REKLAMA

Iran twierdzi, że USA przedłużają rozmowy mające odnowić porozumienie nuklearne

2022-08-22 10:31
publikacja
2022-08-22 10:31

Przedstawiciele USA przedłużają rozmowy mające odnowić porozumienie nuklearne zawarte z Iranem w 2015 roku i odkładają udzielenie odpowiedzi na przedstawione przez Unię Europejską propozycje - powiedział w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Naser Kanaani.

Iran twierdzi, że USA przedłużają rozmowy mające odnowić porozumienie nuklearne
Iran twierdzi, że USA przedłużają rozmowy mające odnowić porozumienie nuklearne
fot. Dmitriy Prayzel / / Shutterstock

"Do rozwiązania zostało kilka kwestii, ale są to sprawy naprawdę istotne" - zaznaczył Kanaani. Ocenił, że "USA i Europa potrzebują tego porozumienia bardziej niż Iran".

USA i Iran usiłują przywrócić porozumienie z 2015 roku ograniczające rozwijanie nuklearnego potencjału przez Teheran w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji, nałożonych wcześniej na Iran. Kraj ten oczekiwał gwarancji uniemożliwiających ewentualne wycofanie się z umowy przez przyszłych amerykańskich prezydentów, jak w 2018 roku zrobił to ówczesny prezydent USA Donald Trump. Waszyngton nie może jednak dać takich zapewnień, ponieważ negocjowana umowa jest dokumentem politycznym, a nie prawnie wiążącą umową - przypomniał Reuters.

Rzecznik irańskiego MSZ dodał, że oczekiwana wymiana więźniów ze Stanami Zjednoczonymi nie jest powiązana z rozmowami dotyczącymi programu nuklearnego Iranu. Teheran oczekuje wypuszczenia ponad 12 Irańczyków, w tym siedmiu osób posiadających podwójne obywatelstwo Iranu i USA, dwóch mających zezwolenie na stały pobyt w USA i czterech przebywających w Stanach Zjednoczonych nielegalnie.

Kanaani wskazał też, że współpraca Iranu z Arabią Saudyjską może przywrócić pokój i bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie. Oba kraje zaangażowane są w tzw. wojny zastępcze m.in. w Syrii czy Jemenie. W 2016 roku Teheran i Rijad zerwały stosunki dyplomatyczne, gdy w następstwie egzekucji szyickiego duchownego w Arabii Saudyjskiej zaatakowana została ambasada tego państwa w Iranie. Ponad 90 proc. obywateli Iranu wyznaje islam nurtu szyickiego, rządząca w Rijadzie dynastia Saudów opiera się z kolei na wahhabizmie, ruchu zrodzonym w łonie islamu sunnickiego. Około 80 proc. populacji kraju stanowią sunnici. (PAP)

jbw/ ap/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki