Kiedy rolnik może wyciąć drzewo bez pozwolenia

Rolnicy nie muszą mieć zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów tylko wtedy, gdy jest to ściśle związane z ich życiem prywatnym, np. budową domu - wyjaśnia resort środowiska. Jeśli jednak chcą oni postawić nową oborę czy stodołę, to takie pozwolenie muszą uzyskać.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Od 1 stycznia 2017 roku osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej prywatnej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki, czyli własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia, muszą być spełnione jednocześnie.

"Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo bądź krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony (czyli własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej). Jednak ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana, jako działalność gospodarcza, konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo/krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej" - poinformował resort w czwartkowym komunikacie.

Przykładowo, jeśli wycięcie drzewa nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tylko np. z budową domu, to w takiej sytuacji rolnik nie musi mieć pozwolenia na wycinkę. Inaczej jest w przypadku budowy stodoły, kurnika, obory czy drogi dojazdowej do pola. Ponieważ jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (rolniczej), pozwolenie na wycinkę trzeba już uzyskać.

Rolnik nie musi mieć też zezwolenia na usunięcie drzew bądź krzewów, jeśli chce zagospodarować nieużytki. "Jeżeli jednak drzewo jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym albo nadwodnym znajdującym się w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień, to nie może być usunięte" - wyjaśnia MŚ.

Bez pozwolenia nie można też wycinać tej części drzew pokrywających całą działkę, które rosną bezpośrednio przy drodze lub w wodzie. (PAP)

mick/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~jaś

Można wyciąć drzewa i postawić z nich 10 wychodków lub zacząć zaorać i zmienić na łąkę. A po kilku latach postawić oborę jak u Szyszki ministra "ochrony środowiska naturalnego".

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~myśliciel

najlepiej bobra napuścić i zębami w nocy zetnie i sama natura obali drzewo

! Odpowiedz
1 5 ~onn

masakra... czy w tym kraju nie można zrobić jasnych przepisów tylko potrzebne są ciągłe interpretacje

! Odpowiedz
1 13 ~fox

Już biurwy odkręcają dobrą zmianę przepisów.
Wolno wyciąć, ale nie wolno.

! Odpowiedz
2 3 ~Orka

Pytanie,czy jak odziedziczyłem po zmarłym ojcu działkę o powierzchni ok 1,5ha ziemia rolna ale ojciec nie był rolnikiem i ja też nie jestem to czy mogę w koło domu zrobić porządek z drzewami które już przeszkadzają w użytkowaniu terenu? Czy muszę coś zgłaszać ?

! Odpowiedz
0 0 ~jas

Nie nie musisz bo nie prowadzisz działalności rolniczej.

! Odpowiedz
3 19 ~Dżejms

Wolny człowiek na własnej posesji może wyciąć bez pozwolenia zawsze. Reszta musi pytać.

! Odpowiedz
2 12 ~eryk

nie robcie ludziom wody z mozgu!!! Drzewo do 100 cm obwodu na wys 130 cm mozna sciac i sprzedac. Wiem bo mam to na pismie z urzedu. Nie wprowadzajcie w blad ludzi !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil