REKLAMA

Greenpeace zaskarżyło do WSA przedłużenie koncesji dla Turowa do 2044 r.

2021-06-15 12:52
publikacja
2021-06-15 12:52

Organizacja ekologiczna Greenpeace zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra klimatu przedłużającą do 2044 r. koncesję dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.

Greenpeace zaskarżyło do WSA przedłużenie koncesji dla Turowa do 2044 r.
Greenpeace zaskarżyło do WSA przedłużenie koncesji dla Turowa do 2044 r.
/ Wikipedia

Jak przekazał we wtorek Greenpeace, według organizacji minister nie rozpoznał należycie kwestii wpływu rozbudowy odkrywki w Turowie na klimat i środowisko. Dodatkowo ekolodzy podnoszą, że koncesja jest niezgodna z decyzją środowiskową.

W ocenie koordynatorki kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska, Anny Meres, międzynarodowy konflikt wokół Turowa można rozsądnie zakończyć, co czego jednak konieczne jest wyznaczenie roku 2030 jako daty zamknięcia kompleksu. Jak twierdzi, jeśli przygotowany zostanie rzetelny harmonogram odchodzenia od węgla, region nadal będzie mieć szansę na pozyskanie środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Minister klimatu i środowiska pod koniec kwietnia przedłużył obowiązującą do 2026 r. koncesję na wydobycie węgla brunatnego ze złoża "Turów" do 2044 r., oceniając, że jest to zgodne z zasadą racjonalnego gospodarowania złoża kopaliny. Ministerstwo podkreśliło, że decyzja pozwala na kontynuację wydobycia, a w konsekwencji na dalsze funkcjonowanie elektrowni zapewniającej kilka procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co jednocześnie oznacza, że odpowiada ona interesowi publicznemu.

Wcześniej, pod koniec lutego 2021 r. rząd Czech wniósł skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. Czeski rząd podniósł, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska.

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. Polski rząd nie wykonał decyzji Trybunału. Czeski rząd ogłosił, że nie wycofa skargi z TSUE, dopóki z Polską nie zostanie podpisana odpowiednia umowa, i będzie wnioskował o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. Póżniej jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce przystąpiła Komisja Europejska.

Według ostatnich deklaracji polskiego rządu, w tym tygodniu do Czech uda się polska delegacja złożona z kilku ministrów konstytucyjnych, aby ustalić ostateczne szczegóły umowy.(PAP)

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
abcx
W całej UE dla ekologi powinno się dla odbiorców prywatnych wprowadzić brak dostaw prądu pomiędzy 22:00 a 4:00 emisja CO2 na pewno drastycznie by zmalała, po co ludzie mają po nocach siedzieć to tak samo nie zdrowe jak cukier w napojach...
gruking
Odciac prad kazdemu kto chce zamknac Turow. Zaczac od czaskowskiego a skonczyc na czlonkach grin pic. Rozdac swieczki i niech wracaja do jaskiń.
1a2b
To są ci co im nie przeszkadzała awaria Czajki i kilkanaście podobnych kopalń tuż za granicą? Proponuje ich ekologicznie poszczuć psami.
marxs
za Czajkę odpowiada Zimny Lech
kochan
Jak nie kijem go to pałką.
Po co Polsce własny tani prąd jak można kupić droższy od Niemiec.
dreustachy
Zamknąć wszystkie kopalnie, ostatni gasi światło.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki