Juncker: Euro walutą całej UE. Co na to Europejczycy? [Wykres]

- Euro powinno być walutą Unii Europejskiej jako całości - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej w dorocznym przemówieniu przed Parlamentem Europejskim. Jean-Claude Juncker zapowiedział intensyfikację wysiłków w tym celu.

(fot. Francois Lenoir / FORUM)

We wzorowanym na przemówieniach prezydentów USA Orędziu o Stanie Unii (ang. State of the Union), Juncker poruszył szereg tematów, w tym także kwestii gospodarczych. Na ich czele znalazła się wspólna europejska waluta.

- Jeżeli chcemy, aby euro raczej łączyło niż dziełowo nasz kontynent, to powinno być ono czymś więcej niż tylko walutą wybranej grupy państw. Euro powinno być jedną walutą Unii Europejskiej jako całości – powiedział Juncker.

Szef Komisji Europejskiej przypomniał, że jedynie dwa kraje członkowskie nie zobowiązały się do przyjęcia wspólnej waluty. Mowa o Danii i Wielkiej Brytanii, które zastrzegły sobie tzw. „opt-out” w kwestii euro.

Jako, że Londyn niebawem opuści Unię (Juncker pozwolił sobie na uszczypliwość, gratulując liderom 27 państw członkowskich), a Dania jest członkiem mechanizmu ERM II (kurs korony waha się względem euro o maksymalnie 2,25 proc.), ciężar uwagi w tej kwestii przeniesie się na państwa takie jak Polska, które zobowiązały się do przyjęcia euro, choć nie podały konkretnej daty.

Chcąc ułatwić zadanie państwom poważnie zastanawiającym się nad wprowadzeniem wspólnej waluty, w dzisiejszym przemówieniu Jean-Claude Juncker zaproponował stworzenie specjalnych instrumentów dla tych państw.

- Członkowie UE, którzy chcą przyjąć euro, powinni móc to zrobić. Dlatego proponuję stworzenie instrumentu euro-akcesji, które zapewnią techniczne, a nawet finansowe wsparcie – powiedział Juncker. Przewodniczący KE w podobnym tonie wypowiadał się także o dokończeniu budowy unii bankowej.

Przechodząc do zapowiadanych od dawna reform strefy euro, Junker podkreślił konieczność przekształcenia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego w Europejski Fundusz Monetarny. Konkrety w tej sprawie Komisja Europejska przedstawi w grudniu.

- Potrzebujemy Europejskiego Ministra Gospodarki i Finansów: ministra, który promuje i wspiera reformy strukturalne w krajach członkowskich. Osoba taka mogłaby bazować na dokonaniach komisji, która wspiera takie działania od 2015 r. Nowy minister powinien koordynować wszystkie unijne instrumenty, które mogą być zastosowane w kraju dotkniętym silną recesją czy kryzysem – dodał Juncker, jednocześnie sprzeciwiając się utworzeniu osobnego budżetu i parlamentu strefy euro.

- Nie potrzebujemy budżetu strefy euro, lecz silnego budżetu strefy euro w ramach budżetu UE. Parlamentem strefy euro jest natomiast Parlament Europejski – dodał.

Kto w UE nie lubi euro?

Słowa szefa unijnej rady ministrów warto zestawić z ostatnimi wskazaniami Eurobarometru, który regularnie bada nastawienie mieszkańców poszczególnych państw odnośnie do europejskiej unii walutowej. Jak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej w maju, Polska znajduje się wśród najbardziej „eurosceptycznych” państw UE. Z drugiej strony, euro o wiele krytyczniej niż Polacy oceniają m.in Czesi czy Szwedzi.

Jeżeli nie widzisz poniższego wykres interaktywnego, przejdź do jego innej wersji

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 do_niczego

DONALD TUSK wybrał EURO,pytanie dlaczego albo za co?

! Odpowiedz
2 18 luka07

wprowadzenie Euro przez kraje średniego wzrostu, takie jak Polska jest niekorzystne i to jest fakt. Wpłynie to zmniejszenie konkurencyjności w ramach EU. Juncker to wie, ale elitom EU chodzi głównie o przywrócenie hegemonii francusko-niemieckiej w Europie. To się dzieje na naszych oczach, tak jak to było kilka wieków wcześniej. Tyle że świat się zmienił. Świat zachodni przez dziesięciolecia, kierujący się lewicowym światopoglądem zbudował Europę niebezpieczną, pełną podziałów wewnętrznych i problemów społecznych. Na to wszystko nałożyła się nieprzymyślana polityka rozszerzenia eurostrefy, nieodpowiedzialna polityka państw które euro przyjeły połączone z brakiem audytu przez EBC, a także słabość systemów bankowym krajów tejże strefy.
I teraz pytanie zasadnicze - dlaczego Polska ma się wikłać w te wszystkie problemy, dlaczego mamy brać odpowiedzialność za nieodpowiedzialnych. NBP w swojej konserwatywnej strukturze nie tylko może pomagać rządowi w stymulowaniu wzrostu, kontrolowaniu inflacji, ale również generuję znaczące zyski.
Miałem jeszcze napisać coś o PO i liberałach, ale sobie daruję :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 collage2

No może dlatego, że przetrwanie Uni, t.j. "cywilizacji łacińskiej" powinno być z polskiego punktu widzenia priorytetowe, nawet poprzez "przywrócenie hegemonii francusko-niemieckiej w Europie". Rozumiał to już symboliczny Mieszko I. Dopóki będziemy kultywować kompleksy - dopełniające się de facto stereotypy męczeństwa i wybraństwa, murzyńskość będzie trwała. Dlaczego w ramach wstania z kolan nie można np dążyć do zdominowania EU, jako celu strategicznego (skoro "nieważne, czy Polska jest biedna czy bogata"}? Jest to w sumie prostsze, niż klasyczna rywalizacja gospodarcza. I trzeba pamiętać o jednym: niedługo, wraz z nieuniknionym rozwojem sztucznej inteligencji, pojawią się problemy w zupełnie innej skali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 do_niczego

Wtedy większość POlaków będzie dostawać 500 euro pensji.Polscy Politycy już dawno żyją na poziomie strefy EURO pokazuje to kwota wolna od podatku niecałe 27 tyś zł czyli gdzieś 6 tyś EURO a zwykły obywatel około 700 EURO.Tak się dyma naród.Przecież POLSKA i tak jest uzależniona od EURO a mając dłużej złotówkę to tym lepiej dla strefy EURO bo zachodni inwestorzy mogą mniej POlakom płacić za pracę.Popieram pana Junckera

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 7 1as

Jak nasz były (na szczęście) prezydent: ja skażu pa francuski savoir vivre, znaczit kak eta kak...kak...czerwoni tak mają.

! Odpowiedz
3 33 ajwaj

Na marginesie :)
Zerknalem krótko (youtube) jak Pan Juncker oglosil Stany Zjedn Europy (albo Zwiazek Soc. Rep. Europ.) - szedl chwiejnie do mównicy i zaczal od jakania. Czy to symptomatyczne dla tego klubu ?

! Odpowiedz
5 22 bankierkomentuje

wykres wyraznie pokazuje kto popiera EU: male kraje ktore nie maja wyboru bo przy marginalizacji zacofaja sie o min 10 lat - wszystkie male kraje beda caly czas lizaly UPE takiej EU do kiedy beda dostawac kase od niej

! Odpowiedz
3 39 bankierkomentuje

Juncker reprezentuje interesy Luksemburga, Niemiec i Makarona. Jak Junckera wywala na zbity pysk z EU to juz teraz ta europejska me,,,nda kreuje sobie koryto wsrod swoich banksterskich poplecznikow. Dlaczego Juncker nie walczy w korporacjami aby placily podatki - proste bo jest z nimi w zmowie. Ktora z nich go zatrudni jak go wywala z EU jezeli nalozy na nia teraz podatek.
Wzial ryzego Tu,,,,ska do koryta bo latwo mogl sterowac Polska a kiedy PiS doszedl do wladzy sterowanie sie urwalo bo zaczelismy dbac o nasz PKB, o nasze podatki, VAT itd i gospodarka zaczela HULAC na CALEGO. Tego sie te EUpejskie mendy boja ze wymykamy sie im spod kontroli: gospodarka rosnie czyli coraz bardziej bedziemy niezalezni, kapital spoza EU plynie, rzad sie nie slucha = pierwszy REBELIANT EU i nie chcemy Nord Stream bo uniezalezniamy sie od gazu z Rosji czy Niemiec a rurociag polozony i ktos musi ten gaz od szwabow kupowac a my najwieksi jestesmy i najblizej Niemiec.
Panie Juncker pare lat tamu bylem w Brukseli na spotkaniu gdzie byli ludzie z calej EU: Wloszki, Hiszpanki itd i gorszej opini EU nie mogla miec niz te co uslyszalem od przecietnych ludzi z EU. Gardza Unia, EURO itd, tylko czekac jak po Brexicie bedzie Catalonia sie odlaczac itd.
Kazdy kraj ma dosc UNI NAKAZU - p. Juncker niedlugo na go....wno bedziesz mowil Papu albo hot chocolate.
Ladnie dzis cie Farage zmieszal z blotem na sesji w Brukseli - prawde ci powiedzial ze wp......ier....dalasz sie p.Juncker z cala EU miedzy wodke a zakaske.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ajwaj

Caly klub UE globalistów Hilaria C., Obama, Soros & Co. jest w szoku, po niespodziankach Trump, Brexit, Syria, BRICKS itd.

! Odpowiedz
9 39 tindala

Przyjęcie euro w Grecji rzuciło kraj ekonomicznie na kolana i wydało go na niełaskę eurobiurokratów. Własna waluta, jak własna armia - generuje koszty ale też zapewnia nieco suwerenności. Jak to powiadają co nagle to po diable.

! Odpowiedz
WIG 1,20% 63 047,02
2017-11-17 17:15:00
WIG20 1,36% 2 443,83
2017-11-17 17:15:00
WIG30 1,18% 2 809,62
2017-11-17 17:15:00
MWIG40 0,96% 4 782,21
2017-11-17 17:15:00
DAX -0,43% 12 990,50
2017-11-17 17:35:00
NASDAQ -0,15% 6 782,79
2017-11-17 22:01:00
SP500 -0,27% 2 578,52
2017-11-17 21:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl