REKLAMA
PIT 2023

Hołownia: Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce

2023-11-30 16:26
publikacja
2023-11-30 16:26

Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia; będę potrzebował do tego sojuszników, mam nadzieję, że ich znajdziemy - powiedział w czwartek w Krakowie marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Hołownia: Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce
Hołownia: Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Hołownia spotkał się w czwartek z uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w ramach lekcji obywatelskiej.

Podczas spotkania mówił m.in. o tym, że jego ugrupowanie chciałoby obniżenia wieku wyborczego. "Trzeba zrobić jeszcze jedną rzecz, (...) to jest postulat mojego ruchu politycznego, który założyłem, będę potrzebował do tego sojuszników, mam nadzieję, że ich znajdziemy, - trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia. Dlaczego? Dlatego, że to będzie sprawiedliwe, społeczeństwo się starzeje. Co to oznacza? Za każdymi kolejnymi wyborami odsetek starszych wyborców jest większy, a nie mniejszy" - zwrócił uwagę marszałek Sejmu.

Obecnie - zgodnie z konstytucją - prawo do głosowania ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

"My, starsi, głosując dzisiaj, układamy życie wam na znacznie dłużej, niż sobie samym, bo my prędzej się odmeldujemy z tego świata, a wy dalej będziecie dźwigali skutki naszych decyzji" -stwierdził Hołownia.

Potrzebna zmiana konstytucji

Hołownia zauważył, że - aby obniżyć wiek wyborczy - trzeba by zmienić konstytucję. "Jak będzie moment konstytucyjny, to ja będę wielkim zwolennikiem i przygotujemy propozycję w tej sprawie, jeżeli będzie jakaś weryfikacja konstytucji, bo to po prostu trzeba zrobić i ja nie mam co do tego żadnych wątpliwości" - podkreślił.

Marszałek Sejmu, zwracając się do uczniów podczas spotkania, mówił także o tym, że "Sejm jest najważniejszym miejscem na mapie polskiej demokracji, jest jej sercem". Wskazywał, że "Sejm jest organem nadrzędnym i kontrolnym wobec rządu, bo Sejm wyłania rząd, akceptuje rząd i rozlicza rząd". Jak mówił, "Sejm jest organem, z którego rząd się wyłania". "Sejm to potężna odpowiedzialność, to jest serce, które powinno pompować krew w cały krwioobiegi Polski, nie tylko polskiej demokracji, ale nas wszystkich" - zaznaczył.

Hołownia wskazywał też, że spory i podziały są czymś naturalnym w społeczeństwie. "My nie zniesiemy sporów, ale parlament, ale Sejm może być tym miejscem, gdzie my się nauczymy tak je przepracowywać, że Polska jeszcze głębiej nie popęka" - zaznaczył. "Chciałabym, by za dwa lata, jak będę kończył misję, ludzie, przechodząc obok tego Sejmu, się uśmiechali. To jest mój cel, żeby patrzyli na ten gmach z nadzieją, a nie odwracali głowę, a nie wytykali palcami" - podkreślił.

Uczniowie otrzymali w prezencie od marszałka Hołowni podpisany egzemplarz Konstytucji RP. Hołownia podkreślał, że "Konstytucja to jest najważniejszy dokument, jaki układa nasze wewnętrzne relacje". "Przeczytajcie cały rozdział drugi o wolnościach i prawach obywatelskich, myśmy powinni go czytać codziennie, gdzie jasno i wyraźnie jest napisane, że każdy z nas ma prawo, by być tym, kim chce, wierzyć w to, co chce, zachowywać się zgodnie z tym, w co najgłębiej wierzy, jeżeli nie krzywdzi innych, że jest wolnym człowiekiem w wolnym kraju. Nie da się tego piękniej i precyzyjniej napisać" - wskazywał.

Jak jednocześnie zauważył, "wiele rzeczy w tej Konstytucji można zmieniać i pewnie będziemy zmieniać, jak przyjdzie czas, ale teraz to powinno zejść z półek i trafić do waszych serc".

Upolitycznienie szkoły?

Po spotkaniu z uczniami podczas konferencji prasowej Hołownia odpowiadał na pytania dziennikarzy. W kontekście swojego wystąpienia w szkole został zapytany o to, czy nie boi się zarzutów, że szkoła stała się miejscem upolitycznionym. "Wiem, że takie zarzuty mogą się pojawić. Ja nigdy nie wpraszam się do nikogo. Jeżeli, tak jak tutaj, zaproszenie jest ze strony rady rodziców, samorządu uczniowskiego, zostały dopełnione wszelkie formalności, to ja chętnie będę z takiego zaproszenia korzystał" - odpowiedział. "Jestem politykiem, w takiej roli tu jestem, ale te lekcje obywatelskie nie służą propagandzie partyjnej, tylko przede wszystkim skupiłem się na tym, żeby mówić o tym, że ten Sejm jest nam potrzebny wszystkim niezależnie od tego, jakie mamy poglądy" - zaznaczył. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Beata Kołodziej

ksi/ bko/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
ssmentek
On wie że potrzebuje nieświadomych niczego dzieci aby utrzymać się u władzy.
and00
"My, starsi, głosując dzisiaj, układamy życie wam na znacznie dłużej, niż sobie samym, bo my prędzej się odmeldujemy z tego świata, a wy dalej będziecie dźwigali skutki naszych decyzji"

To czemu 16 lat, a nie np 6?
Prawa wyborcze od początku szkoły?
pogo0
Nie wszystko na raz, to trzeba stopniować. Radykalne zmiany niemal zawsze są blokowane, a powolne płynne w końcu przechodzą, szczególnie jak nie ma informacji o zamierzonym efekcie końcowym.
Przy emeryturach było to zbyt widoczne. A jakby podnieśli o pół roku, a za rok o kolejne i tak dalej, to nikt by nie zauważył, a tak to
Nie wszystko na raz, to trzeba stopniować. Radykalne zmiany niemal zawsze są blokowane, a powolne płynne w końcu przechodzą, szczególnie jak nie ma informacji o zamierzonym efekcie końcowym.
Przy emeryturach było to zbyt widoczne. A jakby podnieśli o pół roku, a za rok o kolejne i tak dalej, to nikt by nie zauważył, a tak to od razu wszyscy widzieli jaki ma być efekt końcowy i się zbuntowali.
and00
"Wskazywał, że "Sejm jest organem nadrzędnym i kontrolnym wobec rządu"
A gdzie 3 podział władzy?
Wolne sądy, wolny rząd
pogo0
Sądy powinny być szybkie a nie wolne!
Rząd powinien być wolny, bo jak jest szybki to przepycha ustawy napisane na kolanie bez żadnych konsultacji...
momotaro
16? Jak ma być 16 to równie dobrze może być i 7 panie Holownia z TVN.
bawara
Panie z TVN-u! Ludzie już teraz przechodząc obok sejmu nie tylko się uśmiechają,ale wprost rżą!!! Nie wiem jedynie czy z uciechy,czy też wołają do kogoś?
po_co
Regularnie od 20 lat ok. 18 milionów uprawnionych do głosowania osób udowadnia, że można nimi manipulować przy wykorzystaniu prymitywnych i oczywistych narzędzi.
Od 20 lat, Ci ludzie głosują to na PO to na PiS to na SLD czy to na PSL, a co za tym idzie stale narzekają, że jest źle.

Jeżeli ktoś daje sobie 20 lat przypalać
Regularnie od 20 lat ok. 18 milionów uprawnionych do głosowania osób udowadnia, że można nimi manipulować przy wykorzystaniu prymitywnych i oczywistych narzędzi.
Od 20 lat, Ci ludzie głosują to na PO to na PiS to na SLD czy to na PSL, a co za tym idzie stale narzekają, że jest źle.

Jeżeli ktoś daje sobie 20 lat przypalać dłoń, twierdząc że decyduje o swojej przyszłości bo może zmienić stronę z której ta dłoń jest przypalana to świadczy o tym, że jest nieświadomy.

Teraz do tej grupy mają dołączyć ludzie którzy w większości mają bardzo radykalne poglądy, które nie są oparte na żadnym życiowym doświadczeniu. Dzieci, bo tak należy nazwać większość tej grupy, mają podejmować świadome wybory dotyczące przyszłości ich finansów, ich zdrowia, ich bezpieczeństwa, ich możliwości rozwoju i budowania kariery oraz przestrzeni do tworzenia działalności gospodarczych?

Wciąż mówię o większości, co roku proste testy maturalne udowadniają, że 1/3 uczniów nie potrafi wykonywać prostych operacji dodawania, odejmowania, mnożenia oraz nie rozumie różnic pomiędzy prostymi figurami geometrycznymi, a mają podejmować decyzje o tym jakie ugrupowanie ma decydować o kształcie budżetu czyli wpływów i wydatków państwa?

Przecież ludzie w tym wieku, wieku 16, 17, 18, a nawet i znacznie starsi, łatwo ulegają manipulacjom bo w ich naturze leży chęć pokazania jak bardzo są dorośli i jak pisałem wcześniej bardzo łatwo ulegają radykalizacji.

To nad czym powinniśmy się zastanowić wszyscy to ograniczenie praw wyborczych, a nie ich rozszerzaniem.
pnd
Zakazali im picia energetyków a chcą dać prawa wyborcze na taki absurd może wpaść tylko rotacyjny blazen z tvnu
eugeniuszt
Panie Hołownia nie machaj pan tak tymi łapami nie wypada na przyszłego prezydenta.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki