REKLAMA

Biden ma już 279 głosów elektorskich; Trump skarży wybory w kolejnym stanie

2020-12-05 07:05, akt.2020-12-05 08:06
publikacja
2020-12-05 07:05
aktualizacja
2020-12-05 08:06
fot. M Ainuha Zainur R / Shutterstock

Kalifornia certyfikowała w piątek wyniki wyborów prezydenckich. Tym samym łącznie w amerykańskich stanach zatwierdzono już 279 głosów elektrorskich na Demokratę Joe Bidena. To nieco ponad próg 270 potrzebnych do wygranej w wyścigu do fotela prezydenckiego.

Liczba głosów elektorskich, których Biden może być pewien, wzrosła do 279, gdy wyniki w gwarantującej 55 głosów elektorskich Kalifornii certyfikował sekretarz tego stanu Alex Padilla.

Wyników wyborczych nie certyfikowały jeszcze trzy stany, w których zwyciężył Biden - Hawaje, Kolorado i New Jersey. Gdy zamkną ten proces, kandydat Partii Demokratycznej będzie mógł liczyć na 306 głosów elektorskich. Jego rywal, ubiegający się o reelekcję Republikanin Donald Trump uzyskał ich 232.

Procedura certyfikowania wyborów na poziomie stanów zazwyczaj nie jest uważnie śledzona i uznawana jest w USA za formalność. W tym roku przyciąga jednak zwiększoną uwagę mediów, gdyż Trump nie uznaje wygranej rywala i uważa, że w głosowaniu "dochodziło do masowych fałszerstw".

Sztab prezydenta USA Donalda Trumpa poinformował, że złożył pozew w sądzie stanowym w Georgii, domagając się unieważnienia tamtejszych wyborów prezydenckich. Wyjaśniono, że pozew będzie zawierał zaprzysiężone oświadczenia mieszkańców tego stanu o rzekomych oszustwach wyborczych.

I tak obóz Trumpa wniósł wiele pozwów w całych Stanach Zjednoczonych, próbując zmienić jego porażkę w wyborach 3 listopada w zwycięstwo. Prawie wszystkie z nich zostały odrzucone przez sądy. Tak było m.in. w Michigan, Arizonie, Wisconsin czy Nevadzie.

20 listopada sekretarz stanu Georgia Brad Raffensperger ogłosił, że Demokrata Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w tym stanie, czym zatwierdzona została decyzja władz stanowych o oddaniu Bidenowi wszystkich swoich 16 głosów elektorskich. Władze Georgii ogłosiły wygraną Bidena po ponownym przeliczeniu głosów.

Po spłynięciu danych ze wszystkich hrabstw z Georgii ponowne przeliczenie głosów wykazało przewagę Bidena nad Trumpem wynoszącą 12 284 głosy. To o ponad 1,2 tys. mniej niż podczas pierwszego liczenia.

Trump i jego sojusznicy, w tym republikańscy senatorzy z Georgii David Perdue i Kelly Loeffler, zarzucali Raffenspergerowi przyzwolenie na fałszowanie wyborów. Oskarżenia te ich partyjny kolega stanowczo odrzucił.

Jak wylicza agencja Associated Press, obóz prezydenta złożył od daty wyborów ponad 50 wyborczych skarg. W większości przypadków zostały one przez sądy odrzucone, Trumpowi nie udało się dzięki prawnym działaniom odbić żadnego ze stanów, w których przegrał głosowanie. Ponowne przeliczenia głosów w Georgii i Wisconsin nie pociągnęły za sobą większych zmian, a raczej utwierdziły wygraną w nich Bidena.

Po certyfikowaniu wyborów przez wszystkie stany Kolegium Elektorów głosować będzie 14 grudnia. Większość stanów prawnie zobowiązuje swoich elektorów do opowiedzenia się za wygranym kandydatem w głosowaniu powszechnym w danym stanie. W historii USA zdarzały się jednak przypadki "wiarołomstwa elektorów", ale te nigdy nie miały wpływu na ostateczny rezultat. AP pisze, że do tej pory nie ma sygnałów, by któryś z elektorów zobowiązanych do poparcia Bidena, rozważał opcję zagłosować inaczej.

Zgodnie z procedurą decyzja Kolegium Elektorów zostanie przyjęta przez Kongres 6 stycznia. Dwa tygodnie później 46. prezydent USA zostanie zaprzysiężony.

W kilku stanach sympatycy Trumpa nie poddają się i deklarują, że będą walczyć do samego końca, by udowodnić swoje racje i nie dopuścić do inauguracji Bidena. W Pensylwanii grupa 75 republikańskich parlamentarzystów do lokalnego parlamentu wezwała w piątek amerykański Kongres, by nie uznawał wygranej Demokraty w tym stanie. Republikański senator z Pensylwanii Pat Toomey zapowiedział jednak, że nie poprze takiego kroku swoich partyjnych kolegów.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Trump powiedział takie słowa. "Jeśli nie będzie uczciwego przeliczenia głosów to ja sam to policzę". Jeśli sądy nie zadziałają prawidłowo będzie stan wyjątkowy i wojsko pomoże w liczeniu.
krokus12
Jak sam policzy to na pewno wygra już widzę jak wojsko liczy głosy USA ,powiedz co Ty masz w głowie zamiast mózgu .
znawca_wszystkiego
Przecież to niemożliwe. Jak można sfałszować wybory w najlepszej demokracji na świecie i to jeszcze w kraju który dysponuje superkomputerami o mocach, które mogłyby te głosy zliczyć w 1E-100 sekundy?
talmud
cyrk dla plebsu.....jeden & drugi "kandydat" to marionetka geszefciarzy z łol strit......czytanie & oglądanie propagandy wyprało myślenie....
ajwaja
Nawet FAKE NEWS zmieniaja mantre:)
Generalowie Flynn i inni, potwierdzili atak armii na
servery CIA we Frankfurcie
_____________
""Nie można już zaprzeczyć, że w wyborach w USA w 2020 r. systematycznie dochodziło do oszustw wyborczych na dużą skalę.
Pierwsze media głównego nurtu, takie jak ABC,
Nawet FAKE NEWS zmieniaja mantre:)
Generalowie Flynn i inni, potwierdzili atak armii na
servery CIA we Frankfurcie
_____________
""Nie można już zaprzeczyć, że w wyborach w USA w 2020 r. systematycznie dochodziło do oszustw wyborczych na dużą skalę.
Pierwsze media głównego nurtu, takie jak ABC, zmieniają teraz, z dużym opóźnieniem, również swoje reportaże na ten temat. Tymczasem amerykańscy demokraci zadziwiają dziwną bezinteresownością w wyjaśnianiu oskarżeń.""

https://www.journalistenwatch.com/2020/12/05/us-wahlen2020-systematischer/
zops
Wybory w USA były oszustwem. http://yall24.com
ajwaja
To sie jeszcze wiele pokaze

Gen. Michael Flynn i inni wielogwiazdkowi generalowie (oni maja armie)
zadaja-wzywaja do wprowadzenia stanu wyjatkowego.
Manipulacja wyborami przez Demsów to nie byly nieuwaga, a zamach na wladze, zdrada stanu karana smiercia np.
_______________
""Nie wierzę ani przez chwilę,
To sie jeszcze wiele pokaze

Gen. Michael Flynn i inni wielogwiazdkowi generalowie (oni maja armie)
zadaja-wzywaja do wprowadzenia stanu wyjatkowego.
Manipulacja wyborami przez Demsów to nie byly nieuwaga, a zamach na wladze, zdrada stanu karana smiercia np.
_______________
""Nie wierzę ani przez chwilę, że kraj ten zaakceptuje wiceprezydenta Bidena jako kolejnego prezydenta w oparciu o to, o czym wiemy, że jest to największe oszustwo, jakiego nasz kraj kiedykolwiek doświadczył w naszej historii. ""

https://www.worldviewweekend.com/
krokus12
Nie jest to przypadkiem ten emerytowany generał któremu udowodniono składanie fałszywych zeznań i zmuszono do dymisji ze stanowiska a ostatnio uniewinnił go Tramp trochę mało wiarygodny i stronniczy .

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki