Kara w zawieszeniu dla b. posłanki za przywłaszczenie ponad 104 tys. zł

Na karę dwóch lat w zawieszeniu na cztery, skazał we wtorek sąd w Jaśle (Podkarpackie) b. posłankę Twojego Ruchu Małgorzatę M. z Jasła m.in. za przywłaszczenie ponad 104 tys. zł ryczałtu na podróże służbowe i wyposażenie biura. Kobieta poddała się dobrowolnie karze.

Kara w zawieszeniu dla b. posłanki za przywłaszczenie ponad 104 tys. zł
Kara w zawieszeniu dla b. posłanki za przywłaszczenie ponad 104 tys. zł (fot. Krzysztof Sitkowski / FORUM)

M. ma także decyzją sądu zapłacić 8 tys. zł grzywny na rzecz Skarbu Państwa, naprawić szkodę, czyli zwrócić Kancelarii Sejmu całą kwotę, jaką według oskarżenia przywłaszczyła oraz pokryć koszty sądowe.

Małgorzata M. poddała się dobrowolnie karze i jasielski sąd wymierzył jej taką karę, jaką w zasadniczej części oskarżona uzgodniła z prokuraturą (o zapłacenie grzywny wnioskował oskarżyciel).

Jasielska prokuratura zarzuciła Małgorzacie M., że przez wiele miesięcy jako posłanka przywłaszczyła sobie ponad 104 tys. zł wypłacanych z Kancelarii Sejmu RP jako ryczałt na wyposażenie i prowadzenie biura poselskiego. Miała tego dokonać w okresie od listopada 2011 r. do kwietnia 2014 r. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Zastępca prok. rejonowego w Jaśle Grażyna Krzyżanowska poinformowała PAP, że największą przywłaszczoną kwotę, prawie 75 tys. zł stanowią ryczałty pobierane na rzekome przejazdy samochodem w celach służbowych. M. miała oświadczać, że każdego miesiąca przejeżdża 3,5 tys. kilometrów.

Część przywłaszczonej kwoty - około 18 tys. zł posłanka pobrała na czynsz i inne opłaty związane z prowadzeniem biura poselskiego. Tymczasem, jak się okazało, poświadczała nieprawdę w rozliczeniach wydatków, które złożyła w Kancelarii Sejmu RP, bowiem w części wynajmowanych pomieszczeń urządziła prywatne mieszkanie.

Kolejna kwota - ponad 12 tys. zł pobranych z rachunku bankowego, na który wpływały pieniądze przeznaczone na prowadzenie biura, nie została przez M. w żaden sposób udokumentowana.

Dalsze zarzuty dotyczą wyłudzenia mebli od przedsiębiorcy, za które nie zapłaciła, gdy tymczasem w Kancelarii Sejmu przedłożyła fakturę za remont biura poselskiego i wyposażenie, i uzyskała na ten cel refundację w wysokości ponad 6,7 tys. zł.

Małgorzata M. została wybrana do Sejmu w 2011 r. z listy Ruchu Palikota. W 2013 r. wraz z dwoma partyjnymi kolegami zostali zawieszeni za nadużycie alkoholu. Rok później wraz z grupą 12 posłów opuściła klub Janusza Palikota, ale w lutym 2015 r. powróciła do Twojego Ruchu. W zeszłorocznych wyborach parlamentarnych do Sejmu nie startowała. (PAP)

api/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Marcinkiewicz

Mieliśmy kiedyś "płemieła" Kazimierza o tym samym nazwisku...

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 12 ~endi

Dlaczego piszecie Małgorzata M ? podajcie pełne nazwisko , przecież to była osoba publiczna żyjąca za publiczne pieniądze i jak widać bardzo lekko ...

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl