REKLAMA

HRE: Duże ryzyko związane z pomocą dla kredytobiorców

2022-04-19 15:16
publikacja
2022-04-19 15:16
HRE: Duże ryzyko związane z pomocą dla kredytobiorców
HRE: Duże ryzyko związane z pomocą dla kredytobiorców
fot. Damian Lugowski / / Shutterstock

Istnieje duże ryzyko związane z pomocą dla kredytobiorców. Rząd musi uważać, aby pomagając kredytobiorcom im nie zaszkodzić. Pieniędzy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców może zabraknąć, a nadmierne regulacje mogą utrudnić dostęp do hipotek - uważa Heritage Real Estate.

Jak przypomina HRE, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWB) zgromadził 607 milionów złotych. Konto funduszu zasilają banki, a nie budżet państwa. Z mechanizmu mogą skorzystać posiadacze hipotek, którzy zaczęli mieć problem ze spłatą długu. "Ustawa, po nowelizacji z 2020 roku, przewiduje, że beneficjent może liczyć na 2 tysiące złotych dofinansowania co miesiąc przez 3 lata" - wskazano.

Według HRE zainteresowanie FWK szybko rośnie - w styczniu z pomocy skorzystało 7 osób, natomiast liczba beneficjentów wzrosła do 178. "Jeśli zainteresowanie wsparciem dalej rosłoby w tym tempie, to zgromadzone dotychczas pieniądze będą musiały zostać uzupełniane przez kolejne wpłaty realizowane przez banki" - stwierdzili analitycy.

Zwrócono uwagę, że obniżenie obecnego limitu, który pozwala na udzielenie pomocy m.in. w wypadku, kiedy rata pochłania połowę dochodu, nie jest rozwiązaniem. "Niestety kolejne działania RPP spowodowały, że raty kredytów wzrosły już o prawie 70 proc., podczas gdy wynagrodzenia w międzyczasie poszły w górę o maksymalnie 10-15 proc. W efekcie przeciętny kredytobiorca może dziś wydawać na ratę około 40-45 proc. wynagrodzenia" - wskazano.

Oprócz możliwości skorzystania z FWB "mówi się" o dwóch innych rozwiązaniach. "Druga koncepcja zakłada, żeby kredytobiorcom po prostu dopłacać do raty, a trzecia zasadza się na najbardziej niebezpiecznym chyba pomyśle, aby ustawowo +obciąć bankowe marże+" - przekazał HRE. Według analityków oba rozwiązania wiążą ze sobą ryzyko.

Jeżeli rząd zdecydowałby się na drugi wariant, tzn. system dopłat do rat, wówczas rozmontowałoby to system transmisji monetarnej. "W uproszczeniu stopy procentowe podnoszone są przecież po to, abyśmy mniej wydawali, a więc, aby malała presja na wzrost cen (inflacja). Przy tym taki system dopłat powodowałby, że rząd częściowo zdejmowałby odpowiedzialność z banków i kredytobiorców za podejmowane przez nich decyzje" - wyjaśnił HRE.

Zdaniem analityków ostatnie rozwiązanie jest "ideą potencjalnie najbardziej ryzykowną", ponieważ mogłoby to ingerować w trwające od lat umowy. Jeżeli banki musiałyby ponieść koszty tych regulacji, to według HRE mogłyby przerzucić koszty na swoich klientów w inny sposób - np. poprzez ograniczenie oprocentowania lokat lub przez podnoszenie opłat.

"Największym zagrożeniem" wynikającym z trzeciego rozwiązania byłoby ograniczenie nowej akcji kredytowej. "W efekcie ofiarami pomocy udzielanej dotychczasowym kredytobiorcom byliby Ci, którzy o zakupie własnego +M+ lub budowie domu dopiero marzą" - podkreślili eksperci.

Według HRE to co mogłoby polepszyć sytuację, to silniejszy sektor mieszkaniowy. "Na koniec 2021 roku można było bowiem szacować, że w Polsce brakowało około 1,5 mln mieszkań. Dziś, gdy do Polski dotarła potężna liczba uchodźców możemy szacować, że niedobory mieszkaniowe mogą w bieżącym roku dotrzeć w okolice 2-3 milionów mieszkań" - wskazali analitycy.

Eksperci uważają, że obecnie na sytuację oddziałują duże fundusze inwestycyjne. "Nie chodzi jednak o to, aby zrezygnować z kapitału, który chciałby inwestować w Polsce. Należałoby jednak zadbać o to, aby był on zaangażowany w likwidowanie niedoborów mieszkaniowych, a nie tylko pompowanie cen" - stwierdzili.

HRE zaproponował wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji REIT-ów (Real Estate Investment Trust) wraz z wykorzystaniem formuły najmu z dojściem do własności. "Kluczowe jest to, aby owo dojście do własności było dla najemcy w pełni elastyczne – aby mógł w każdej chwili zdecydować, że mając wolne środki chce kupić udział w najmowanym mieszkaniu po cenie rynkowej. W ten sposób najemca uzyskiwałby coraz większy udział w prawie własności, a więc też ograniczałby płacony czynsz" - wyjaśniono. W zamian dochody z REIT-ów "powinny być zwolnione z podatku dochodowego".

Heritage Real Estate to think-tank zajmujący się rynkiem nieruchomości (PAP)

Autorka: Ewa Nehring

neh/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
marekpoznan
WIBOR rośnie i rośnie..!
guliver00
Proponuję żeby brać kredyty na wszystko bez opamiętania a później niech się rząd martwi spłata.
chenoch
Banki chcą żeby do drogich kredytów dopłacało państwo. Może niech obniżą prowizje? I niech podstawą oprocentowania kredytów będzie stopa procentowa jaką dają za oszczędności.
prywaciasz
Ci tak samo jak Frankowcy nie wiedzieli ze sie stopa moze zmienic? W tym kraju ktoś coś jeszcze wie w ogoloe co podpisuje i rozumie to co czyta ? Myślałem ze kredyt można było ubezpieczyć, myślałem ze mieszkanie z kredytem można sprzedać. naprawdę jest wiele lepszych wyjść niż spłacanie tym ludziom kredytów!
oko1
Zbierałem na mieszkanie dla syna ponad 10 lat w 2020 miałem już kupować ale jeszcze troszkę brakowało a ceny zaczęły dziwnie rosnąć,do teraz praktycznie się podwoiły nie mam sił już mu dalej pomagać i oszczędzać kolejne kilka lat ,to się teraz pytam czy morawiecki i inni pomogą takim jak ja ?? Utworzą FUNDUSZ WSPARCIA OSZCZĘDZAJĄCYM Zbierałem na mieszkanie dla syna ponad 10 lat w 2020 miałem już kupować ale jeszcze troszkę brakowało a ceny zaczęły dziwnie rosnąć,do teraz praktycznie się podwoiły nie mam sił już mu dalej pomagać i oszczędzać kolejne kilka lat ,to się teraz pytam czy morawiecki i inni pomogą takim jak ja ?? Utworzą FUNDUSZ WSPARCIA OSZCZĘDZAJĄCYM ?? Którzy nie chcieli się zadłużać ?
ravauw
Syn ma dwie lewe rece? Niepelnosprawny? Lepiej lupic mu lepsze studia za 100k niz dawac kwadrat, pewnie skonczy poznirj w jalims urzedzie za 6k netto i bedzie myslal ze jest krolem miasta...
Bez sensu
chenoch
A co z oszczędnościami? Jakiś program dopłat do oszczędności? Bo jak ktoś nabył mieszkanie na wynajem za 300 tys które teraz jest warte 500 tys to wszyscy się martwią jak mu dopłacić. A jak babcia Genowefa z renty uciułała 10 tys zł na leki i pomoc jak zaniemoże które teraz jest warte połowe to jej problem.
zoomek
Pora na oczyszczenie poprzez pęknięcie bani, pora na zakupy oszczędnych a nie żyjacych ponad stan na kredyt. W kilka lat podwojenie ceny mieszkań - bania ewidentna poprzez chorą akcję kredytową.
jpelerj
HRE chce wsparcia deweloperki przez wprowadzenie REIT-ów (Real Estate Investment Trust) wraz z wykorzystaniem formuły najmu z dojściem do własności. Czyli - deweloper może wynająć mieszkanie, którego nie sprzedał, pozwalając lokatorowi je wykupić na raty po cenie ofertowej. Budowę miałyby finansować REITy, wypuszczające własne papiery HRE chce wsparcia deweloperki przez wprowadzenie REIT-ów (Real Estate Investment Trust) wraz z wykorzystaniem formuły najmu z dojściem do własności. Czyli - deweloper może wynająć mieszkanie, którego nie sprzedał, pozwalając lokatorowi je wykupić na raty po cenie ofertowej. Budowę miałyby finansować REITy, wypuszczające własne papiery wartościowe kupowane przez inwestorów (jak obligacje). Rok temu pewnie to miałoby szanse, ale teraz...Przy łapaniu spadającego noża...

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki