REKLAMA

Kanada: napastnikowi z Quebec postawiono dwa zarzuty morderstwa

2020-11-02 00:34
publikacja
2020-11-02 00:34
Kanada: napastnikowi z Quebec postawiono dwa zarzuty morderstwa
Kanada: napastnikowi z Quebec postawiono dwa zarzuty morderstwa
/ ingimage

Napastnikowi, który w nocy z soboty na niedzielę zabił w mieście Quebec dwie osoby i zranił pięć innych, zostały postawione dwa zarzuty zabójstwa i pięć zarzutów usiłowania zabójstwa.

24-letni mężczyzna stanął w niedzielę pierwszy raz przed sędzią, podczas połączenia wideo. Został zidentyfikowany jako Carl Girouard, według mediów pochodzi z Sainte-Therese, miasta w Quebec znajdującego się 20 km. na północny zachód od Montrealu. W czasie ataku użył japońskiego miecza – katany, był ubrany w średniowieczny kostium.

Girouard pojawi się ponownie przed sądem w czwartek, podał francuskojęzyczny nadawca publiczny Radio-Canada.

Policja miasta Quebec podała w niedzielnym komunikacie prasowym, że dwie ofiary napastnika to 61-letnia Suzanne Clermont i 56-letni Francois Duchesne, oboje byli mieszkańcami Quebec. Pięć osób, które przeżyły atak, według wcześniejszych informacji policji ma „poważne rany cięte”, jednak życiu ich nie zagraża niebezpieczeństwo.

Podczas konferencji prasowej w niedzielę rano szef policji Quebec Robert Pigeon powiedział, że „motywacje osobiste” napastnika nie są znane, „raczej nie jest związany z żadną grupą terrorystyczną”, a ofiary były przypadkowe. Dodał, że sytuacja wskazuje na to, że atak był dokonany z premedytacją i wymagał zaplanowania.

Szef policji Quebec powiedział też, że zarówno pytania o ideologię, czy o przyczyny założenia przez napastnika „średniowiecznego stroju” stanowią część prowadzonego dochodzenia, nie wiadomo też, dlaczego mężczyzna wybrał miasto Quebec. Odpowiadając na pytania dziennikarzy Pigeon potwierdził, że pięć lat temu mężczyzna miał w „kontekście medycznym” powiedzieć, iż zamierza popełnić podobny czyn, jednak ani tej informacji policja uprzednio nie miała, ani napastnik nie był znany policji.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce w historycznym centrum miasta Quebec w pobliżu Chateau Frontenac w nocy z soboty na niedzielę. Sprawca został zatrzymany przez policję ok. godz. 1 w nocy (godz. 7 w Polsce). Napastnik miał przyjechać na miejsce samochodem, potem poruszał się pieszo. Policja została zaalarmowana ok. 22:30 czasu lokalnego, gdy na ulicy du Tresor znaleziono pierwszą ofiarę, drugą ofiarę na ulicy des Remparts znaleźli sąsiedzi.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki