Inflacja w Chinach najwyższa od 8 lat. Żywność drożeje najszybciej od ponad dekady

Koszty życia w Chinach rosną najszybciej od 8 lat. Szczególnie gwałtownie drożeje żywność - za wieprzowinę trzeba już płacić ponad dwa razy tyle co przed rokiem.

Inflacja konsumencka za Murem jest coraz większa, a jej kolejne wysokie odczyty zaskakują analityków. W listopadzie wyniosła 4,5 proc. rdr wobec 3,8 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 4,3 proc. Ostatni raz ceny rosły równie szybko w styczniu 2012 r. - wynika z danych chińskiego urzędu statystycznego. Jeszcze w lutym inflacja CPI wynosiła zaledwie 1,5 proc.

(Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Lepiej dla portfeli Chińczyków wyglądał wskaźnik w ujęciu miesiąc do miesiąca - inflacja wyniosła 0,4 proc. mdm wobec 0,9 proc. mdm odnotowanych w październiku i wrześniu.

Inflacja CPI rośnie w skali roku najszybciej od 8 lat za sprawą wzrostu cen żywności, szczególnie wieprzowiny - ulubionego mięsa Chińczyków, odpowiadającego według różnych szacunków za 60-80 proc. konsumpcji mięsa za Murem. W listopadzie kosztowała ona ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej i o ponad 37 proc. więcej niż w październiku. Z 4,5 proc. inflacji za 2,64 p.proc. odpowiadała właśnie drożejąca wieprzowina.

(Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Gwałtownie drożejąca wieprzowina to skutek afrykańskiego pomoru świń, zbierającego ogromne żniwo wśród trzody chlewnej w Państwie Środka. Szacunki są bardzo zróżnicowane, ale eksperci wskazują, że pogłowie świń może się zmniejszyć w tym roku przynajmniej o 100 mln sztuk, czyli minimum 25 proc. Produkcja mięsa wieprzowego może z kolei spaść nawet o jedną trzecią, o prawie 20 mln ton. Dla porównania: to ponad 2 razy tyle, ile wynosi globalna wielkość handlu wieprzowiną albo nieco mniej niż łączny obrót mięsem wołowym i drobiowym. Jak zwykle w sytuacjach kryzysowych, pojawiają się opinie, że rządowe dane nie oddają rzeczywistej skali problemów.

W związku z załamaniem rynkowej podaży krajowej rośnie rola źródeł zagranicznych. Od początku roku do końca października do Państwa Środka sprowadzono 1,5 mln ton tego mięsa, co jest wynikiem o połowę wyższym od zeszłorocznego. Wartość importu przekroczyła 3,1 mld dol. - to o 77 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. Rośnie także import innych mięs - wołowiny, baraniny czy drobiu.

Wieprzowina drożeje także w Polsce

Jako że Chiny są największym na świecie producentem, konsumentem i importerem, sytuacja za Murem ma wpływ również na inne rynki, także polski. W październiku nad Wisłą za mięso wieprzowe płaciliśmy o 14,1 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych GUS-u.

Na szczęście ostatnie dane ministerstwa rolnictwa wskazują na to, że drożyzna już powoli odpuszcza. 10 grudnia za kilogram wieprzowiny płacono na rynku hurtowym nieco ponad 44 juany (ok. 24 zł) wobec ponad 50 juanów miesiąc wcześniej.

Jednak w samym listopadzie ceny żywności były o 19,1 proc. wyższe niż przed rokiem. Tak szybko żywność drożała poprzednio ponad 11 lat temu.

(Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Wraz z cenami wieprzowiny rosły ceny innych mięs - wołowiny (22,2 proc. rdr) i baraniny (14,3 proc.). W całej kategorii mięs zanotowano podwyżkę o niemal 75 proc. Jaja były o ponad 10 proc. droższe niż rok temu, a warzywa - o blisko 4 proc. Potaniały za to owoce - o prawie 7 proc.

Inflacja bazowa (z wyłączenie cen żywności i energii) spadła do 1,4 proc. rdr z 1,5 proc. rdr w październiku.

Zmniejszyła się za to deflacja w sektorze produkcyjnym. Inflacja PPI wyniosła -1,4 proc. rdr wobec -1,6 proc. rdr w październiku. To kolejny - po ostatnich odczytach wskaźnika PMI dla przemysłu czy danych o imporcie - delikatny sygnał ożywienia gospodarki za Murem po ciężkim III kwartale.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 5 ajwaj

To trzeba sie spieszyc i sprzedawac, chinscy przyjaciele nie stoja w miejscu:

""Ponieważ cena wieprzowiny, mięsa podstawowego w Chinach, w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosła, głównie z powodu epidemii afrykańskiego pomoru świń i czynników cyklicznych, władze chińskie podjęły szereg środków politycznych i finansowych w celu zachęcenia do produkcji i ustabilizowania cen wieprzowiny.

Liang jest zaangażowany w prowadzenie spółdzielni od 2017 roku z zapasem około 5.000 świń. Uważa tegoroczną inflację cen wieprzowiny za szansę dla biznesu.""

http://www.xinhuanet.com/english/2019-11/23/c_138578518.htm

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 21 takeda83

W chinach jest gospodarka centralnie sterowana całkowicie zależna od jedynej komunistycznej partii chin nawet cały ten huałej silnie powiązany z komunistyczną partią i armią pokazuje cały ten burdel pseudo wolnego handlu a raczej natrętnej expansji i przejmowania kolejnych krajów wpływami politycznymi początkowo tylko gospodarczymi prawie każde wielkie inwestycje chińskie kończą się skandalami . niech świat w końcu przypomni sobie o tybecie honkongu tajwanie....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 15 talmud

w chinach jest gospodarka rynkowa to & inflacje maja......nauczyli sie od sojusznika polin......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil