REKLAMA

Inflacja odmieniana przez przypadki, chiński Evergrande i szok w Czechach [Wykresy tygodnia]

2021-10-02 06:00
publikacja
2021-10-02 06:00
Inflacja odmieniana przez przypadki, chiński Evergrande i szok w Czechach [Wykresy tygodnia]
Inflacja odmieniana przez przypadki, chiński Evergrande i szok w Czechach [Wykresy tygodnia]
fot. VideoFlow / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Inflacja ostro przyspieszyła i zmierza w stronę 6%

Inflacja CPI znów zaskoczyła większość ekonomistów i we wrześniu mocno wzrosła po tym, jak już w sierpniu osiągnęła najwyższą wartość od 20 lat.

2. Evergrande ratuje się przed upadkiem. Sprzedaje bank

Akcje Evergrande odbiły o niemal 15 proc. po tym, jak spółka poinformowała, że sprzeda państwowej firmie część udziałów w Shengjing Banku, by zdobyć pieniądze na uregulowanie zobowiązań wobec banku. Można się spodziewać kolejnych tego typu decyzji.

Bloomberg

3. Ostra podwyżka stóp procentowych w Czechach. Ekonomiści zaskoczeni

Narodowy Bank Czech po raz trzeci z rzędu podniósł stopy procentowe. Co istotne, skalą podwyżki Czesi zaskoczyli ekonomistów, którzy i tak spodziewali się najodważniejszego ruchu w XXI w.

4. Europejskie bezrobocie spada. Polska w czołówce

Sierpień przyniósł dalszy spadek stopy bezrobocia zarówno w strefie euro, jak i w Unii Europejskiej. Wprawdzie Polska nie cieszy się już najniższą stopę bezrobocia w UE, ale wciąż notuje jeden z najlepszych (tzn. najniższych) wyników.

5. Z konsumenta zaczęło uchodzić powietrze

Wskaźniki nastrojów konsumentów od pewnego czasu przestały się poprawiać, a w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro wręcz się obniżyły. Tymczasem to właśnie konsumpcyjny boom napędzany transferami socjalnymi był kołem zamachowym postcovidowego ożywienia.

6. Mocne podwyżki cen paliw. Autogaz najdroższy w historii

Końcówka września przyniosła dalsze wzrosty cen na stacjach paliw. Mocno podrożały olej napędowy i autogaz, a średnie ceny benzyny znalazły się blisko rekordowo wysokich poziomów.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

7. Piwna recesja w Polsce [Wykres dnia]

Jeśli nałożyć popularną definicję recesji gospodarczej na rynek piwa, to Polska znalazła się w ewidentnym piwnym kryzysie. Jedno wydaje się przesądzone: pokoleniowa hossa na rynku złotego trunku definitywnie się skończyła.

Bankier.pl na podstawie danych PARPA.

aw

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (31)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Pewien pan z CMC Markets powiedział w 2019 roku, że nie wierzy w kryzys? W kryzys , który teoretycznie miał nastąpić w 2020 a nie mówiło się o Koronawirusie. Nikt jeszcze nie wiedział, że będzie pandemia w 2020 roku. Pan mówił, że mało prawdopodobny jest kryzys i zjazd indeksów takich jak S&P czy US30. Twierdził,Pewien pan z CMC Markets powiedział w 2019 roku, że nie wierzy w kryzys? W kryzys , który teoretycznie miał nastąpić w 2020 a nie mówiło się o Koronawirusie. Nikt jeszcze nie wiedział, że będzie pandemia w 2020 roku. Pan mówił, że mało prawdopodobny jest kryzys i zjazd indeksów takich jak S&P czy US30. Twierdził, że tyle prorokują na temat kryzysu, że go raczej nie będzie. S&P miało w przybliżeniu dojść do 3200 punktów i lecieć w 2020 i stało się tak tylko na chwilę w okolicach marca i kwietnia po czym nastąpił trwał wzrost i mamy oto 4350 punktów. To samo tyczy się inflacji i zapowiedzi recesji. Inflacja nie oznacza kryzysu tylko jest to zawirowanie po pandemii i lockdownach. Polska nadal będzie się rozwijać o czym świadczy niskie bezrobocie w UE. Za darmo takiego poziomu bezrobocie nie mamy. Spójrzcie np. na Hiszpanię. My jesteśmy w raju przy nich.
jas2
Dokładnie, Najważniejsze, żeby jak najwięcej ludzi pracowało.
Oczywiście, jeśli wykonują sensowną, pożyteczna dla innych pracę.
the_mind_renewed
Lockdown Energetyczny! Plan Prowadzący Do 3 Dni Ciemniści i Wielki Reset Finansów! Q&A Ator Plociuch
https://www.youtube.com/watch?v=dkh5OR36Goc
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
"Zrobiliście to sobie sami, głupcy."

Pewnie tak, ale pewności nie mam.
the_mind_renewed odpowiada jas2
Powoli, powoli zaczynasz rozumieć. I to jest dobry objaw. Tak trzymaj. Och żeby tak ta cała reszta,
mogło to ogarnąć ale gdzie tam to BETON.
the_mind_renewed
Usunięty a było:Mój niezależny komentarz, napisany na podstawie obserwacji wydarzeń na świecie, głównie zainspirowany zadłużeniem świata na przestrzeni szeregu dekad. które doprowadziło nas do obecnego stanu.

Planowany upadek. - Fałszywy kryzys. PRAWDZIWE kłopoty dopiero przed nami. Plan-demia- kryzysów. Nie
Usunięty a było:Mój niezależny komentarz, napisany na podstawie obserwacji wydarzeń na świecie, głównie zainspirowany zadłużeniem świata na przestrzeni szeregu dekad. które doprowadziło nas do obecnego stanu.

Planowany upadek. - Fałszywy kryzys. PRAWDZIWE kłopoty dopiero przed nami. Plan-demia- kryzysów. Nie będziemy nawet w stanie utrzymać to co posiadamy. !!!

Jedyne co jest pewne to to że na Kremlu mają niezłą bekę. Bo to przecież nie Putin wyznaczył na kierownictwo Zachodu grupy skorumpowanych, trans, zielonych, globalistycznych lewicowców, cenzurę i innych patoli, Kodziarzy. Zrobiliście to sobie sami, głupcy.

Breaking news by Spartacus: Będę go powtarzał.
Proszę przeczytaj powoli ze zrozumieniem. I bądź pomimo to pozytywnie nastawiony, zło prędzej czy później zawsze upada, a trzeba przyznać że wszyscy mamy jakiś tam w tym udział.:
"Obecnie w wyborach i wprowadzaniu nowego ładu światowego biorą udział tylko naiwniacy i pożyteczni głupcy"

Jak weźmiesz pod uwagę sterowane globalne uprzykrzenie życia występujące wszędzie, pogłębiające się braki w zaopatrzeniu, energi, skłócanie społeczeństw, zastraszanie, kontenerowce parkujące w nieskończoność na redach wypełnione towarem - (setki) w USA, Pandemia (plan-demic), LGBT, inflacja, braki benzyny, teatry opieki zdrowotnej, bzdurne przepisy i regulacje, szalone narastające nowe i nowe podatki pompowane giełdy i Fiat money bez pokrycia. To po prostu są przestępstwa na masową skale przeciwko ludzkości, które mają doprowadzić do tego abyśmy przełknęli nowy światowy ład jaki nam wprowadzą. A to jeszcze daleko do finału, to zrozumiesz że mam racje rozszerzając myśl Orwella.

"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell. I tu Orwell nie docenił potęgi obecnych Korporacji, które potrafią doprowadzić do swoich niecnych celów niezależnie od tego kogo byś nie wybrał. Tak że twój udział w wyborach nie ma żadnego znaczenia !.

Ostre porządkowanie należało by rozpocząć od polityków, szefów korporacji oraz filantropów którzy posiadają nieograniczone środki finansowe w tym też (Dodruk) w przeciwieństwie do ubezwłasnowolnionych przez nich rządów, i chcą na siłę naszego dobra. Wtrącając nas w otchłań długu zastraszenia, nowoczesnej niewoli i wy-szczepienia populacji. Bo po prostu jesteśmy na etapie gdzie Korporacje przejmują świat ! Przy pomocy totalnie skorumpowanych rządów.
Jeśli sfinalizują swe totalitarne cele (a wszystko na to wskazuje) będziemy całkowicie pod ich kontrolą i nawet Nieruchomości, Bitcoin ani złoto nam nie pomoże.
the_mind_renewed
Niemiecka turbina wiatrowa tajemniczo zapada się dzień przed oficjalnym otwarciem. Co za zbieg okoliczności - przypadek ?
Potężna turbina wiatrowa w niemieckim mieście Haltern zawaliła się na kilka godzin przed planowaną inauguracją w tym tygodniu.
the_mind_renewed
Co ważniejsze, kryzys energetyczny do tej pory wpłynął na łańcuch dostaw żywności, od brytyjskich fabryk nawozów po holenderskie szklarnie, przyczyniając się do inflacji żywności, ponieważ  światowe ceny żywności są już od dekady najwyższe . Bardzo niewiele banki centralne mogą zrobić poza tweetowaniem lub Co ważniejsze, kryzys energetyczny do tej pory wpłynął na łańcuch dostaw żywności, od brytyjskich fabryk nawozów po holenderskie szklarnie, przyczyniając się do inflacji żywności, ponieważ  światowe ceny żywności są już od dekady najwyższe . Bardzo niewiele banki centralne mogą zrobić poza tweetowaniem lub wygłaszaniem oświadczeń w mediach głównego nurtu, aby uspokoić wszystkich, że gwałtownie rosnąca inflacja jest niczym innym jak „przejściową”. 
Banki przestały wierzyć w dodruk?
the_mind_renewed
Holenderskie szklarnie są głównym dostawcą warzyw i sałatek w Europie.

To jest wywołany scenariusz głodu, nie dotyczący energii.

Energia jest wciąż taka sama. Brak wyłączenia gazociągu. W rzeczywistości gaz w Europie powinien być tańszy ze względu na konkurencję ze strony NS2. Nie chodzi więc o ceny
Holenderskie szklarnie są głównym dostawcą warzyw i sałatek w Europie.

To jest wywołany scenariusz głodu, nie dotyczący energii.

Energia jest wciąż taka sama. Brak wyłączenia gazociągu. W rzeczywistości gaz w Europie powinien być tańszy ze względu na konkurencję ze strony NS2. Nie chodzi więc o ceny gazu.

chodzi o Głód.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki