REKLAMA

Hiszpańska partia Vox oskarżona o szerzenie nienawiści do nieletnich imigrantów

2021-04-21 19:24
publikacja
2021-04-21 19:24
Hiszpańska partia Vox oskarżona o szerzenie nienawiści do nieletnich imigrantów
Hiszpańska partia Vox oskarżona o szerzenie nienawiści do nieletnich imigrantów
/ Reuters

Ostre spory polityczne wywołały w Hiszpanii plakaty wyborcze populistycznej partii Vox przedstawiające nieletnich imigrantów, rozwieszone na stacjach metra w Madrycie podczas kampanii przed wyborami do autonomicznego parlamentu, które odbędą się 4 maja.

Na plakatach można przeczytać: „Mena (młodociany nielegalny imigrant bez opieki) kosztuje 4,7 tys. euro miesięcznie. Twoja babcia otrzymuje 426 euro miesięcznej emerytury. Chroń Madryt”.

Tekstowi towarzyszy wizerunek zakapturzonego młodego człowieka o śniadej karnacji, ubranego na czarno, spoglądającego na starsza kobietę patrzącą w ziemię.

Dziennik "El Mundo" pisze, że przekaz na plakatach odnosi się do kosztów przyjmowania przez rząd i utrzymywania nieletnich imigrantów bez opieki.

Lider Vox Santiago Abascal uzasadnił kampanię na Twitterze: „Kiedy przestępcy swobodnie chodzą po ulicach, nie ma wolności. Nie ma wolności z +menas+ w dzielnicach miast, nie ma wolności bez bezpieczeństwa"

Abascal dołączył link do informacji o napadzie i pobiciu młodego mężczyzny przez grupę nieletnich w pobliżu stacji metra w Madrycie.

Prokuratura krajowa wszczęła dochodzenie z urzędu przeciwko Vox o przypuszczalne popełnienie przestępstwa z nienawiści. W środę rząd ogłosił podjęcie działań prawnych przeciwko Vox za „podżeganie do nienawiści” - poinformowały minister ds. socjalnych Ione Belarra i minister ds. równości Irene Montero.

„Demokratyczne instytucje nie mogą pozostać obojętne wobec dyskryminacji dzieci i szerzenia skrajnej prawicowej nienawiści” – powiedziała Belarra, cytowana przez „El Mundo”.

To kolejna skarga przeciwko Vox dotycząca nielegalnej imigracji. Podczas wyborów w Katalonii w lutym partia rozwiesiła plakaty apelujące o „powstrzymanie islamizacji”.

W środę pierwsza i druga wicepremier rządu, Carmen Calvo i Nadia Calvino, odrzuciły kampanie Vox jako „nieludzką, ksenofobiczną i szerzącą nienawiść”.

Minister ds. transportu Jose Luis Abalos zapowiedział, że będzie starał się usunąć „faszystowskie” plakaty ze stacji metra. „Co by się stało, gdyby zamiast menas napisać: Żydzi? Faszystowska prawica już nie ma kompleksów” – dodał.

Przeciwko kampanii Vox wystąpiły także radykalnie lewicowe partie Podemos i Mas Madrid, które zapowiedziały złożenie skargi do komisji wyborczej, uznając, że plakaty stanowią „nazistowską propagandę”.

„To ma tylko jedno nazwę: faszyzm" – napisał na Twitterze Pablo Iglesias, były wicepremier i lider Podemos, a obecnie kandydat tej partii w madryckich wyborach.

Obok plakatu Vox Iglesias zamieścił plakat nazistowski, w którym wskazuje się na Żydów jako winnych rozpoczęcia II wojny światowej.

Partia Mas Madrid skrytykowała „działania przypuszczalnie przestępcze, motywowane nienawiścią i nietolerancją, godzące w godność, sprzeczne z wolnością i prawem do rozwoju osób w równych warunkach i przy równych szansach”.

W związku ze zbliżającymi się wyborami autonomicznymi minister spraw wewnętrznych, socjalista Fernando Grande-Marlasca, zapowiedział, że w Madrycie porządku będzie pilnowało 7,7 tys. policjantów.

W parlamencie w środę Marlasca ostrzegł przed aktami nienawiści, dyskryminacji i przemocy, zapowiadając czujność sił porządkowych w celu ochrony słabszych, takich jak nieletni czy osoby o innej orientacji seksualnej, ideologii czy religii.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ fit/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
traderfr
Jeżeli podane kwoty się zgadzają to gdzie tu nienawiść?
cyberbrain666666
Czepianie się niczemu niewinnych nieletnich. Na tym polega status imigranta tym się różni od imigracji zarobkowej że takiej osobie nie wolno pracować !!!
O tym populiści zapominają. Taka osoba ucieka ponieważ boi się o własne życie. Imigrantom można też wszystko co kosztowne zabrać jak robią to Duńczycy a później opłacać. To jest
Czepianie się niczemu niewinnych nieletnich. Na tym polega status imigranta tym się różni od imigracji zarobkowej że takiej osobie nie wolno pracować !!!
O tym populiści zapominają. Taka osoba ucieka ponieważ boi się o własne życie. Imigrantom można też wszystko co kosztowne zabrać jak robią to Duńczycy a później opłacać. To jest dopuszczalne. Na drugi raz pomyśl zanim coś napiszesz.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki