatnim półroczu dojdzie wyniesie już 31 p.p.. W planach ma kolejne produkty wspierające oszczędzanie.


Ranking lokat Bankier.pl - sierpień 2013 r.» Ranking lokat Bankier.pl - sierpień 2013 r.

W sierpniu Santander Consumer Bank rozpoczął promocję lokat o długich terminach zapadalności. Na lokacie dwuletniej oferuje aż 4,1 proc., co stawia go na pozycji lidera w tym segmencie produktów. Wprowadzenie promocji zostało wsparte dużą kampanią marketingową z Fernando Alonso, kierowcą Formuły 1. Swoje Centrum Oszczędzania intensywnie promował przed wakacjami także Bank Millennium.

Kolejną rynkową nowością będzie program Dream Saver od ING Banku Śląskiego. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale z informacji serwisu PRNews.pl wynika, że będzie to program systematycznego oszczędzania na konkretne cele. Program zostanie wprowadzony do oferty za kilka dni.

Sezon na bankowe nowości uważamy za otwarty

Na tę chwilę bankom nie zagraża masowy odpływ depozytów, ale stoją w trudnej sytuacji. Wszystko wskazuje na to, że niskie stopy procentowe utrzymają się jeszcze przez najbliższy rok. Klienci będą więc szukać alternatyw dla niskooprocentowanych lokat terminowych. Już teraz pieniądze zaczynają płynąć szerokim strumieniem do towarzystw inwestycyjnych. Można zatem oczekiwać, że zbliża się sezon na nowości w bankowych produktach do systematycznego oszczędzania.

Napisz do autora: wboczon@prnews.pl

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~gracz kontowy
Moneyback, różnego rodzaju premie ( np. zasilenie konta) śą dziś o wiele korzystniejsze niż jakiekolwiek lokaty i do tego nie ma w nich tego podatku Belki...
~Adam
Ja trzymam pieniądze na lokacie, żeby ich po prostu nie przeżreć. Założeyłem w open finance już z rok temu miesięczną odnawialną i się trzymam. Nie wydałem na głupoty i to dla mnie się liczy.
~mk
Chętnie włożę kasę na fundusz, który za prowadzenie będzie pobierał max 30% ale z zysku wypracowanego. Znacie takie produkty w Polsce? Ku przestrodze, w GetinBanku dałem się wciągnąć w coś, co nie ma szansy powodzenia i nie ma możliwości wyjścia z tego bez straty całego kapitału!!! Omijajcie ich z daleka.
~nowości_finansowe
Podobno dobierają się Czarneckiemu do skóry, są jakieś podejrzenia w sprawie lichwiarskiej działalności Idea Banku. Oby to się nie skończyło jak z Amber Gold bo ludzie potracą kupę kasy.
arturixx
sam wycofałem gotówkę bo zjechali mi z 6 % na 2,25% no oczywiście kredyty nie zjechały równie mocno jak lokaty.

Credit Agricole wciska na siłę kredyt 15zł odsetek od każego 1000zł ale jak zapytałem jakie jest RRSO to w bólach powiedziała panienka z okienka że 33% nosz k..wa jego mać!
gdzie jest taka możliwość
sam wycofałem gotówkę bo zjechali mi z 6 % na 2,25% no oczywiście kredyty nie zjechały równie mocno jak lokaty.

Credit Agricole wciska na siłę kredyt 15zł odsetek od każego 1000zł ale jak zapytałem jakie jest RRSO to w bólach powiedziała panienka z okienka że 33% nosz k..wa jego mać!
gdzie jest taka możliwość że można zarobić pow. 33% zysku ?


.........................................
www.cenwe-okazje.pl
~gus
Wtedy dopiero się okaże że da się dawać kredyty nie na lichwiarskie 22%, okaże się że da się pożyczyć 10tys i nie musieć oddawać 22tys tylko np. 12-13tys. Cały czas się głowię jak sobie pozwoliliśmy na takie bankowe oferty gdzie kredytem na jedno mieszkanie czy samochód w sumie spłacasz ich dwa. No i ten Cypr....
~oYeny
większość Polaków oszczędności po prostu wydaje na życie !
~endi
ludzie widząc dołek w cenach nieruchomości wolą kupić sobie mieszkanie niż trzymać pieniądze w banku na 3% . A tak na marginesie jeżeli 3% zdaniem banków to zysk więc dlaczego w Polsce oprocentowanie odsetek ustawowych wynosi 13% ? przecież powinno być tyle ile wynosi inflacja ... Ustawodawca ustalając oprocentowanie ludzie widząc dołek w cenach nieruchomości wolą kupić sobie mieszkanie niż trzymać pieniądze w banku na 3% . A tak na marginesie jeżeli 3% zdaniem banków to zysk więc dlaczego w Polsce oprocentowanie odsetek ustawowych wynosi 13% ? przecież powinno być tyle ile wynosi inflacja ... Ustawodawca ustalając oprocentowanie odsetek ustawowych tłumaczy to koniecznością zabezpieczenia wierzycieli przed REALNYM spadkiem wartości pieniądza , idąc tym tokiem myślowym widzimy , że lokaty bankowe nie zabezpieczają przed realnym spadkiem wartości pieniądza w żaden sposób , a jedynie generują straty ...
~grtgfb
od 2014 wchodzi ustawa o konfiskacie kasy tak jak na /cyprze. wiać ludzie z majatkiem od tych lichwiarzy .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki