REKLAMA

Niemcy z dwucyfrową inflacją CPI

Krzysztof Kolany2022-09-29 14:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-29 14:00

Niemcy dołączyły do rosnącej grupy krajów, w których oficjalnie raportowana inflacja cenowa osiągnęła dwucyfrowy poziom. Wzrost cen napędziła pioruńsko droga energia i żywność, ale wyraźnie przyspieszyła też dynamika cen usług.

Niemcy z dwucyfrową inflacją CPI
Niemcy z dwucyfrową inflacją CPI
fot. Corona Borealis Studio / / Shutterstock

We wrześniu inflacja CPI w Niemczech wyniosła 10 proc. - wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przed Destatis. To najwyższy rezultat od roku 1951, gdy padł powojenny rekord na poziomie 11 proc. To także znacznie więcej niż w sierpniu, gdy tempo spadku siły nabywczej pieniądza oszacowano na 7,9 proc. Względem sierpnia indeks CPI wzrósł o 1,9 proc.

Wrześniowe statystyki niemieckiej inflacji CPI okazały się wyraźnie wyższe od oczekiwań ekonomistów, którzy średnio spodziewali się przyspieszenia niemieckiej inflacji CPI do 9,4% względem 7,9% odnotowanych w sierpniu. Oznacza to też, że po wakacyjnym uspokojeniu wywołanym spadkiem cen paliw i „kolejową promocją” inflacja w największej gospodarce Europy znów się nasiliła.

Za niemal rekordowo wysoką inflację w Niemczech, podobnie jak w całej Europie, w znacznej mierze odpowiadał skokowy wzrost cen paliw i energii (o 43,9 % rdr wobec 35,6 % w sierpniu). Przyspieszył również wzrost cen żywności (do 18,7 % wobec 16,6%). W znacznie szybszym niż w poprzednich miesiącach tempie drożały usługi (3,6% wobec 2,2%). Opublikowane dane mają charakter wstępny, a finalny odczyt poznamy 13 października.

Warto też wziąć poprawkę na fakt, że zestawiając odczyty inflacji pomiędzy państwami - ich władze w różnym stopniu oddziałują na ceny dóbr i wskaźniki makroekonomiczne, tymczasowo zaburzając ich porównywalność.

Przyspieszenie inflacji pokazuje również wskaźnik HICP, czyli zharmonizowana miara dla wszystkich państw UE. Według tej miary inflacja wzrosła do 10,9 proc. wobec 8,8% odnotowanych w sierpniu i oczekiwań rzędu 10,0%.

O różnicach między wskaźnikami CPI i HICP pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Teoretycznie to CPI powinno celniej oddawać zmianę cen odczuwaną przez krajowych konsumentów, ponieważ to ten koszyk produktów i usług jest bardziej reprezentatywny dla ich zwyczajów zakupów. Jednak w obliczu najwyższej od dekad inflacji kupujący dostosowują decyzje do zmieniającej się rzeczywistości cenowej, a wskaźniki inflacji niekoniecznie oddają wzrost kosztów życia w takiej samej mierze jak wcześniej. Warto w tym kontekście pamiętać, że "każdy ma własną inflację".

Galopująca inflacja w kraju „genetycznie” wyczulonym na utratę siły nabywczej pieniądza jest nie tylko dowodem na ostateczną kompromitację władz Europejskiego Banku Centralnego, ale też staje się problemem natury politycznej. W XX wieku Niemcy dwukrotnie padli ofiarą hiperinflacji, która pozbawiła ich oszczędności życia. EBC jest bardzo mocno spóźniony z reakcją na tak szybki spadek wartości emitowanego przez siebie pieniądza. Dopiero w lipcu EBC zerwał z polityką ujemnych stóp procentowych, a we wrześniu zdecydował się na największą w historii strefy euro podwyżkę stóp (o 75 pb.). Druga 75-punktowa podwyżka oczekiwana jest w październiku. Nawet jeśli ekipa Lagarde ją zrealizuje, to główna stopa procentowa w eurolandzie pozostaną na śmiesznie niskim poziomie 2%, nie pozwalając na uratowanie oszczędności przed niszczącą siłą inflacji.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
po_co
Moim zdaniem 10% to zdecydowanie za mało aby obudzić Niemców.
Ten polityczny zbitek landów jest wciąż w okresie wojny o terytoria i szczerze mówiąc nie wydaje mi się aby kiedykolwiek miało ulec to zmianom.
Niemcy są bardziej skłóceni wewnętrznie niż Rosja z Ukrainą, a to co sprawia, że jeszcze się nie mordują to swego rodzaju
Moim zdaniem 10% to zdecydowanie za mało aby obudzić Niemców.
Ten polityczny zbitek landów jest wciąż w okresie wojny o terytoria i szczerze mówiąc nie wydaje mi się aby kiedykolwiek miało ulec to zmianom.
Niemcy są bardziej skłóceni wewnętrznie niż Rosja z Ukrainą, a to co sprawia, że jeszcze się nie mordują to swego rodzaju konformizm zapoczątkowany na chwilę przed I Wojną Światową.

Tak długo jak Niemcy nie będą w stanie zrozumieć, że powinny podawać piłkę do kolegów z Europejskiej drużyny, a bramka do której strzelamy leży poza terytorium Unii Europejskiej, tak długo będą robić wszystko aby największy udział w interesach UE przypadał właśnie im.

Być może gdyby Niemcy wróciły do lat '30 ubiegłego wieku wtedy przekonałyby się, że lepszym partnerem jest dowolny kraj UE niż Rosja chociaż sam nie do końca w to wierzę.
kimdzonk
inflacja będzie, tylko gazu nie będzie .. w sumie bilans zysków i strat na zero :)
bha
Inflacja a wraz z nią rosnące ceny szczególnie te w detalu i tak są w wielu krajach od dawna kilkukrotnie wyższe od tych skromnie liczonych i wygodnie podawanych oficjalnie. Niestety mamy statystyczne udawanie jarząbka wygodne wielu nie bez celu.
ehud
To pokłosie wyjątkowo nietrafionej decyzji ciotki Helgi z 2011 r. o zamknięciu wszystkich elektrowni jądrowych i zastąpieniu ich gazowymi - cyrk to mało powiedziane!
men24a
A może przewrotu na Ukrainę tzn. pomarańczowej rewolucji ?
marok
Chcieli okiwać całą Europę, wyszło na to ,że sami się okiwali.
Elektrownie atomowe były przeszkodą dla gazu, jako mniej emisyjne, więc trzeba było dać przykład innym krajom i pozamykać własne.
ehud odpowiada marok
Kto, Ukry czy Fryce?
salad77 odpowiada marok
wszystko przez tych Ukraińców bo nie dali zdobyć Kijowa !!! hehe
zene
Móglby czasem ktos wyborcom PIS wyjasniac,
ze wzrost inflacji, to nie wzrost dobrobytu

A Niemcy sa programowo szlachtowane przez Jankesów,
licza na ratunek z nedzy Europy
Zdrajca von der Ginekolog & Co pracuje dla deep-state

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki