REKLAMA

Projekt podwyżek dla samorządowców złożony w Sejmie

2021-08-02 10:05, akt.2021-08-02 17:04
publikacja
2021-08-02 10:05
aktualizacja
2021-08-02 17:04
Projekt podwyżek dla samorządowców złożony w Sejmie
Projekt podwyżek dla samorządowców złożony w Sejmie
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

PiS złożyło w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, który zakłada m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta oraz wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc.

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel podkreślił, że nie zapadła jeszcze decyzja, kiedy Sejm zajmie się tym projektem. Najbliższe posiedzenie planowane jest 11 sierpnia.

Projekt dokonuje zmian w systemie wynagradzania prezydenta oraz byłych prezydentów, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli.

Wynagrodzenie prezydenta będzie się składało z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do obecnej wartości.

Ponadto przewidziano zmianę art. 3 ust. 2 ustawy regulującego zasady wynagradzania pozostałych osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z proponowaną regulacją - jak czytamy w uzasadnieniu - "kwota bazowa będzie corocznie waloryzowana o wzrost wynagrodzeń na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego".

Nowe rozwiązania zakładają maksymalną wysokość diet przysługujących w ciągu miesiąca radnym, która - zgodnie z projektem - będzie odpowiadała 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw.

Taka zmiana oznacza wzrost maksymalnej wysokości diety o 60 proc. w stosunku do obecnej wartości.

Nowelizacja dotyczy też zasad wynagradzania byłych prezydentów. Dotychczasowy przepis uzupełniono o stwierdzenie, że przy ustaleniu uposażenia uwzględnia się dodatek za wieloletnią pracę w urzędach państwowych.

Projekt określa też maksymalną wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych: marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa; starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu; wójta burmistrza, prezydent miasta, burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, zastępcy burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostałych członków zarządu dzielnicy m.st. Warszawy.

Zgodnie z projektem ustawy maksymalne wynagrodzenie tych osób nie będzie mogło przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.

To oznacza wzrost tej wartości o 60 proc. w stosunku do poprzedniej wartości.

W uzasadnienie projektu napisano, że potrzeba przyjęcia proponowanych zmian wynika z potrzeby dokonania "urealnienia wartości świadczeń przysługujących Prezydentowi RP i byłym Prezydentom RP, a także zmiany maksymalnych kwot diet lub wynagrodzeń przysługujących przedstawicielom samorządu terytorialnego".

Podkreślono, że zasady wynagradzania tych osób nie ulegały zmianie od lat, a za rządów Zjednoczonej Prawicy nastąpił wzrost nominalnego wynagrodzenia zarówno w sektorze przedsiębiorstw, w przemyśle i handlu, jak i wzrosła znacząco płaca minimalna. "Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie od maja 2015 r. do lipca 2021 r. wzrosło o 45,8 proc., natomiast płaca minimalna o 60 proc." - czytamy w uzasadnieniu.

KO: złożymy projekt anulujący rozporządzenie

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że Kolegium Klubu KO spotkało się w poniedziałek z liderem PO Donaldem Tuskiem.

"Podjęta została decyzja, że klub Koalicji Obywatelskiej złoży projekt ustawy dotyczącej podwyżek o uchyleniu podwyżek przyznanych przez decyzję prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego" - powiedział Grabiec.

Projekt ma zablokować możliwość przyznawania podwyżek politykom do końca obecnej kadencji parlamentu.

"Za przyjęte rozporządzenie prezydenta, podpisane przez premiera odpowiedzialność ponosi formacja rządząca w Polsce. Nie mamy z tym nic wspólnego i nie chcemy z tym mieć nic wspólnego, dlatego składamy projekt ustawy, który doprowadzi do wycofania podwyżek przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę" - mówił rzecznik PO.

tgo/ godl/ mrr

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (14)

dodaj komentarz
carlito1
Sobie podwyżki, a dla plebsu podatki. PiSia obrzydliwa, kłamliwa polityka.
1a2b
https://www.se.pl/warszawa/nowy-jork-ma-ich-51-los-angeles-15-w-warszawie-liczba-miejskich-radnych-wynosi-469-aa-PGzx-Xc3v-CQqH.html
max5000
Posłowie PO będą klepać biedę bo im milioner z Sopotu Tusk zabronił podwyzek. Sam zarabiał 150 tys miesiecznie a teraz krytykuje posłów którzy od 6 lat nieieli podwyżki ichcą zarabiać 2 tys więcej. Oczywiście nikt się nie odważy sprzeciwić rudemu bo zostałby wyrzucony z partii i zmiażdżony przez niemiecki Onet.
deseczka18
No i ostatnie słowa Pinokia, że należy zestawić inflację z podwyżkami nabierają sensu. Oni będę mogli kupić dwa razy więcej pomimo inflacji. A nam podwyższą "opłaty" bo przecież podatki to takie brzydkie słowo...
marxs
tym razem od PISu socjal 5000+ ale tylko i wyłącznie dla samorządowców i posłów i senatorów a po co to wszystko? po to żeby chciwe i bardzo inteligentne inaczej owieczki samorządowe i sejmowe wciągnąć do PISowskiego szamba i utopić i tym kolejnym prostackim i prymitywnym sposobem PISiarze i PISiary pozbeda się wiarygodnej opozycji
lipsk
Ta podwyżka nie ma sensu i jest szkodliwa dla podatników. Jak się popatrzy ilu chętnych jest w wyborach na te stanowiska to wynika z tego jasno że podwyżka jest zbędna. Jak by chętnych nie było to rozumiem a tak źle to wygląda i nic nie da szukanie usprawiedliwienia dla takich decyzji. Jednym słowem porażka do kwadratu Ta podwyżka nie ma sensu i jest szkodliwa dla podatników. Jak się popatrzy ilu chętnych jest w wyborach na te stanowiska to wynika z tego jasno że podwyżka jest zbędna. Jak by chętnych nie było to rozumiem a tak źle to wygląda i nic nie da szukanie usprawiedliwienia dla takich decyzji. Jednym słowem porażka do kwadratu decydentów.
marclim
Też chcę 60% podwyżki wynagrodzenia, ale dostaję ponad 100% podwyżki śmieci, wody, ścieków, żywności , paliwa, prądu, itp.
shadow_xx
Bo na tym polega polski wał. Wszyscy dostają podwyżki. Jedni dostają podwyżki pensji a inni podwyżki danin, opłat, rachunków. Program podwyżki+.

Parafrazując pewną kobietę ze wsi: im te pieniądze się po prostu należały!
konjoo
I teraz dowiadujemy się ile wynosi rzeczywista inflacja.

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki