REKLAMA

Ipsos: 72 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym zagłosowało na PiS

2019-05-27 12:01, akt.2019-05-27 15:08
publikacja
2019-05-27 12:01
aktualizacja
2019-05-27 15:08

72 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym zagłosowało na PiS - wynika z sondażu late poll Ipsos. Wyborcy z wykształceniem wyższym zagłosowali w większości na Koalicję Europejską. Także inne partie opozycyjne takie jak Wiosna, Konfederacja i Kukiz'15 najwyższe wyniki uzyskały w tej grupie.

/ fot. Daniel Frymark / FORUM

Zgodnie z danymi Ipsosu wśród wyborców z wykształceniem podstawowych 16,6 proc. zagłosowało na Koalicję Europejską, a aż 72 proc. - na PiS. Tendencja ta utrzymuje się także przy wyborcach z wykształceniem zawodowym. 67,2 proc. wśród nich zagłosowało na PiS, a 22,9 proc. - na Koalicję Europejską. Także wyborcy ze średnim wykształceniem najchętniej głosowali na partię rządzącą, jednak różnica między obiema partiami w tym przypadku ulega dużemu zmniejszeniu - 46,3 proc. głosowało na PiS przy 36,4 proc. głosach na Koalicję Europejską.

Koalicja Europejska prowadzi jedynie wśród wyborców, którzy uzyskali co najmniej tytuł licencjata. W tej grupie KE uzyskała 49,9 proc. głosów, a PiS - 28,9 proc. Również wśród tej grupy społecznej najwyższe wyniki uzyskały pozostałe partie opozycyjne.

Wśród najlepiej wykształconych wyborców 6,1 proc. zagłosowało na Konfederację, 8,4 proc. na Wiosnę, a 4,5 proc. - na Kukiz'15. Dla porównania wśród wyborców z wykształceniem podstawowym Konfederacja uzyskała wynik 4,1 proc., Wiosna - 3,5 proc., a Kukiz'15 - 15 proc.

PiS prowadzi wśród najmłodszych wyborców

W wyborach do PE, PiS prowadzi wśród wyborców w wieku 18-29 lat oraz tych, którzy mają powyżej 50 lat, największe poparcie uzyskując wśród wyborców po 60. roku życia - wynika z sondażu late poll Ipsos. Z kolei na Koalicję Europejską najczęściej głosują wyborcy w wieku 30-49 lat.

Z danych podanych przez Ipsos wynika, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego rządząca partia odnotowała największe poparcie wśród wyborców po 60. roku życia. W tej grupie na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało aż 55,1 proc. wyborców przy 38,1 proc. głosów oddanych na Koalicję Europejską.

Mocne poparcie PiS odnotowuje też wśród wyborców w grupie wiekowej 50-59 lat (51 proc. głosów dla PiS, 37,8 proc. dla Koalicji Europejskiej). Oprócz tego prowadzi - choć z mniejszą przewagą - wśród najmłodszych wyborców (18-29 lat). W tej grupie wiekowej 31,3 proc. osób zagłosowało na PiS, a 27,6 proc. na Koalicję Europejską.

Ze wszystkich grup wiekowych to najmłodsi wyborcy chętnie oddają swoje głosy na partie inne niż PiS i Koalicja Europejska. Trzeci wynik w tej grupie uzyskała Konfederacja (16,5 proc.). Na następnym miejscu plasuje się Wiosna z poparciem na poziomie 12,8 proc., a na kolejnych - Kukiz'15 (7,9 proc.) oraz Lewica Razem (2,6 proc.). Najmniej skłonni do głosowania na komitety inne niż dwa wiodące są wyborcy po 60. roku życia. Wśród tej grupy Konfederacja uzyskała 1,8 proc., Wiosna - 2,8 proc., Kukiz'15 - 1,4 proc., a Lewica Razem - 0,7 proc.

Koalicja Europejska najwyższy wynik uzyskuje w grupach wiekowych 30-39 oraz 40-49, jednak różnice między KE a PiS nie są duże. Wśród wyborców w wieku 30-39 lat Koalicja Europejska uzyskała 38,2 proc. głosów, a PiS - 36,7 proc. Natomiast w grupie wiekowej 40-49 Koalicja Europejska zdobyła wynik 43,5 proc., a PiS - 39,8 proc.

Z danych PKW przeliczonych z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce wynika, że w wyborach do PE PiS otrzymało 45,56 proc. głosów, Koalicja Europejska - 38,3 proc., Wiosna - 6,04 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,7 proc., Lewica Razem - 1,24 proc.

Rolnicy wybrali PiS

72,3 proc. rolników biorących udział w wyborach do Europarlamentu zagłosowało na PiS - wynika z sondażu late poll Ipsos.

Zaledwie 17,7 procent przedstawicieli tej grupy zawodowej oddało swój głos na Koalicję Europejską w skład, której wchodziło Polskie Stronnictwo Ludowe.

Prawo i Sprawiedliwość zostało również wsparte przez większość robotników. Na kandydatów PiS głosowało 59,8 proc. pracowników fizycznych.

Podobnego wyboru dokonała większość emerytów i rencistów – 56,5 postawiło znak „X” na kratach wyborczych przy nazwisku kandydatów z partii Jarosława Kaczyńskiego.

Niemal po równo między PiS i KE rozłożyły się głosy studentów. Na pierwsze ugrupowanie głosowało 27,9 proc. studiujących wyborców, a na koalicję, której przewodziła Platforma Obywatelska – 28,3 proc.

Niewielka różnica w głosach oddanych na oba ugrupowania była również wśród głosujących pracowników administracji i usług. Za KE opowiedziało się 41,4 wyborców z tych grup zawodowych, a za PiS 38,1 proc.

Oficjalne wyniki

W wyborach do PE PiS otrzymało 45,38 proc. głosów, Koalicja Europejska - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,69 proc., Lewica Razem - 1,24 proc. - wynika z danych PKW przeliczonych z 100 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego. Do PE reprezentantów nie wprowadziły: Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy z poparciem 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,69 proc. oraz Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej - 1,24 proc.

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 45,68 proc. 112 tys. 390 głosów w wyborach do PE nieważnych - poniżej jednego proc.

PKW po obliczeniu 100 proc. głosów: PiS zdobył 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, Wiosna - 3.

sno/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (36)

dodaj komentarz
jacyna2017
...to już wolę tych po podstawówce! Przynajmniej odrobinę wiedzą o co im chodzi i nie dają się szczuć wbrew realiom i własnym interesom...
jacyna2017
Jak to jest, że 'wykształceni z miast' miłośnicy rynku i demokracji dali się nagonić na wprowadzenie do PE z list KE działaczy reżimu komunistycznego p Millera, Cimoszewicza etc.! SLD ma 5-ciu w PE - brawo! Czas przestać żyć w oparach TVN i zacząć myśleć'!
and00
A są statystyki z Zakładów Karnych?
karbinadel
Po ośmiu latach wyborczych klęsk Kaczyński zrozumiał, że nie ma się co silić na wymyślne programy. Postawienie na prosty przekaz do prostych ludzi dało wyniki - bo tych prostych ludzi w każdej populacji jest najwięcej. A już szczególnie w Polsce, w której elity i inteligencję niszczono przez Po ośmiu latach wyborczych klęsk Kaczyński zrozumiał, że nie ma się co silić na wymyślne programy. Postawienie na prosty przekaz do prostych ludzi dało wyniki - bo tych prostych ludzi w każdej populacji jest najwięcej. A już szczególnie w Polsce, w której elity i inteligencję niszczono przez dziesieciolecia
czerwony_wiewior
Dokładnie. W tzw. Koalicji Europejskiej nagromadzenie mądrali osiągnęło masę krytyczną, tak jak kiedyś w Unii Demokratycznej czy Unii Wolności. W efekcie trudno się było połapać, jakie zdanie ma ta partia (?) w konkretnych sprawach. Na samym "PiS jest be" już dalej nie zajadą
jkl777 odpowiada czerwony_wiewior
Lepiej z madrym zgubic niz z glupim znalezc.
zenet
Ci wykształceni wybrali Cimoszewicza komuniste czystej krwi. jego Ojciec namaszczony przez samego Stalina wprowadzał tzw demokrację socjalistyczna. Przeciw tej demokracji nie walczyli wykształceni ale chłopi i robotnicy. A teraz ci wykształceni jak pokazauja sondaze nie znaja tabliczki mnozenia i nie wiedza np kto wygral II Ci wykształceni wybrali Cimoszewicza komuniste czystej krwi. jego Ojciec namaszczony przez samego Stalina wprowadzał tzw demokrację socjalistyczna. Przeciw tej demokracji nie walczyli wykształceni ale chłopi i robotnicy. A teraz ci wykształceni jak pokazauja sondaze nie znaja tabliczki mnozenia i nie wiedza np kto wygral II wojne swiatową. Ci tzw mniej wykszałceni na pewno mają wiecej rozumu.
r4k
Dla mnie komunistą czystej krwi, a nawet bolszewikiem to jest Kaczyński
jkl777 odpowiada r4k
Widze, ze sPiSkowcom nikt nie wmowi, ze czarne jest czarne, a biale jest biale.

Kaczynski to KOMUNISTA w najczystszej POstaci!
oxfordczyk
Nius dla debili. A jakie wykształcenie ma mieć młodzież ucząca się w szkole średniej. Wmawiają kretynom z KE, jacy to oni wykształceni. I najlepsze jest to, że oni w to wierzą.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki