REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Piwna recesja w Polsce [Wykres dnia]

2021-10-01 06:00
publikacja
2021-10-01 06:00
Piwna recesja w Polsce [Wykres dnia]
Piwna recesja w Polsce [Wykres dnia]
fot. Viiviien / / Shutterstock

Jeśli nałożyć popularną definicję recesji gospodarczej na rynek piwa, to Polska znalazła się w ewidentnym piwnym kryzysie. Jedno wydaje się przesądzone: pokoleniowa hossa na rynku złotego trunku definitywnie się skończyła.

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2020 roku w Polsce wypito 93,6 litrów piwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W ten oto sposób spożycie piwa per capita spadło drugi rok z rzędu i okazało się najniższe od 2003 roku. Analogicznie jak dwa z rzędu kwartały spadku, PKB definiują nam recesję, tak dwa lata ujemnej dynamiki spożycia piwa można uznać za okres browarniczego kryzysu.

Bankier.pl na podstawie danych PARPA.

Polacy zwiększali konsumpcję piwa od upadku komunizmu aż do roku 2012. Przez dwie dekady średnie spożycie złocistego trunku zwiększyło się przeszło 2,5-krotnie. W pewnym stopniu odbywało się to na koszt wódki , której w Polsce pito coraz mniej – w latach 1992-2002 jej spożycie spadło z 3,5 litra (w przeliczeniu na 100% alkoholu) do 1,7 l per capita. Po czym znów zaczęło rosnąc, w roku 2019 osiągając poziom 3,7 l i zasadniczo powracając do stanu z roku 1994.

Warto pamiętać, że mówimy tu o danych oficjalnych, bazujących na urzędowych statystykach. Tak w zasadzie powinniśmy pisać o konsumpcji piwa, wina i alkoholi objętych polską akcyzą. Nie mamy tu uwzględnionej produkcji na własne potrzeby, wciąż popularnego w niektórych częściach kraju bimbrownictwa oraz prywatnego importu. Równocześnie w mianowniku mamy oficjalnie raportowaną liczbę ludności Polski, w przeważającej mierze nieuwzględniającej zarówno szacowanej na ok. dwa miliony rzeszy polskich emigrantów jak i licznej grupy imigrantów zza naszej wschodniej granicy.

W tle tych piwno-wódczanych statystyk toczy się bezpardonowa kampania lobbingowa. Po jednej stronie jest lobby spirytusowe, które domaga się drastycznego zwiększenia akcyzy na piwo, aby zwiększyć sprzedaż wódki. Po drugiej stronie słyszymy lamenty wielkich koncernów piwowarskich, które regularnie narzekają na stagnację rynku w otoczeniu systematycznie rosnących kosztów produkcji.

- Najbardziej tracą piwa alkoholowe i mocne lagery, a jedynym segmentem piwa w Polsce, który odnotowuje pozytywną dynamikę, jest segment piw bezalkoholowych*. Czyli, reasumując, Polacy piją coraz mniej piw alkoholowych, a rośnie segment piw bezalkoholowych – powiedział Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.

Producentom piwa z pewnością nie sprzyja demografia. Starzejące się społeczeństwo z rosnącą przewagą liczebną kobiet nad mężczyznami z pewnością nie pomaga piwowarom. W zeszłym roku doszły do tego covidowe lockdowny, które przetrzebiły zagranicznych turystów w Polsce oraz na wiele miesięcy uniemożliwiły Polakom spożywanie piwa na koncertach, stadionach, w pubach czy restauracjach. Do tego przełożono duże imprezy sportowe (ME w piłce nożnej, letnie Igrzyska Olimpijskie), które zwykle zwiększają pragnienie wśród konsumentów. Nieprzypadkowo rekord spożycia piwa w Polsce padł w roku 2018 (Mundial w Rosji), a wcześniejsze w 2016 (Euro we Francji) i 2012 (Euro w Polsce i na Ukrainie).

Krzysztof Kolany

* Według autora niniejszego artykułu „piwo bezalkoholowe” nie jest piwem.

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (31)

dodaj komentarz
mooooo
Spadło no spadło bo zamiast 4 kufli i aby w łbie zaszumialo wypija się jeden kufel ale z wkładką czyli 100g prawdziwego alkoholu lub bimbru z Podlasia, wiec im w wykresach lub statystykach wychodzi ze polak mniej wypiją, wypija mniej ale z większym procentem
jan888
Polacy pod rządami PIS mogą sobie pozwolić na zakup coraz mniejszej ilości produktów spożywczych, w tym piwa. Z wykresu w artykule można wywnioskować, że spadek spożycia piwa rozpoczął się w 2018 roku - jednocześnie z danych wynika, że od grudnia 2017 roku Polacy mogą za przeciętną pensję kupować coraz mniejsze Polacy pod rządami PIS mogą sobie pozwolić na zakup coraz mniejszej ilości produktów spożywczych, w tym piwa. Z wykresu w artykule można wywnioskować, że spadek spożycia piwa rozpoczął się w 2018 roku - jednocześnie z danych wynika, że od grudnia 2017 roku Polacy mogą za przeciętną pensję kupować coraz mniejsze ilości chleba (artykuł z danymi jest do wyszukania w Internecie po haśle "Na ile bochenków stać Polaków"). Tak się zawsze kończyły i kończą rządy niekompetentnych socjalistów.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
iluminata
Ja praktycznie nic nie pije by utrzymać oświecenie.

Alkohol tylko otępia. I tak dalej 4 razy za duże spożycie tego szamba jest...
piotr2019
Nie rozumiem obecnego narzekania na polskie piwa. Od kilku lat zaszła piwna rewolucja i powstało mnóstwo małych, lokalnych browarów, które produkują bardzo różne gatunki piwa. Wystarczy rozejrzeć się, popróbować i można trafić na perełki ;o)
nepot_synekurzasty
Jak tu pić to polskie piwsko? Chemia z wyraźnym posmakiem dodanego spirytusu i cukru. To raczej wyroby piwopodobne są jak za komuny były wyroby czekoladopodobne.
obiektywny_komentator
Ująłeś sedno rzeczy. Południowa Polska pije czeskie i słowackie, zachodnia niemieckie, ci którzy nie mają takiej możliwości przerzucili się na coś innego lub ograniczyli picie.
emk6
Oj juz nie gadaj. To juz nie te czasy ze byl lech, zywiec i perła. Wszystkie smakowaly jak butelkowane siki. Teraz jest taki ogromny wybor roznych piw z malych i srednich browarow, ze naprawde mozna sie dobrego piwa napic.
Sa dobre piwa polskie ktore bija te czeskie, niemieckie.
karllos7799
Brawo, alkohol to najgorsze g...chcesz być zdrowy to odstaw piwsko....
borat123
Piwo tylko rzemieślnice z krótkim terminem przydatności.Reszta to koncernowy ściek .Po pierwszym mnie głowa nie boli a po drugim pęka,ciekawe skąd ta dziwna zależność ? może dlatego że do koncernówek dodają różne świństwa i nazywają to piwem.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki