REKLAMA

Hongkong: e-pieniądze z terminem ważności receptą na kryzys

Maciej Kalwasiński2021-08-16 14:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-16 14:30

Władze Hongkongu zamierzają pobudzić gospodarkę, rozdając mieszkańcom e-vouchery do zrealizowania w tamtejszych sklepach. Blisko 7 milionów beneficjentów ma na ich wykorzystanie kilka miesięcy - potem środki stracą ważność.

Hongkong: e-pieniądze z terminem ważności receptą na kryzys
Hongkong: e-pieniądze z terminem ważności receptą na kryzys
/ The Government of the Hong Kong Special Administrative Region

Aby otrzymać zastrzyk środków, trzeba mieć skończone przynajmniej 18 lat i posiadać status stałego rezydenta Hongkongu. Rejestracja została zamknięta w weekend - jak informuje organizator, zgłosiło się 6 921 798 osób spośród 7,2 mln uprawnionych.

Ci, którzy spełniają warunki, otrzymają 5000 dolarów hongkońskich (ok. 2,5 tys. zł) w dwóch lub trzech ratach. Większość już otrzymała środki - blisko 5,5 mln osób zarejestrowało się do 17 lipca i mogło się cieszyć z 2 tys. HKD już 1 sierpnia. Oni drugą część dostaną 1 października. Pozostali pierwszą ratę ujrzą 1 września, a drugą - 1 listopada.

Kwota zasili powszechnie używaną w mieście kartę Octopus bądź będzie do dyspozycji beneficjenta za pośrednictwem aplikacji płatniczej, np. Alipay czy WeChat Pay.

Osoby korzystające z Octopusa otrzymają 3 raty (2000, 2000 i 1000 HKD), a używające aplikacji - 2 raty (2000 i 3000 HKD). Ci drudzy mają czas na wykorzystanie środków do końca roku lub ostatniego dnia stycznia 2022 r., w zależności od tego, kiedy zarejestrowali się w programie. Pierwsi dostaną trzecią ratę wyłącznie, gdy wykorzystają 4000 HKD.

Pieniądze można wydać na zakupy w sklepach, supermarketach, domach towarowych, komunikacji publicznej, restauracjach, kawiarniach, salonach piękności czy na straganach - podaje organizator. Nie można za to przeznaczyć ich m.in. na płatności wobec władz, organizacji publicznych, za edukację, usługi finansowe, zakupy spoza Hongkongu czy wypłacić w formie gotówki.

Koszt programu wyniesie blisko 35 mld HKD, czyli ok. 17 mld zł. Władze liczą, że w ten sposób uda się pobudzić konsumpcję i, co za tym idzie, gospodarkę Hongkongu. W latach 2019-2020 sprzedaż detaliczna w specjalnym regionie administracyjnym ChRL spadała - to w efekcie zaostrzenia polityki Pekinu (faktycznej likwidacji zasady "jeden kraj, dwa systemy") i wywołanych tym faktem masowych protestów prodemokratycznych, to na skutek epidemii koronawirusa, która wpłynęła m.in. na zmniejszenie ruchu turystycznego. W tym roku dynamika jest pozytywna, ale spada wraz z odbudowującą się bazą - w czerwcu wyniosła tylko 2,8 proc. rdr.

Czy dodatkowy zastrzyk środków skłoni mieszkańców do zwiększenia wydatków? Niekoniecznie. Beneficjenci mogą po prostu przeznaczyć otrzymane pieniądze na zakupy dóbr i usług, które i tak by kupili. A normalny dochód - już bez daty ważności - zaoszczędzić.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
bogdant
"Beneficjenci mogą po prostu przeznaczyć otrzymane pieniądze na zakupy dóbr i usług, które i tak by kupili. A normalny dochód - już bez daty ważności - zaoszczędzić." - widać to odkrycie Kopernika Chińczycy mają jeszcze przed sobą....
innowierca
Jak wydadza te elektroniczne talony na na zakup dobr, które I tak by kupili a zaoszczedzone pieniadze na fizyczne zlote monety ::)) Upps to bedzie ubaw ::))
W USA sie o to nie martwili, tam czeki z darmowa kasa szly od razu na hamburgery i iphony.
ermann
Już trwa globalna operacja oswajania plebsu z likwidacją gotówki i własności, życiem na abonament, uwiązaniem od smyczy wypłat zasiłków /pensji/ od niby-rządów (wszędzie farbowane lisy i pinokie komunistycznych globalistow nwo). Zgodnie z kierunkiem rotszyldowo-rokefelerowskiej mafii z WEF-Davos: „Nie będziesz miał nic i będziesz Już trwa globalna operacja oswajania plebsu z likwidacją gotówki i własności, życiem na abonament, uwiązaniem od smyczy wypłat zasiłków /pensji/ od niby-rządów (wszędzie farbowane lisy i pinokie komunistycznych globalistow nwo). Zgodnie z kierunkiem rotszyldowo-rokefelerowskiej mafii z WEF-Davos: „Nie będziesz miał nic i będziesz szczęsliwy”. Tzn. będziesz musiał zasłużyć na przeżycie kolejnego dnia, a wszystko będzie pod czujnym wszech-okiem BIGbankstera, pełną inwigilacją i kontrolą systemów AI cyfryzacji... Fake-plandemia to ich zamordystyczny naganiacz.
innowierca
Spojrz rowniez na pozytywne strony. Czyste srodowisko(kilka scentralizowanych wytworni zywnosci, odziezy, elektroniki) Okolo 80% dzisiejszych pracujacych bez "przymusu" pracy zeby zarobic na utrzymanie. Zatrzymanie i odwrocenia efektu cieplarnianego(zupelne zakonczenie spozycia miesa chodowlanego - 2040 r i przejscie na Spojrz rowniez na pozytywne strony. Czyste srodowisko(kilka scentralizowanych wytworni zywnosci, odziezy, elektroniki) Okolo 80% dzisiejszych pracujacych bez "przymusu" pracy zeby zarobic na utrzymanie. Zatrzymanie i odwrocenia efektu cieplarnianego(zupelne zakonczenie spozycia miesa chodowlanego - 2040 r i przejscie na mieso chodowane w laboratoriach)
Dalej, skoro prawie wszyscy nie pracuja wystarczy 1/3 dzisiejszych samochodow. Elektryczny skuter dla wiekszosci, lub wspoldzielone-wypozyczone auto jezeli znajdzie potrzeba wyjazdu(lub bardziej polecany szybki nowoczesny transport publiczny dla tych niepracujacych)
Szczesliwi ludzie majacy w koncu czas na samorozwoj, zyjacy w zdrowym w pelni transparentnym kolektywie i spedzajacy czas w wirtualnych swiatach dysponujacy czasem na rozwoj swoich talentow.
innowierca odpowiada innowierca
Jestem zaskoczony. No naprawde nie ma zwolennikow tego EKO kolektywnego zycia, gdzie nie ma nic do ukrycia ::))
jas2
Bardzo dobry pomysł.
Umożliwia bardziej precyzyjne sterowanie gospodarką i zachowaniami konsumentów.
zzibi2
a jak nie będziesz posłuszny władzy to bonu nie dostaniesz, albo nie będzie można u Ciebie nimi płacić
deflandre
No patrzcie, a jak rok temu pisałem, że państwa będą wprowadzać cyfrowy, programowalny pieniądz, to się śmiali. Pomyliłem się jedynie z państwem. Myślałem, że będą to Chiny (ew. Japonia). Ale w sumie niewiele się pomyliłem. HK jest częścią Chin.
Oczywiście e-pieniądze to dla naszego dobra::)))))) No jakżeby inaczej. No przecież
No patrzcie, a jak rok temu pisałem, że państwa będą wprowadzać cyfrowy, programowalny pieniądz, to się śmiali. Pomyliłem się jedynie z państwem. Myślałem, że będą to Chiny (ew. Japonia). Ale w sumie niewiele się pomyliłem. HK jest częścią Chin.
Oczywiście e-pieniądze to dla naszego dobra::)))))) No jakżeby inaczej. No przecież rządy tylko chcą naszego dobra. Codziennie :)))
To teraz podam wam kolejną "teorię spiskową". Będą sobie rejestrować obywateli korzystających z e-pieniędzy. I jak któryś zacznie fikać na demonstracjach przeciw władzy albo zacznie pisać niezbyt pochwalne komentarze w social mediach, to władza paroma klikami wyłączy mu te pieniądze. Albo zostawi na ryż i wodę. I chłop 2x się zastanowi czy warto.
Też nadal będziecie uważać, że to "teoria spiskowa" i nic takiego się nie stanie...?
No to róbcie screeny tego posta i poczekajcie 5-7 lat.
tomaszektoma
500+ z terminem ważności miesiąc...

i wszystkie małpki w Zabkach wykupią ;)
marekpoznan odpowiada tomaszektoma
Serio myślisz że matki nie mają co robić z kasą tylko wydają na małpki w Żabce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki