REKLAMA

Koalicja Obywatelska złożyła projekt, który ma zablokować podwyżki dla polityków

2021-08-03 10:40
publikacja
2021-08-03 10:40
Koalicja Obywatelska złożyła projekt, który ma zablokować podwyżki dla polityków
Koalicja Obywatelska złożyła projekt, który ma zablokować podwyżki dla polityków
/ Platforma Obywatelska

Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który ma zablokować planowane podwyżki wynagrodzeń m.in. parlamentarzystów, samorządowców, członków rządu i prezydenta. Projekt to efekt poniedziałkowego spotkania władz klubu KO z liderem Platformy Donaldem Tuskiem.

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Dzięki rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów, ponieważ - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. W poniedziałek z kolei PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy, która ma podnieść wynagrodzenie prezydenta RP oraz samorządowców.

Planowanym podwyżkom sprzeciwia się Koalicja Obywatelska, która zapowiedziała złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Projekt, który jest już dostępny na stronie sejmowej internetowej, zakłada zmiany w ustawach: o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa, o pracownikach samorządowych oraz w ustawie o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt KO zakłada dodanie w ustawach tych jednego przepisu, zgodnie z którym wysokość wynagrodzenia np. osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (w przypadku radnych - diet, w przypadku b. prezydenta RP - uposażenia) "do dnia 31 grudnia 2023 roku (...) nie może przekroczyć wysokości wynagrodzenia przysługującego na dzień 31 lipca 2021 roku".

Ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe dotyczy m.in. prezydenta RP, marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, premiera, wicepremiera, ministrów, wiceministrów (sekretarzy i podsekretarzy stanu), ale także np. prezesów: Najwyższej Izby Kontroli, Narodowego Banku Polskiego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich czy Rzecznika Praw Dziecka.

Projekt zakłada ponadto uchylenie rozporządzania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, czyli tego, którego nowelizację podpisał w zeszłym tygodniu Andrzej Duda.

Osobą wskazaną w projekcie do prezentowania go w Sejmie jest szef klubu KO Borys Budka.

Rzecznik PO Jan Grabiec podkreślał w poniedziałek, że decyzja o złożeniu projektu zapadła jednomyślnie. "Uważamy, że w tym momencie, w tej chwili i w tym czasie przyznawanie podwyżek w tej skali jest kompletnie nieuczciwe i nie do przyjęcia" - powiedział Grabiec. Dodał, że w sytuacji, kiedy "mają wzrosnąć podatki i szaleje drożyzna" przyznawanie wybiórczo politykom "40-60 procent podwyżek jest po prostu nieuczciwe".

W posiedzeniu władz klubu KO wziął udział także lider PO Donald Tusk. "Dziękuję władzom Klubu Koalicja Obywatelska za jednomyślną decyzję w sprawie ustawy blokującej podwyżki dla polityków" - napisał Tusk na Twitterze.

Zgodnie z podpisanym przez prezydenta rozporządzeniem, premier i marszałkowie mieliby zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł - ok. 12,5 tys. zł. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Komentarze (62)

dodaj komentarz
prs
Bruzdzic, mendzic, blokowac, powstrzymywac - zadanie typa ze zdjecia..
niamek
Skoro to tacy fachowcy to niech idą do sektora prywatnego robić poważną kasę, bo z tego co ja wiem na polityka jest ciągle planów chętnych... ja powiem z perspetywy malego/mikro biznesu... najlepszy biznes w polska to bycie politykiem... nie trzeba przychodzić nawet do roboty i przez 4 lata jesteś niezwalnialny, a kasa Skoro to tacy fachowcy to niech idą do sektora prywatnego robić poważną kasę, bo z tego co ja wiem na polityka jest ciągle planów chętnych... ja powiem z perspetywy malego/mikro biznesu... najlepszy biznes w polska to bycie politykiem... nie trzeba przychodzić nawet do roboty i przez 4 lata jesteś niezwalnialny, a kasa 10k to lepsza niż 95% mikro biznesu robi...
marszalek2020
Są ludzie, którzy gotowi są pracować za minimalną pensję, żeby dorwać się do pieniędzy z naszych podatków. A potem jak te pieniądze będą ukradzione to i tak sądy są PO ich stronie więc wszystko się zamiecie pod dywan (albo za szafki w kuchni) ale tego się z TVN nie dowiesz.
krokus12
To oglądaj TVP tam się dowiesz a może nie dowiesz o respiratorach od handlarza ,maseczkach od instruktora czy z Antonowa bez atestu ,lotów Kuchcińskiego ,elektrowni Ostrołęka budowie promu widmo i jeszcze kilku sztandarowych interesów PIS.
shadow_xx odpowiada krokus12
W języku pisowców należałoby powiedzieć, że na TVP leci prawda obiektywna i tylko tę stację należy brać za wzór, tak jak stwierdził niedościgniony wzór intelektu Marek Suski. Dziwnym trafem szef rządu Mateusz M., syn Kornela Morawieckiego, znany jako pinokio, gdy został zapytany o materiał w tvp info to poprosił W języku pisowców należałoby powiedzieć, że na TVP leci prawda obiektywna i tylko tę stację należy brać za wzór, tak jak stwierdził niedościgniony wzór intelektu Marek Suski. Dziwnym trafem szef rządu Mateusz M., syn Kornela Morawieckiego, znany jako pinokio, gdy został zapytany o materiał w tvp info to poprosił o inne źródło.
marszalek2020 odpowiada krokus12
Twoja wypowiedź trochę wygląda jakbyś wczoraj się urodził i zupełnie pomijał to co robiła PO z Tuskiem na czele, kiedy Polska była liderem w produkcji telefonów komórkowych przez 18 miesięcy - 1miliard miesięcznie produkcji wyeksportowane za granicę i 230 milionów wypłacone złodziejom (co miesiąc przez 18 miesięcy) Twoja wypowiedź trochę wygląda jakbyś wczoraj się urodził i zupełnie pomijał to co robiła PO z Tuskiem na czele, kiedy Polska była liderem w produkcji telefonów komórkowych przez 18 miesięcy - 1miliard miesięcznie produkcji wyeksportowane za granicę i 230 milionów wypłacone złodziejom (co miesiąc przez 18 miesięcy) bo tych komórek jakoś nikt nie widział. Tusk się cieszył bo mógł się pochwalić że mu PKB przez te miliardy rośnie :)))))
marszalek2020 odpowiada marszalek2020
oczywiście tym PKB to się chwalił w rządowych mediach - TVN, GW itp.
endes
Populisci obrzydliwi!... reagują tylko wtedy jak czuja ze coś ugrają na sondażach!... a zwykłych ludzi maja w doopie!
kimdzonk
po co mają więcej zarabiać w Polsce ? wystarczy nam już, że w Niemczech i w Brukseli dobrze zarabiają, prawda herr Thusk ?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki