Grupa Lotos planuje II etap oddłużania segmentu wydobywczego

2019-06-24 19:48
publikacja
2019-06-24 19:48
fot. Michal Fludra/NurPhoto via ZUMA Press / FORUM

Grupa Lotos, w wyniku planowanego II etapu oddłużenia segmentu wydobywczego, chce spłacić około 518,1 mln zł zadłużenia - wynika z opublikowanych przez grupę informacji udzielonych akcjonariuszowi poza walnym zgromadzeniem.

Segment wydobywczy Lotosu jest podzielony na dwie części kierowane przez spółki Lotos Petrobaltic i Lotos Upstream.

"Realizacja II etapu projektu oddłużenia segmentu wydobywczego oznacza spłatę całego zadłużenia pomiędzy grupą Lotos Upstream a grupą Lotos Petrobaltic, a także spłatę istotnego zadłużenia wobec Grupy Lotos SA" - podano w dokumencie.

"Po przeprowadzeniu transakcji pozostaną już tylko wyłącznie instrumenty, które wynikają z przyjętego modelu realizacji inwestycji i zarządzania przepływami pieniężnymi wewnątrz poszczególnych grup spółek w segmencie upstream i których spłata nie jest istotna z punktu widzenia interesów Grupy Kapitałowej Lotos" - dodano.

Grupa poinformowała, że celem II etapu jest zasilenie Lotos Upstream w środki finansowe umożliwiające dalsze oddłużenie obszaru upstream, w tym w szczególności dokapitalizowanie spółki Lotos E&P Norge i spłatę całości kapitału pożyczek do Lotos Petrobaltic, a także stworzenie bazy kapitałowej dla rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej w ramach grupy Lotosu.

W związku z realizacją II etapu oddłużenia wydobycia, grupa oczekuje, że kapitał zakładowy Lotos Upstream zostanie podwyższony o ponad 325 mln zł, co - jak podano - ma być wzmocnieniem kapitałowym, które będzie "istotne" przy poszukiwaniu źródeł finansowania dla rozwoju projektów inwestycyjnych.

Grupa oczekuje także podwyższenia kapitału własnego o ok. 730 mln NOK w Lotos E&P Norge. Jak napisano, poprawa sytuacji finansowej w tej spółce powinna umożliwić jej uzyskanie statusu operatora w przyszłości i zwiększyć możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania dla projektów rozwojowych, takich jak zagospodarowanie złóż czy akwizycje. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki