KNF nałożyła na Murapol kary w łącznej kwocie 10,4 mln zł

2019-08-20 18:00
publikacja
2019-08-20 18:00

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Murapol dwie kary pieniężne za naruszenia ustawy o ofercie publicznej w łącznej kwocie 10,4 mln zł - poinformowała komisja w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu.

/ fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Kara w wysokości 9,9 mln zł została nałożona na spółkę za naruszenie w 2017 r. obowiązku ogłoszenia wezwania następczego do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji w liczbie powodującej osiągnięcie 66 proc. ogólnej liczby głosów w Skarbiec Holding w związku z przekroczeniem przez Murapol wraz z Venture FIZ, zarządzanym przez Trigon TFI (obecnie Lartiq TFI), 33 proc. ogólnej liczby głosów w Skarbiec Holding albo niedokonaniem zbycia w tym terminie akcji Skarbca w liczbie powodującej osiągnięcie nie więcej niż 33 proc. ogólnej liczby głosów w tej spółce.

Z kolei kara w wysokości 500 tys. zł nałożona została - jak podano - za cztery naruszenia obowiązków notyfikacyjnych dotyczących znacznych pakietów akcji Skarbiec Holding w związku z „parkowaniem akcji” w latach 2017-2018.

Komisja podała, że naruszenia, których dopuścił się Murapol, związane były z posiadaniem akcji Skarbiec Holding przez Murapol wraz z Venture FIZ, spółką HAS oraz spółką Pruszyński Nieruchomości.

"Venture FIZ, HAS oraz Pruszyński Nieruchomości, posiadały akcje w imieniu własnym, ale na rzecz Murapol, co było przejawem tzw. parkowania akcji. Murapol miała więc obowiązek sumowania głosów, wynikających z akcji Skarbiec Holding, które posiadała bezpośrednio, z głosami wynikającymi z akcji Skarbiec Holding posiadanych przez podmioty parkujące" - napisała w komunikacie KNF. 

"Parkowanie" akcji Murapolu. Co powinni zrobić?

Gdyby Murapol należycie wykonał obowiązki i sumował głosy, musiałby ogłosić wezwanie na akcje. Cena minimalna, jaka musiałaby zostać zaproponowana w wezwaniu za 1 akcję Skarbiec Holding, czyli 33,42 zł, byłaby o około 9% wyższa niż ówczesna cena rynkowa. Murapol, "parkując" akcje w innych firmach, chciał uniknąć tego obowiązku.

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
a co z odszkodowaniem dla ówczesnych akcjonariuszy?
KNF ma w nosie akcjonariuszy
trzeba złożyć pozew zbiorowy przeciwko murapol
misiosnechacz
To co mieli obowiązek kupić te akcje?
greatmongo
W USA dostaliby 100 mil kary i jeszcze odszkodowania by wyplacili dla kazdego kto mial akcje wtedy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki