Karczewski o finansowaniu konwencji PiS: Nikt nie wyłudzał pieniędzy

Nikt nie wyłudzał żadnych pieniędzy na sfinansowanie konwencji PiS; zawsze skrupulatnie rozliczaliśmy każdą kampanię - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o zarzuty dot. nielegalnego finansowania konwencji wyborczej PiS z pieniędzy unijnych.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Tygodnik "Newsweek" w poniedziałkowym artykule "Eurooszuści z PiS", napisał że Prawo i Sprawiedliwość mogło nielegalnie sfinansować konwencję PiS w czerwcu 2015 roku. Wśród przemawiających na konwencji znalazło się m.in kilku eurodeputowanych PiS-u. "Ustaliliśmy, że (...) wystąpienia europosłów to gra pozorów, podkładka, dzięki której politycy PiS mogą sięgnąć do unijnej kasy (...) wystarczy ściągnąć po deputowanych i można urządzić imprezę za unijne pieniądze" - napisał "Newsweek".

Karczewski, pytany w radiu Zet o te doniesienia, ocenił, że "tezy +Newsweeka+ są nieprawdziwe". "Nikt od nikogo nic nie wyłudzał, nikt nikogo nie wykorzystywał" - zapewnił.

Dodał, że nawet jeżeli "jakiś fragment" konwencji, został sfinansowany ze środków unijnych, to "na pewno nie była to część związana z PiS". "PiS zawsze dbało o finanse (...) zawsze skrupulatnie rozliczaliśmy każdą kampanię" - przekonywał marszałek Senatu.

O sprawie pod koniec września pisał też portal wyborcza.pl. W rekcji na tą publikację, Platforma i Partia Razem złożyły do PKW wnioski o zbadanie sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości.

Sławomir Nitras (PO) przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że "pieniądze, które były przeznaczone na działalność merytoryczną partii, zostały wykorzystane na agitację wyborczą PiS-u". W jego ocenie, doszło do złamania przepisów ordynacji wyborczej. Z kolei we wniosku Partii Razem wskazano, że "europejska partia polityczna Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, niezgodnie z unijnymi przepisami wsparła imprezę zorganizowaną przez Prawo i Sprawiedliwość".

Karczewski, pytany wtedy o te doniesienia zaprzeczył, jakoby PiS finansowało konwencję ze środków unijnych. "To z całą pewnością nie były pieniądze wydawane na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości" - zapewnił. Jego zdaniem, w tej sprawie prawo nie zostało złamane.

Przewodniczący PKW sędzia Wojciech Hermeliński powiedział w ubiegłym tygodniu, że po wnioskach skierowanych do Komisji, PKW zajęła się analizą finansowania konwencji PiS. "Dla nas doniesienia prasowe to niewystarczające informacje, żeby wyjaśnić tę kwestię. W związku z tym PKW postanowiła zwrócić się do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i Parlamentu Europejskiego o nadesłanie stosownych informacji w tej mierze" - poinformował Hermeliński.

autor: Maciej Zubel (PAP)

zub/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil