Kanadyjczycy mają coraz gorsze opinie o Chinach

Rząd ChRL coraz bardziej szkodzi wizerunkowi chińskich firm: 90 proc. Kanadyjczyków uważa, że Chinom nie można ufać w kwestii rządów prawa oraz praw człowieka, a tylko 22 proc. chce rozwoju relacji gospodarczych z tym krajem.

(fot. GagliardiPhotography / Shutterstock)

Z opublikowanego w tym tygodniu sondażu instytutu Angus Reid wynika, że opinie Kanadyjczyków na temat Chin jako kraju i Chin jako partnera gospodarczego drastycznie się pogorszyły w ciągu minionych czterech lat. „Kanadyjczycy są coraz bardziej sfrustrowani tym, co robią Chiny” - napisano w komunikacie instytutu. W ciągu zaledwie 13 miesięcy odsetek Kanadyjczyków mających negatywne opinie o Chinach wzrósł z 51 proc. do 66 proc.

Najlepiej postrzeganym przez Kanadyjczyków partnerem, jeśli chodzi o rozwijanie kontaktów gospodarczych, jest Unia Europejska, która ma 38 proc. pozytywnych ocen. Na drugim miejscu z 28 proc. pozytywnych wskazań są USA. O ile jeszcze cztery lata temu 40 proc. Kanadyjczyków uważało, że Chiny to kraj, z którym Kanada powinna rozwijać stosunki handlowe, o tyle w listopadzie br. taką opinię podzielało 22 proc. Kanadyjczyków.

69 proc. Kanadyjczyków uważa, że rząd nie powinien pozwolić chińskiej firmie telekomunikacyjnej Huawei na udział w budowie sieci 5G. Australia, Nowa Zelandia, USA i Japonia uznały, że sprzęt Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Negatywna opinia o Chinach i zagrożeniach technologicznych przekłada się na inne branże. 77 proc. Kanadyjczyków chce zakazu chińskich inwestycji w sektorach wrażliwych „takich jak finanse i telekomunikacja.”

W badaniu zwrócono uwagę, że w relacjach z Chinami ważniejsze od gospodarki stały się wartości, takie jak przestrzeganie praw człowieka. Nie tylko 90 proc. Kanadyjczyków uważa, że w tej kwestii nie mają zaufania do Chin, to na pytanie „co powinno być ważniejsze w ogóle w relacji z Chinami” - 70 proc. odpowiada, że prawa człowieka. W ciągu 10 miesięcy odsetek Kanadyjczyków przedkładających prawa człowieka nad handel z Chinami wzrósł o 8 punktów procentowych.

Działania rządu ChRL, który w grudniu 2018 roku po zatrzymaniu przez Kanadę na wniosek USA wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, aresztował dwóch Kanadyjczyków zarzucając im rzekomą działalność szpiegowską i wstrzymał częściowo import kanadyjskiej żywności, poważnie zaszkodziły wizerunkowi chińskich firm. 68 proc. Kanadyjczyków w większym lub mniejszym stopniu słyszało o sprawie zatrzymania Meng. „Chiny są drugim po Arabii Saudyjskiej najgorzej postrzeganym partnerem” - napisano w komunikacie Angus Reid.

Z badań Angus Reid wynika, że Kanadyjczycy nie cenią obecności chińskich firm w najbliższym otoczeniu. 34 proc. uważa, że wpływ handlu z Chinami na ich najbliższe otoczenie i miejsca pracy jest negatywny, 26 proc. - że pozytywny, 21 proc. - zarówno pozytywny jak i negatywny. Lepsze oceny dotyczą gospodarki ogółem: 38 proc. pozytywnych ocen, 32 proc. - negatywnych.

We wtorek parlament Kanady powołał specjalną komisję, która ma dokonać przeglądu stosunków Kanada-Chiny. Środowiska prodemokratycznych chińskich imigrantów w Kanadzie apelują do premiera Justina Trudeau o zastosowanie rozwiązań obowiązującej w Kanadzie tzw. ustawy Magnitskiego wobec chińskich urzędników i polityków. Ustawa umożliwia wprowadzenie zakazu wjazdu do Kanady i dostępu do kanadyjskich aktywów osobom naruszającym prawa człowieka.

Raporty opublikowane w ostatnich latach wskazywały, że chińscy inwestorzy wykorzystują kanadyjski rynek nieruchomości do legalizacji posiadanych majątków, co doprowadziło do gwałtownych wzrostów cen szczególnie w Vancouver i Toronto. Jak podawały kanadyjskie media, wielu skorumpowanych chińskich urzędników legalizuje swoje dochody poprzez transakcje na kanadyjskim rynku nieruchomości. Wiadomo też, że chińskie mafie narkotykowe piorą pieniądze w Kanadzie, również w sektorze nieruchomości.

Tylko w 2018 roku na kanadyjskim rynku nieruchomości „wyprano” co najmniej 46,7 mld CAD – napisano w raporcie dla rządu prowincji Kolumbia Brytyjska opublikowanym wiosną bieżącego roku.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 18 2kbb

Coraz więcej krajów będzie miało takie zdanie... Właśnie na naszych oczach upada lansowane przez Góralczyka Bartosiaka, Pyffla, i kilku innych postkomunistów i hochsztaplerów Nowego Jedwabnego Szlaku który będzie uzależniony od Rosji...!!!

! Odpowiedz
37 30 ajwaj

Akurat chinscy przyjaciele ich Smok=Dragon,
interesuja sie co mysli Kanadol :)
Kanadole to niedojdy, co w Europie glodowali i pojechali z nedzy okradac przyjaciól Indian.

Chinczyków 1 400 000 000 ludzi,
Kanadole to 36 mln.
Jak u Chinczychów dzialaly drukarnie, armaty (proch), parasolki, vibratory, papier, papierowe pieniadze, Mielki Mur, zeliwo, zapalki itd.
Kanadole biegali z lukiem za hiena bez sukcesu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 23 xiven

czubią się bo tak naprawde oboje ścigają się w zniewalaniu swoich obywateli

kanadyjczycy zniewalani są przez ekobrednie, regulacje, zakazy, kary za złowienie złej rybki

chińczycy są zamykani w elektronicznej klatce, śledzenie, blokady internetu, system kredytów zaufania społecznego....

odmienne podejścia dążące do tego samego efektu końcowego, poniżenia wolności jednostki ponad inne "wyższe" cele

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 13 marianpazdzioch

Nie chcą, ale na potęgę handlują. Coś jak ten gumowy polski polityk.

! Odpowiedz
17 7 grzegorzkubik

No to jak patrzą na prawa człowieka czy na biznes. Żyjąc w Kanadzie nie żyją w Chinach. Co ich to obchodzi. Jakby tam teraz wprowadzili model demokratyczny to byłaby bida z nędzą.

! Odpowiedz
6 20 najmadrzejszy

Moze i sa takie wyniki badan a moze nie...
To niech bojkotuja wyroby w ktorych jest choc krztyna chinszczyzny...zostana im galezie i to zlamane, bo uciete bylyby chinska pilą

! Odpowiedz
19 39 yapaxl

Kanadyjczycy? To ci co uzywaja terenow skradzionych Indianom? Ci sami co prowadza segregacje ludzi podczas aplickacji o obywatelstwo?

! Odpowiedz
22 27 talmud

upadek cywilizacji rzymskiej & zastąpienie jej plemiennym syjonizmem doprowadził do wyprania mozgow - przeciętny jaś myslenie ma wyłączone - powtarza jak papuga "za mądrzejszymi"........

! Odpowiedz
20 17 jkendy

Ostatnia formą upadku ludzkości jest komunizm system, który morduje własnych obywateli patrz co robią w Hong Kongu i co zrobili na Placu Niebiańskiego Spokoju.

! Odpowiedz
25 33 jkendy

To ciekawe komuszki nie maja zaufania do własnego państwa i inwestują na zachodzie. Podobnie jak ruscy na zachód plują ale pieniądze wola trzymać w EU a ich dzieci studiują w Wielkie Brytanii.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil