Gwiazdowski: Banki będą za 5-7 lat przejmować firmy faktoringowe, by obsługiwać MSP

Banki nie potrafią skutecznie finansować faktoringiem firm z sektora MSP. Za 5-7 lat będą przejmować natomiast prywatne firmy faktoringowe, utworzone przez samych przedsiębiorców - dla przedsiębiorców, uważa ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prof. Robert Gwiazdowski. 

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

"Banki nie potrafiły zbudować faktoringu przez wiele lat i nadal nie umieją. Poczekają aż przedsiębiorcy otworzą ten produkt dla innych przedsiębiorców i za 5-7 lat zaczną je kupować" - powiedział Gwiazdowski podczas spotkania pt. "Faktoring odpowiedzią na bariery w dostępie do finansowania dla MSP".

Dodał, że duzi rynkowi gracze - tacy jak np. banki - nie chcą się uczyć i schodzić do niższych i różnorodnych pokładów gospodarki w poszukiwaniu klientów. Wolą natomiast finansować duże firmy, które oceniają na podstawie wskaźników i liczb, nie ruszając się zza biurka. 

"Banki będą chciały przejmować tych, którzy wiedzą, jak to robić, bo sami np. kiedyś borykali się z problemem finansowania. Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy to wciąż żywy temat" - podkreślił profesor. 

Według danych Polskiego Związku Faktorów (PZF), z usług faktoringu skorzystało w ub. roku 7,85 tys. klientów. To głównie duże podmioty. Liczba klientów firm faktoringowych wzrosła rdr do ponad 170 tys. na koniec 2016 r. Faktorzy w ub. roku sfinansowali 7,5 mln faktur. 

Gwiazdowski wskazał, że ekspozycja MSP na finansowanie faktoringiem bankowym jest niska, pomimo, że banki wciąż deklarują, że ta grupa klientów jest dla nich ważna.

"Małe i średnie firmy w Polsce wypracowują prawie 70% PKB, zatrudniają ponad 70% legalnie zatrudnionych Polaków ogółem, a 70% z nich nie ma żadnej ekspozycji kredytowej, zaś cały rozwój finansują ze środków własnych. Gdyby choć połowa z nich miała dostęp do finansowania, zatrudniałaby znacznie więcej pracowników i wnosiła jeszcze więcej do PKB" - podkreślił profesor.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~Analityk

Masz rodzinę tłusta siwa ci..P..O ?!!! To sobie jej pilnuj :)))

! Odpowiedz
1 3 ~antyHipokryta

podsumowujac- gdyby chociaz polowa z msp miala ekspozycje na produkty bankowe- toby zbankrutowala. Najlepszym dowodem to to ze nie korzystaja z tych mega drogich rozwiazan male i srednie przedsiebiorca a tylko duze.

banksterska drozyzna w Bolandzie trwa w najlepsze. Druga sprawa to podejscie do klienta .

Sam chcialem skorzystac z faktoringu- dostalem jakis limit, i odrazu na dziendobry telefon z banksterkiego wydzialu windykacji - do oplaty faktury za uslugi- jeszcze nawet nic im nie zlecilem - zadnej realnej uslugi na moja rzecz nie wykonali - wzywamy do zaplaty faktury za uslugi - patrze na fakture- termin zaplaty jest za 3 tygodnie....

za 2 dni to samo- wzywamy do zaplaty zaleglosci... i ze 3 smsy... telefon na infolinie nie podzialal.

usiadlem podliczylem te ich niby promocje - 13 pln za niby usluge - czyli dostap do konta... 44 za samo przyznanie limitu i o zgrozo 24% w skali roku takie finansownaie ... dziekuje zlodziejski klamliwy- nie powiedzieli o 13 pln za nic - idea banksterze- splacam obrotowke i sayo..k.nara.

nigdy wiecej - pierwszy raz i ostatni dalem sie podejsc hienom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne