REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Horała: Do 2035 roku zbudujemy docelowy system transportowy kraju

2021-10-05 15:53
publikacja
2021-10-05 15:53
Horała: Do 2035 roku zbudujemy docelowy system transportowy kraju
Horała: Do 2035 roku zbudujemy docelowy system transportowy kraju
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Do 2035 roku zbudujemy docelowy system transportowy najwyższej, światowej jakości - powiedział we wtorek w Poznaniu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Dzięki realizacji CPK przejazd pociągiem między Poznaniem a Warszawą potrwa ok. 1,5 godz. - dodał.


Program Kolejowy CPK zakłada budowę w całej Polsce łącznie prawie 1,8 tys. km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 "szprych" prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego

Marcin Horała powiedział PAP we wtorek, że dzięki realizacji tego przedsięwzięcia, pociągi łączące Poznań z Warszawą będą przewozić pasażerów kilkadziesiąt minut szybciej niż obecnie.

"Przejazd pociągiem między Poznaniem a Warszawą potrwa około 1,5 godz. Szybsze będą również dojazdy do Poznania i przez Poznań do Warszawy z zachodniej części regionu, z województwa lubuskiego czy zachodniopomorskiego. Całą serię szybkich połączeń zyska w Wielkopolsce również Kalisz" – powiedział PAP Horała.

"Przygotowywane i realizowane połączenia będą oddziaływać na cały teren, bo nawet jeżeli w danej miejscowości nie ma akurat przystanku kolei dużych prędkości, to będzie on w zasięgu szybkiego dojazdu. Nasz cel jest taki, żeby prawie cała Polska była w zasięgu pół godziny dojazdu do stacji, z której można uzyskać połączenia do całego kraju" - dodał.

Horała podkreślił, że dzięki CPK powstanie szkielet, w oparciu o który można budować i rozwijać sieć kolejową w poszczególnych częściach Polski.

"Dalsze rozprowadzanie ruchu to już będzie inicjatywa PKP PLK, samorządów – my dajemy tę podstawę, ten kręgosłup, główny krwioobieg, z którego wychodzić będą kolejne połączenia, docierające pewnie docelowo do każdej gminy – to już zapewne w ramach przywracanych połączeń autobusowych. Spójny system inicjatywy, którą oferuje państwo: od CPK, przez Krajowy Program Kolejowy, przez program Kolej plus czy wreszcie program autobusowy zbuduje ten nowy, docelowy system transportu kraju" - tłumaczył.

Jak podkreślił, osiągnięcie stanu docelowego jest "rozpisane na mniej więcej dwie unijne perspektywy finansowe, czyli do roku 2035".

"Ale to, co wtedy osiągniemy, to będzie system transportowy naprawdę najwyższej jakości. Polska pod względem transportu będzie grała w ekstraklasie światowej – teraz tak niestety nie jest. Mamy w Polsce ponad 400 miast, które w ogóle nie mają połączeń kolejowych. To w krajach wysoko rozwiniętych, ale nawet takich, jak Czechy, Słowacja czy Węgry się nie zdarza. Więc mamy tutaj pewną lukę do zapełnienia" – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK.

Wiceminister podkreślił, że wraz z rozwojem sieci połączeń pasażerskich, sukcesywnie rozwijana ma być infrastruktura konieczna do realizacji przewozów towarowych.

"W tym momencie nie ma dla nich przepustowości na torach. To, że średnia prędkość pociągów towarowych w Polsce wynosi poniżej 30 km na godzinę wynika nie z tego, że one tak wolno jadą, ale dlatego, że te składy stoją, czekając na przepustowość na torach. 1,8 tys. km nowych linii kolejowych, przeniesienie ciężaru ruchu pasażerskiego na te nowe linie spowoduje, że i dla przewozów towarowych będzie znacznie więcej miejsca" - powiedział.

Jak ocenił, dzięki temu Polska gospodarka dostanie "dodatkowy dopalacz", bo dobry transport to podstawa współczesnej gospodarki.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (24)

dodaj komentarz
matimoca
Kolejna składowa polskiego wału.
dididif
do pracy rowerem, poza gminę pociągiem, ale tylko z zieloną kenkartą, zieleńszą od najczerwieńszej legitymacji PZPR.
grzegorzkubik
KO już do władzy nie dojdzie bo przy tym co mamy teraz i co będzie w przyszłości, sama idea LGBT nie będzie się kojarzyć z jakimkolwiek postępem. Ludzie zwrócą się ku cywilizacji. Feministki i inne twory będą kojarzy się tylko z ideologią a ludzie łakną technologii. Polska musi się rozwijać. Kilka przejażdżek KO już do władzy nie dojdzie bo przy tym co mamy teraz i co będzie w przyszłości, sama idea LGBT nie będzie się kojarzyć z jakimkolwiek postępem. Ludzie zwrócą się ku cywilizacji. Feministki i inne twory będą kojarzy się tylko z ideologią a ludzie łakną technologii. Polska musi się rozwijać. Kilka przejażdżek pociągiem, polskim autem elektrycznym, wodorowym, pokaże gdzie jesteśmy i gdzie chcemy być.
killgore
Tak, to jest miś na miarę naszych możliwości! Opisz wrażenia z jazdy tym polskim elektrobolidem:) Mam czas, poczekam do 2045 :))))
qonradx
Hehehe ty to chyba kolekcjonujesz zdjecia Ikarusów przyznaj sie? ^^ Zrób lepiej w koncu prawko, kup nawet najtansze Audi za 10 tys zł to zrozumiesz czym się rozni podróż swoim autem od stania na przystanku albo peronie, Ikarze (albo Ikarusie) postępu. ^^
grzegorzkubik
W Internecie n YT jest przedstawiana nowoczesna polska lokomotywa wodorowa. Przypomina trochę spalinową z czasów PRL-u ale to jest cudo. Podoba mi się rozwój Polski. Szkoda ,że tak się nie działo od razu po 1989 roku. Dziś bylibyśmy wyżej od Niemiec.
qonradx
Hehehehe ej ty tak serio? ^^ Niedługo zrozumiesz to podobienstwo do spalinowaj z PRL niedługo zrozumiesz ^^ Wyjasnij mi jeszcze tylko skoro jest taka swietna czemu jeszcze jej nie eksportujemy ? czemu nikt tego cuda techniki od nas jeszcze nie kupił hehehehe! No to żeś szalony maszynisto grubo pojechał z tymi niemcami! HEHehehe
killgore
Tak, rozwój Polski i lokomotywy z PRL się Grzesiowi podobają. A szefowi z Nowogrodzkiej to cały PRL się podoba:))))
qonradx
To jest wasza przyszłość Polaczki! Pociagi i smierdzace PKSy! Koniec z niemieckimi samochodami za pół darmo! Euro po 10 zł, mandaty za przekroczenie predkosci 5 tys, kogo z was cebulaki na krótkich transferach socjalmnych 500+ będzie stać wtedy na samochód? Tylko PKS i pociąg jak Najjaśniejszy przywdódca przykazał!To jest wasza przyszłość Polaczki! Pociagi i smierdzace PKSy! Koniec z niemieckimi samochodami za pół darmo! Euro po 10 zł, mandaty za przekroczenie predkosci 5 tys, kogo z was cebulaki na krótkich transferach socjalmnych 500+ będzie stać wtedy na samochód? Tylko PKS i pociąg jak Najjaśniejszy przywdódca przykazał! Pks do w kazdej wsi hehehehe To bedzie wasz pan życia i Śmierci, Kierowca PKSu w swoim zawszonym sweterku hehehehe
qonradx
WCHODZI PAN CZY WYCHODZI BO NIE MAM CZASU! ZARAZ ODJEŻDŻAM! hehehe tak będzie zobaczycie w PISkim raju jak PRL wróci na całego, kiedy godność robolom, kierowcom i całej reszcie mieszającej głową wapno zostanie przywrócona! hehehe Zobaczycie tak będzie! Obszczane pociągi i przemądrzali kierowcy PKSu! W 89tym było w WCHODZI PAN CZY WYCHODZI BO NIE MAM CZASU! ZARAZ ODJEŻDŻAM! hehehe tak będzie zobaczycie w PISkim raju jak PRL wróci na całego, kiedy godność robolom, kierowcom i całej reszcie mieszającej głową wapno zostanie przywrócona! hehehe Zobaczycie tak będzie! Obszczane pociągi i przemądrzali kierowcy PKSu! W 89tym było w Polsce nie całe pół miliona Aut, Teraz jest 24 mln, Infrastruktury zeby z niej wygodnie korzystać jest maks na 4 mln, wiec 20 mln z was bedzie musialo się przesiasć do PKSów i Pociagów jak wasi rodzice. Samochodami będą jeździli urzednicy, władza, milicja a nie wy :)

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki