REKLAMA

Grodzki: W Senacie powstanie zespół ds. reformy wynagrodzeń

2021-08-03 12:05
publikacja
2021-08-03 12:05
Grodzki: W Senacie powstanie zespół ds. reformy wynagrodzeń
Grodzki: W Senacie powstanie zespół ds. reformy wynagrodzeń
fot. M. Józefaciuk / / Senat RP

W Senacie powstanie zespół ekspercki ds. reformy wynagrodzeń w sektorze publicznym - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. To reakcja na działania PiS i prezydenta Andrzeja Dudy ws. podwyżek dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, parlamentarzystów i samorządowców.

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Dzięki rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów, ponieważ - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. W poniedziałek z kolei PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy, która ma podnieść wynagrodzenie prezydenta RP oraz samorządowców.

Przeciwko planowanym podwyżkom jest Koalicja Obywatelska, która złożyła w Sejmie projekt mający na celu zablokowanie wzrostu wynagrodzeń polityków.

Marszałek Senatu ogłosił z kolei we wtorek inicjatywę na rzecz całościowego uregulowania kwestii płac w sektorze publicznym. "Powołamy zespół ekspercki i chcemy przygotować rzeczywiście prawdziwą reformę wynagrodzeń w Rzeczpospolitej, ale nie mówię tu tylko o politykach, żeby było jasne, nie mówię tylko o samorządowcach, nie mówię tylko o budżetówce. Chcemy przygotować system trochę wzorowany na II Rzeczpospolitej, gdzie to było zdecydowanie bardziej przejrzyste i zrozumiałe" - powiedział Grodzki na briefingu dla prasy.

Wówczas - jak mówił - "każdy od początku swojej kariery wiedział, że jak idzie na robotnika, będzie zarabiał maksymalnie tyle, jak na maszynistę - tyle, jak na pułkownika Wojska Polskiego - tyle, a jak na nauczyciela - to tyle". "I wszyscy wiedzieli, mogli sobie zaplanować swoją przyszłość" - dodał marszałek Senatu.

Według niego system miałby ruszyć od przyszłej kadencji Sejmu (obecna kończy się na jesieni 2023 roku). "Chcemy to jako takie wiano Senatu wnieść dla przyszłych polityków wnieść, uproszczenie, transparentność i jakiś system wynagrodzeń, bo jak państwo prześledzicie, to w każdej dziedzinie te wynagrodzenia są bardzo różne. Są miliony dodatków, przywilejów, miliony jakiś bonusów i tak naprawdę czasami człowiek nie wie ile dostanie w swoim zakładzie pracy, bo ten system jest naprawdę bardzo pokomplikowany, co wynika z wielu lat różnych negocjacji między związkami - jedne były bardziej owocne, coś tam wynegocjowali, inne mniej i w ten sposób narodziły się spore nierówności, które chcielibyśmy, żeby zostały zniwelowane" - mówił Grodzki.

Poinformował, że w skład zespołu mieliby wejść senatorowie wszystkich ugrupowań oraz eksperci. Na czele zespołu miałby stanąć senator KO Adam Szejnfeld. 

"Senatorowie przygotują projekt inicjatywy legislacyjnej likwidujący Izbę Dyscyplinarną SN"

Grodzki pytany był podczas wtorkowego briefingu o to, czy Senat podejmie próbę przygotowania inicjatywy odnośnie Izby Dyscyplinarnej SN oraz o znajdujący się w porządku obrad środowego posiedzenia senackiej komisji ustawodawczej punkt obejmujący "rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym".

"Tak, (...) Komisja Europejska wyznaczyła czas Polsce do 16 sierpnia. Jednocześnie pani prezes Sądu Najwyższego pisze, że mamy do czynienia z faktycznym paraliżem. Więc jako Senat chcemy zareagować na to" - powiedział Grodzki.

Marszałek Senatu przekazał, że senator Krzysztof Kwiatkowski w porozumieniu z innymi senatorami oraz z nim "ma przygotować projekt inicjatywy legislacyjnej bardzo prosty - likwidacja Izby Dyscyplinarnej i tzw. ustawy kagańcowej". "Jakbyście państwo się wczytali w werdykt TSUE, to tam o tej +ustawie kagańcowej+ też jest mowa" - powiedział. Marszałek Senatu zaznaczył, że taka propozycja "z pewnością zostanie zainicjowana".

15 lipca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł ostatecznie, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE oraz że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE. Następnie KE zagroziła Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie decyzji i wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Zwróciła się do Polski o potwierdzenie do 16 sierpnia, że zastosuje się ona do nich oraz ostrzegła, że "w przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę".

14 lipca TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

W piątek I prezes SN Małgorzata Manowska skierowała do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu pisma z apelem o skorzystanie przez głowę państwa z inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na "efektywne i nie budzące zastrzeżeń" funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz o podjęcie prac legislacyjnych w tej sprawie.(PAP)

autor: Marta Rawicz, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mkr/ mok/ sdd/ ann

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Komentarze (2)

dodaj komentarz
arekzpoznania
Gdyby ktoś myślał, że PO i PIS to nie są po prostu dwie odsłony socjalizmu: narodowa i unijna, to niech się uważnie przygląda kolejnym propozycjom PO. Pan Grodzki uważa, że politycy powinni uchwalić takie prawo, żeby robotnik od razu wiedział ile i kiedy będzie zarabiał. Tow. Hilary Minc bije brawo.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki