REKLAMA

Inflacja w strefie euro przyspieszyła. To już 22. miesiąc poza celem

Krzysztof Kolany2023-05-02 11:45główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-02 11:45

Kwiecień przyniósł wzrost inflacji HICP w strefie euro – wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Niepokoi przede wszystkim fakt, że wzrost wskaźnika cen odbywa się w szybkim tempie w relacji do poprzedniego miesiąca.

Inflacja w strefie euro przyspieszyła. To już 22. miesiąc poza celem
Inflacja w strefie euro przyspieszyła. To już 22. miesiąc poza celem
fot. schankz / / Shutterstock

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro w kwietniu był o 7,0 proc. wyższy niż przed rokiem – podał we wtorek Eurostat. Miesiąc wcześniej inflacja HICP w eurolandzie wyniosła 6,9 proc. i była najniższa od lutego 2022 roku.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

Przerwana została więc seria pięciu z rzędu spadków rocznej dynamiki HICP. W październiku wskaźnik ten osiągnął historyczny rekord na poziomie 10,6%, by w kolejnych miesiącach obniżać się w wyniku spadku cen energii (gazu i prądu) oraz efektu wysokiej bazy porównawczej w przypadku cen paliw.

Niepokojąca jest nie tylko wysoka inflacja w perspektywie poprzednich 12 miesięcy, ale wciąż bardzo szybki wzrost cen notowany na początku 2023 roku. W kwietniu ceny koszyka dóbr konsumpcyjnych (HCIP) podniosły się o 0,7% po wzroście o 0,9% w marcu i 0,8% w lutym (w styczniu spadły o 0,2% mdm). W rezultacie zrealizowana przez pierwsze cztery miesiące roku inflacja HICP wyniosła 2,2%.

Był to już 22. miesiąc z rzędu, w którym inflacja HICP przekraczała 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego. Aby sprowadzić inflację do celu, EBC w marcu zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, ponownie w wymiarze 50 punktów bazowych. W dalszym ciągu główna stopa procentowa w strefie euro (3,50%) jest wyraźnie niższa od bieżącej stopy inflacji. Zapewne już w czwartek EBC dokona kolejnej – tym razem już tylko 25- punktowej podwyżki kosztów kredytu.

Wysoka baza obniżyła dynamikę roczną

Efekty wysokiej zeszłorocznej bazy w statystykach HICP są dobrze widoczne, gdy wczytamy się w strukturę tego wskaźnika. W kwietniu 2023 roku ceny energii by już tylko o 2,5% wyższe niż rok temu, podczas gdy jeszcze jesienią dynamika cen w tej kategorii potrafiła przekraczać 40%. Nieco niższą niż w poprzednim miesiącu dynamikę cen cechowała się żywność, alkohol i wyroby tytoniowe (13,6% rdr wobec 15,5%  rdr w marcu). Szybciej drożały za to usługi – o 5,2% rdr wobec 5,1% w marcu.

Inflacja bazowa - wyliczana z pominięciem żywności, energii oraz alkoholu i papierosów – mimo to spowolniła z rekordowych 5,7% do 5,6% i okazała się nieco niższa od oczekiwanych przez ekonomistów 5,7%.  Nie zmienia to faktu, że inflacja w strefie euro pozostaje stanowczo zbyt wysoka i że po wygaśnięciu szoków zewnętrznych wynika ona z czynników czysto popytowych.

Inflacja kontra wskaźniki inflacji

Warto pamiętać, że zmiany wskaźników inflacji cenowej (a niekoniecznie samej inflacji) w wielu państwach są zasługą nadzwyczajnych rozwiązań wprowadzanych przez władze. W rezultacie wskaźniki inflacji w krajach Unii Europejskiej (zarówno CPI, jak i HICP) przestały być ze sobą porównywalne. Urzędowe limity cen energii albo przejściowe obniżki stawek podatków wpływają na obniżenia wskaźnika HICP (albo CPI), ale nie na spadek inflacji samej w sobie rozumianej jako spadek siły nabywczej pieniądza.

Inflacja HICP jest przy tym odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez polski GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (26)

dodaj komentarz
zosia3005
Od 1 lipca będzie kolejna podwyżka płacy minimalnej - więc kolejny wzrost kosztów produkcji/usług czyli w konsekwencji cen. Nie ma szans aby wyjść z tej spirali inflacyjnej , bo rząd ją ciągle podkręca.
bha
Globalny rynkowy i nie tylko proceder inflacyjny niestety trwa i cóż końca jego szczególnie w detalu raczej nie widać!. Niestety
mkk6999
Spoko
Rosja inflacja +2 %, wzrost dochodów ludzi +10 %
Chiny to nic np.
Handel zagraniczny i z automata zarobki
_________
""SHIJIAZHUANG, 2 maja (Xinhua) -- Północnochińska prowincja Hebei zobaczyła swój handel zagraniczny na poziomie 143,08 miliardów juanów (około 20,7 miliardów dolarów amerykańskich) w
Spoko
Rosja inflacja +2 %, wzrost dochodów ludzi +10 %
Chiny to nic np.
Handel zagraniczny i z automata zarobki
_________
""SHIJIAZHUANG, 2 maja (Xinhua) -- Północnochińska prowincja Hebei zobaczyła swój handel zagraniczny na poziomie 143,08 miliardów juanów (około 20,7 miliardów dolarów amerykańskich) w pierwszym kwartale 2023 roku, co stanowi wzrost o 17 procent w stosunku do roku, według władz celnych w Shijiazhuang, stolicy prowincji.A

W tym okresie eksport Hebei wzrósł o 22,3 proc. rok do roku do 87,91 mld juanów, a import wzrósł o 9,5 proc. do 55,17 mld juanów - wynika z danych urzędu celnego w Shijiazhuang.

Handel prowincji z jej głównymi partnerami handlowymi, Stanami Zjednoczonymi, ASEAN, Unią Europejską i Republiką Korei, wyniósł odpowiednio 19,11 mld juanów, 18,54 mld juanów, 14,72 mld juanów i 6,09 mld juanów.

Handel Hebei z krajami wzdłuż Pasa i Drogi wzrósł o 25,3 proc. rok do roku do 52,44 mld juanów, co stanowi 36,7 proc. całkowitej wielkości handlu zagranicznego prowincji.

Jej eksport produktów mechanicznych i elektrycznych oraz produktów pracochłonnych utrzymał silną dynamikę wzrostu w pierwszym kwartale.""
piotr_malkontent
Los Eurozony jest przypieczętowany czy ktoś tego chce czy nie. Epickich rozmiarów katastrofa (zgodnie z teorią złożoności będzie to dosyć szybkie tak zwane "uproszczenie systemu" - co nie oznacza , że będzie to przyjemne) wynika po prostu z praw fizyki i matematycznej teorii chaosu. Złożoność serwowana przez eurobiurwy Los Eurozony jest przypieczętowany czy ktoś tego chce czy nie. Epickich rozmiarów katastrofa (zgodnie z teorią złożoności będzie to dosyć szybkie tak zwane "uproszczenie systemu" - co nie oznacza , że będzie to przyjemne) wynika po prostu z praw fizyki i matematycznej teorii chaosu. Złożoność serwowana przez eurobiurwy rośnie wykładniczo a przyrost energii w systemie jedynie liniowo (obecnie jest z tym chyba problem, bo "przyrost" jest już chyba w trendzie spadkowym i system korzysta ze zakumulowanych zapasów) samą energię w systemie należy rozumieć szeroko, jako wszystkie zasoby podtrzymujące jego działanie. Gdy dojdziemy do punktu w którym złożoność przetnie się z dostępną energią... bach, trach i mamy uproszczenie. Sam system jest na tyle emergentny, że żadne centralne sterowanie nie da sobie z nim rady - jego złożoność przekracza możliwości pętli regulacji (wielu współistniejących pętli, a jeżeli weźmiemy pod uwagę przeciętną inteligencję eurobiurwy to złożoność regulacji przekracza ich możliwości o kilka rzędów wielkości). Same "zielone źródła energii" na tyle zwiększają złożoność systemu, że to już chyba przypieczętowuje konieczność wystąpienia jego "uproszczenia". Wszystkim, którzy doczytali do końca życzę by jak najlepiej odnaleźli się w nowej uproszczonej rzeczywistości. Pozdrawiam.
mkk6999
I w czym problem ?
Pani Von der Szczepionka,
zmniejszy cel inflacji i bedzie pasowal
bha
I co ciekawe nadal nie ma ani recesji ani nie kryzysu?.A ma być niby tylko coraz lepiej i to niby dla wszystkich???.
bha
I co ciekawe nadal nie ma ani recesji ani nie ma kryzysu?.A ma być niby już tylko coraz lepiej i to niby dla wszystkich???.
samsza
Bez ruskich surowców Europa traci konkurencyjność.
Tego się nie zmieni drukowaniem taniego pieniądza. Herbata nie stanie się słodsza od tego, że będziemy szybciej mieszać.
bha
I końca tego przyśpieszania szczególnie w sekretnie wysoko dojnym detalu nie widać!. Niestety nic dobrego to nie wróży i to nie tylko dla klientów w detalicznych, ale i krajowych wielu gospodarek, firm, biznesów i usług etc. Niestety Kij dojenia bez umiaru większości % ludzi latami zawsze ma dwa końce!!!!!!!!!!!.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki