REKLAMA
ZAGŁOSUJ

KNF: Nie ma żadnego uzasadnienia dla nadzwyczajnej pomocy frankowiczom

2015-08-19 12:51
publikacja
2015-08-19 12:51
KNF: Nie ma żadnego uzasadnienia dla nadzwyczajnej pomocy frankowiczom
KNF: Nie ma żadnego uzasadnienia dla nadzwyczajnej pomocy frankowiczom

Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że nie ma żadnego uzasadnienia dla udzielenia nadzwyczajnej pomocy kredytobiorcom CHF - poinformowała Komisja w opinii dla senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

(fot. Artur Zawadzki / EastNews)

KNF przedstawił uzupełnienie swojej opinii na temat skutków finansowych wejścia w życie ustawy o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych.

"() rzetelna analiza sytuacji kredytobiorców CHF i PLN wskazuje, że w obecnych warunkach rynkowych nie ma żadnego uzasadnienia dla udzielenia nadzwyczajnej pomocy kredytobiorcom CHF, gdyż znajdują się oni w relatywnie dobrej, a zarazem znacznie korzystniejszej sytuacji od tej, w jakiej przez długi okres znajdowali się kredytobiorcy PLN" - napisano.

"Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że część kredytobiorców CHF charakteryzuje się ponadprzeciętnymi dochodami i znajduje się w lepszej sytuacji materialnej od znacznej części kredytobiorców PLN" - dodano.

KNF zwróciła uwagę, że kredyty mieszkaniowe udzielane są na bardzo długi okres, w którym sytuacja na rynku finansowym i nieruchomości ulega wielokrotnym zmianom.

"Nie można wykluczyć, że w kolejnych latach sytuacja ulegnie ponownemu odwróceniu i kredyty CHF okażą się ponownie korzystniejsze od kredytów PLN" - dodano.

Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
21 mld zł kosztów - zapłacą konsumenci

21 mld zł, to o 6 mld zł więcej niż wyniósł zysk sektora bankowego w 2014 roku. Kwota ta rozłożona na 5 lat obniżyłaby zysk sektora bankowego o ok. 4,5 mld zł rocznie. Oznacza to, że sektor bankowy utrzymałby poziom zysków na poziomie ok. 9-10 mld zł rocznie. Oczywiście nie każdy bank byłby obłożony kosztami proporcjonalnie. Instytucje z największym portfelem kredytów walutowych mogłyby odnotować straty.

Analiza NBP jest o tyle ważna, że rozwiązuje wątpliwości dotyczące wymogów w zakresie wypłacalności sektora bankowego, a to oznacza, że gdyby ustawa o przewalutowaniu kredytów walutowych przeszła proces legislacyjny bez dalszych poprawek, to prócz poważnej przeceny na giełdzie i wzrostu opłat, za niektóre produkty bankowe, raczej nie stanowiłaby ona zagrożenia dla stabilności polskiej gospodarki. Naturalnie rację ma ZBP, że sektor ograniczyłby akcję kredytową, a to obniżyłoby nasz potencjalny wzrost PKB.

Czytaj więcej 

KNF: Ustawa o pomocy frankowiczom może obniżyć wpływy z CIT

Jeśli ustawa o walutowych kredytach mieszkaniowych wejdzie w życie w wersji przyjętej przez Sejm, wpływy z CIT w latach 2016-2020 mogą się obniżyć łącznie o 3,5 mld zł - szacuje KNF. Bez uwzględnienia poprawek zgłoszonych przez SLD ubytek obniża się do ok. 2,0 mld zł, z kolei uwzględnienie poprawek PiS może zwiększyć ubytek do ok. 12,1 mld zł.

Jak szacuje KNF w opinii przesłanej do Senatu, w wariancie zakładającym wejście w życie Ustawy w wersji uchwalonej przez Sejm, łączny spadek przychodów budżetu państwa z tego tytułu może wynieść 3,5 mld zł, a uwzględniając dodatkowo koszty restrukturyzacji finansowania (zamiany kredytów walutowych na złotowe) może osiągnąć 4,0 mld zł.

Autorzy opracowania szacują, że w wariancie zakładającym wejście w życie Ustawy w wersji uchwalonej przez Sejm z wyłączeniem poprawek zgłoszonych przez SLD łączny spadek przychodów budżetu państwa z tego tytułu, przy założeniu wejścia ustawy od stycznia 2016 r., może wynieść 2,0 mld zł, a uwzględniając dodatkowo koszty restrukturyzacji finansowania może sięgnąć 2,5 mld zł. Czytaj więcej.

(PAP)

seb/ morb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (357)

dodaj komentarz
~mk
podstawowa bzdura jest to iz jest podgrzewanie atmosfery iz jest to jakas pomoc, bo przez to tworzy sie jakies bzdurne kryteria typu ilosc mieszkan, procent pomocy itd. Otoz to nie jest pomoc i to jest podstawowa sprawa. To jest egzekwowanie zlamanego prawa przez zlodzieji pod nazwa bank. Uswiadomienie sobie tej kwestii spowoduje podstawowa bzdura jest to iz jest podgrzewanie atmosfery iz jest to jakas pomoc, bo przez to tworzy sie jakies bzdurne kryteria typu ilosc mieszkan, procent pomocy itd. Otoz to nie jest pomoc i to jest podstawowa sprawa. To jest egzekwowanie zlamanego prawa przez zlodzieji pod nazwa bank. Uswiadomienie sobie tej kwestii spowoduje ze upadna jakiekolwiek kryteria.
~andre
Kolejny dzień kampanii banków. Po woli to staje się nudne, ale jest w tym cel. Z 700tyś. rodzin czyli ponad 2mln. ludzi robi się cwaniaków frankowiczów, a z banków pokrzywdzonych... Banki nie odprowadzają podatku, a gdyby chociaż to robiły to co roku 5mld zł by przekazywały na kraj w którym prowadzą działalność.Kolejny dzień kampanii banków. Po woli to staje się nudne, ale jest w tym cel. Z 700tyś. rodzin czyli ponad 2mln. ludzi robi się cwaniaków frankowiczów, a z banków pokrzywdzonych... Banki nie odprowadzają podatku, a gdyby chociaż to robiły to co roku 5mld zł by przekazywały na kraj w którym prowadzą działalność... czyli Polskę. Za machloje z frankami i lichwiarską hipoteką powinny zapłacić nie 21 mld, a 40 by tą lekcję zapamiętały. A to, że nas ponad 30-sto milonoey naród zostawią to też bajka... bo tu i tak mają najlepiej w EU
~Yah
Frankowiczom zarzuca sie tępotę bo wzięli kiedyś kredyt we frankach ale to czytając komentarze nie frankowiczow to dopiero jest masakra i tępota ludzi, którzy uparcie, w kółko piszą to samo zupełnie nie rozumiejąc problemu.... Ręce opadają. Jeśli cała reszta społeczeństwa tak myśli to nie ma sie co dziwić, ze Frankowiczom zarzuca sie tępotę bo wzięli kiedyś kredyt we frankach ale to czytając komentarze nie frankowiczow to dopiero jest masakra i tępota ludzi, którzy uparcie, w kółko piszą to samo zupełnie nie rozumiejąc problemu.... Ręce opadają. Jeśli cała reszta społeczeństwa tak myśli to nie ma sie co dziwić, ze Polska jest krajem kolonialnym, rządzonym przez zagraniczne koncerny ze o bankach juz nie wspomnę .....
~stanowczenie
A dlaczego miało by byc? Nikt im nie kazał brac kredytu we frankach i "sponsorowac" obce waluty. jakby wzieli kredyt w pln nie mieli by problemu ale nie, trzeba było być chciwym i płacic mnoiej niz inni. Bardzo dobrze że bulą więcej. Może nastepnym razem pomyslą
~__II__
Drodzy frankowicze! Rozumiem, że gdyby kurs franka zmienił się w drugą stronę (korzystną dla was) to też byście tak krzyczeli i chcieli przewalutowania kredytu, a różnicę zwrócilibyście bankom?

Nie musicie odpowiadać ;)
~Andryjus
Dziwię się, a jeszcze niedawno KNF zalecał bankom niewypłacanie dewidenty bo możliwy jest scenariusz przewalutowania kredytów w CHF, teraz gdy politycy przecenili wartość polskich banków o 50% zmienia front? Kto dokona zwrotu tym którzy stracili na tych działaniach? Nie chce mi się gadać du...ki!
~taaakabelka
hej lemingi, nie róbcie paniki! Nie świrujcie!! Za chwilę przyjdzie belka i zrobi franka po 20 groszy!! Musi tylko dopić koniak w knajpie
"sowa i przyjaciele". Taka to ona jest ta belka!Banki będą wam płacić raty, a nie wy im!
~spoko
Dziwię się komentarzom na FORUM. Czyżby pamięć Frankowiczów była tak krótka, w 2005-2006 sami naciskaliście na polityków, aby nie ograniczano wam możliwości zaciągania kredytów hipotecznych denominowanych w CHF. Czy myślicie, że wasze wyzwiska, zniewagi będą miały wpływ na decyzję w tak poważnej sprawie. To Dziwię się komentarzom na FORUM. Czyżby pamięć Frankowiczów była tak krótka, w 2005-2006 sami naciskaliście na polityków, aby nie ograniczano wam możliwości zaciągania kredytów hipotecznych denominowanych w CHF. Czy myślicie, że wasze wyzwiska, zniewagi będą miały wpływ na decyzję w tak poważnej sprawie. To nie jest targ jajeczny w Bagdadzie. Trochę poszaleć możecie, ale decyzje inaczej się podejmuje i o tym dobrze wiecie

W 2005 większość banków przez Związek Banków Polskich naciskali na zamknięcie swisów, ale rząd (PIS) grzmiał aby "nie ograniczać dostępu dla Polaków do tanich kredytów we frankach". Za to przewalutowanie zapłacą przyszli emeryci przez OFE (spadek akcji banków), posiadacze rachunków (wzrost opłat) i wszyscy Polacy (banki-matki nie odpuszczą i przez Strasburg odbiorą sobie bo ostrzegały, a rząd grzmiał żeby rozdawać franki). Bankowcy - Politycy 3:0
~chiwd
,,Za to przewalutowanie zapłacą przyszli emeryci przez OFE" Chyba żartujesz?
Zapomniałeś/aś,że rząd zamasakrował OFE,nie dając funduszom szansy na odrobienie strat.
~Samolub
Obiecanki cacanki bo wybory idą.
Będą przepychać ustawę w kółku sejm-senat-prezydent....
A po nich politycy powiedzą wam: wypier...lać, nie ma żadnego przewalutowania.

I BARDZO DOBRZE, bo nie mam ochoty się dokładać do kredytu obcym mi osobom które coś pochopnie podpisały.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki