REKLAMA

KNF pokazuje, gdzie trafiły zyski banków

Michał Kisiel2015-10-09 10:02analityk Bankier.pl
publikacja
2015-10-09 10:02
KNF pokazuje, gdzie trafiły zyski banków
KNF pokazuje, gdzie trafiły zyski banków
/ thetaXstock

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała krótkie podsumowanie dotyczące polityki dywidendowej banków komercyjnych w ostatnich latach. Temat jest gorący – pojawiał się wielokrotnie podczas dyskusji dotyczących kredytów walutowych. Zgodnie z danymi nadzorcy ponad połowa zysków wypracowanych przez działające w Polsce instytucje w ostatnich 15 latach została zatrzymana.

W ostatnich latach KNF dość stanowczo ingerowała w sprawie kierunków podziału zysków instytucji bankowych. Nadzór zdecydowanie opowiada się za wzmacnianiem bazy kapitałowej kredytodawców i nie cofa się przed narzuceniem ostrych reguł. Pod koniec 2014 r. do banków trafiło pismo, w którym zalecano zatrzymanie zysków wypracowanych w czasach dobrej koniunktury i zapowiadano indywidualne rekomendacje. KNF oczekiwał, że na wypłatę dywidendy zdecydują się wyłącznie banki, które spełniają wymogi kapitałowe, nie są objęte programami postępowania naprawczego i otrzymały wysoką ocenę BION (nadawaną przez nadzór w oparciu o badanie m.in. poziomu ryzyka i jakości zarządzania).

Kurs zaostrzono dodatkowo po styczniowej decyzji szwajcarskiego banku centralnego, która spowodowała znaczące umocnienie się franka. Banki, które mają w swoim portfelu kredyty walutowe otrzymały zalecenie wstrzymania się z wypłatą zysków do czasu określenia dodatkowego wymogu kapitałowego.

Większość zysków nie trafia do właścicieli

Z 15 mld zł zysku, które w 2014 r. wypracowały banki notujące pozytywny wynik finansowy 47,8 proc. pozostało zatrzymanych. W formie dywidendy wypłacono 29,5 proc., a reszta pozostała nierozdysponowana i zaliczona do funduszy własnych. Za niską stopę dywidendy odpowiada w dużej mierze właśnie styczniowy kryzys walutowy i działania KNF skierowane do banków zaangażowanych w kredytowanie w walutach.

fot. / / KNF

Od 2000 r. zatrzymanych w bankach zostało średnio 56 proc. wypracowanych przez nie zysków. Szczególnie mała część wyniku trafiła do właścicieli w 2008 r., gdy rozdysponowano zaledwie 13 proc., resztę przeznaczając na wzmocnienie bazy kapitałowej.

KNF wskazuje, że zyskami częściej dzielą się banki kontrolowane przez inwestorów zagranicznych. W 2014 r. instytucje z przewagą kapitału polskiego wypracowały zysk w wysokości 4,6 mld zł, z czego na dywidendę przeznaczono 7,8 proc. Banki posiadające zagranicznego inwestora strategicznego zarobiły w tym samym roku 10,4 mld zł i wypłaciły właścicielom 39,5 proc. z tej sumy.

Komisja przypomina jednak, że banki notowane na giełdzie i posiadające zagranicznego inwestora w części należą także do krajowych inwestorów-akcjonariuszy. Znajdują się wśród nich m.in. OFE i TFI oraz inwestorzy indywidualni. Podczas, gdy banki „zagraniczne” częściej dzieliły się zyskiem, to największa część dywidendy sektora bankowego jako całości trafiła do inwestorów krajowych.

fot. / / KNF

Jeśli założyć, że nierozdysponowany w zeszłym roku zysk trafi do inwestorów, to krajowe podmioty otrzymałyby łącznie 3,44 mld zł, czyli nieco więcej niż w 2013 r. Wartość wypłaconych ogółem dywidend była najwyższa w przypadku banków giełdowych z dominującym udziałem polskiego kapitału (2,04 mld zł). Na następnych miejscach znalazły się instytucje ze strategicznymi inwestorami z Włoch (1,3 mld zł), USA (734 mln zł) i Holandii (390 mln zł).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~Rad
Czy mógłbym prosić o podobną analizę odnośnie kosztów operacyjnych banków? Ile i do kogo trafiają opłaty z tytułu royalties, za zarządzanie, a także gdzie są lokowane i na jaki procent środki?
~Alek
Były bankier, Kseń:

http://samcik.blox.pl/2015/03/Byly-bankier-bez-litosci-Franki-To-sie-nie-moglo.html

Banki
http://forsal.pl/artykuly/894223,wielkie-banki-rzadza-finansami-europy-wschodniej-polska-jest-wyjatkiem.html
~alos

Banki nas doją?
http://biznes.pl/magazyny/finanse/ile-zarabiaja-krajowe-banki/zkh0e0
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/banki-nas-lupia-rosna-ceny-za-niemal-wszystkie-uslugi/bxfk2n
~Istvan
Oj Przydaloby sie nam troche WEGIERSKIEJ polityki finansowj i nie tylko finansowej! Po przetrzepaniu banksterom siedzenia nasz bilans finansowy polepszyl by sie znacznie!!!!
~spokowhereru
ale zaraz, trzeba też uwzględnic kwoty które poszły dla pier.dól ala "spoko". Gdzie ten dzia.d się podział ? Zrozumiał? nieeeeeeeee, niemozliwe. Jesli tak, fajnie.
~qaduq
Przepiękna analiza z laurką dla autora tekstu. Załatwił dwa w jednem. Wypunktowal pozytywnie surowy nadzór Nadzoru, a jednocześnie łopatologicznie pokazal niedowiarkom, że zyski z dywidenty w bankach zagranicznych sprytni inwestorzy ponownie lokuja w OFE, skąd polscy emeryci odbierają kokosy, pozwalające na życie pod Przepiękna analiza z laurką dla autora tekstu. Załatwił dwa w jednem. Wypunktowal pozytywnie surowy nadzór Nadzoru, a jednocześnie łopatologicznie pokazal niedowiarkom, że zyski z dywidenty w bankach zagranicznych sprytni inwestorzy ponownie lokuja w OFE, skąd polscy emeryci odbierają kokosy, pozwalające na życie pod palmami. Przypomiec warto, że to AWS i premier Jerzy Buzek dali emerytom tą niewyobrażalna poprzednio szansę. Powstaje przy tym pytanie o związek przyczynowy ekspansji emerytów z Polski do kurortów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, a przypływem stamtąd imigrantów. Czyżby nasi bogacze na wyjezdnem sami pichcili zupki z torebek i nie dawali miejscowym bakszyszu na utrzymanie? To stąd tak nikle zaufanie do Polski i parcie na bogatsze kraje.
~tomasz26
dziękujemy ci po i psl nikt jak wy nie drenuje polskich kieszeni ..jesteście najlepsi ..POPSLowska ośmiornica
~aekielski
Co ja drobniaczek, ciemniaczek mogę? Trzymam pieniądze w banku bo bardziej bezpiecznie niż w skarpecie. Na koncie 0%, na lokacie 1% z hakiem. Zabijał się o zyski nie będę bo i tak prędzej czy później mnie wykiwają. Kredytów nie biorę bo mnie nie stać brać na swoje utrzymanie tych co śpią na Co ja drobniaczek, ciemniaczek mogę? Trzymam pieniądze w banku bo bardziej bezpiecznie niż w skarpecie. Na koncie 0%, na lokacie 1% z hakiem. Zabijał się o zyski nie będę bo i tak prędzej czy później mnie wykiwają. Kredytów nie biorę bo mnie nie stać brać na swoje utrzymanie tych co śpią na pieniądzach.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~to_ja
bzdura geniuszu..trafilo wiecej niz zysk, gamoniu
transfer pricing...a nasi bo lsz e w i c y to akceptuja.
bankier..nie manipuluj pisz prawde o knf

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki