REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Google, Ikea i Amazon apelują o zieloną rewolucję w Polsce

2023-02-20 13:20
publikacja
2023-02-20 13:20

Grupa dużych firm, np. Google, Amazon czy Ikea, zaapelowały do premiera i parlamentu o wykorzystanie potencjału zielonej energii dla dalszego rozwoju biznesu.

Google, Ikea i Amazon apelują o zieloną rewolucję w Polsce
Google, Ikea i Amazon apelują o zieloną rewolucję w Polsce
fot. Blue Planet Studio / / Shutterstock

Apel do rządzących skierowały Google, Mercedes, Ikea, Amazon, a także Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Polska Izba Motoryzacji oraz Cement Ożarów. Wskazują, że bez udziału zielonej energii polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności.

"Zielona energia to nie moda"

"Jako firmy mające ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, od lat inwestujemy w odnawialne źródła energii. Dziś zielona energia to nie tylko nowa moda – to konieczność. Aby skutecznie zmniejszyć wpływ na środowisko i zachować konkurencyjność, nasze firmy traktują priorytetowo inwestycje na tych rynkach, na których zielona energia elektryczna jest łatwo dostępna. Widzimy ogromny potencjał wzrostu naszych działalności w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska jest dla nas szczególnie interesującym rynkiem. Wspólnie chcielibyśmy mieć realny wpływ na umocnienie pozycji Polski jako kluczowego rynku dla naszych przyszłych inwestycji" - napisano.

Jak wskazano, możliwość rozwijania projektów farm wiatrowych w odległości 500 m od zabudowy dałoby 1 GW dodatkowej mocy rocznie, a podwyższenie minimalnej odległości do 700 m oznacza mniej niż połowę tej mocy.

"Przy tak dużym zapotrzebowaniu na dodatkowe GW mocy z OZE, zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i polskich konsumentów, uważamy, że wszelkie próby ograniczenia dalszego rozwoju energetyki wiatrowej są dla Polski straconą szansą na przyciągnięcie nowych inwestycji, stworzenie nowych miejsc pracy i wykorzystanie pełnego potencjału jako europejskiego hubu dla wielu globalnych korporacji" - napisali przedsiębiorcy.

"Bez udziału zielonej energii, polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności"

"Bez udziału zielonej energii, polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej" - dodano.

Anita Ryng z Ikea Retail wskazała podczas konferencji prasowej, że w ciągu 11 lat grupa zainwestowała w Polsce w energetykę odnawialną 1,8 mld zł. Ma zainstalowane 180 MW zielonych mocy, a w budowie kolejne 92 MW (farma wiatrowa i farma PV).

"Mamy obecnie sześć farm wiatrowych. W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy 453 GWh energii, więcej niż obecnie zużywamy we wszystkich sklepach Ikea w Polsce, magazynach i centrach dystrybucyjnych" - powiedziała Ryng.

"Jeśli nawet ustawa 10H zostanie zliberalizowana, to cykl nowych inwestycji to kolejne 3-4 lata. (...) Z naszego punktu widzenia nie tylko 10H jest istotne, ale apelujemy również o zwiększenie inwestycji w sieci przesyłowe, o uelastycznienie możliwości przyłączeń, cable pooling i skrócenie czasu na decyzje administracyjne. Cała grupa ma w planach inwestycje kolejnych 4 mld euro w energię odnawialną. Sporo tych z pieniędzy mogłoby zostać zainwestowane w Polsce, gdybyśmy mieli odpowiednie warunki" - powiedziała przedstawicielka Ikei.

Ewa Labno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland poinformowała, że firma ma w Polsce farmę wiatrową o mocy ok. 40 MW, zasilającą fabrykę koncernu na Dolnym Śląsku. W planach jest kolejna fabryka, która ma być neutralna pod względem emisji CO2.

Jak wskazała Labno-Falęcka, ambicją Mercedesa jest nie tylko transformacja samej firmy, ale i poddostawców.

"Jeśli polscy dostawcy w branży automotive się nie zdekarbonizują, to wypadną z konkurencji" - powiedziała.

Sejm znowelizował w lutym ustawę odległościową. Zgodnie z nowymi przepisami, turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków. Ustawa trafiła pod obrady Senatu. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (35)

dodaj komentarz
men24a
To tak jakby apelować do suwerena aby nie jadł tłuszczu masłowego albo rakotwórczego żarcia z Lidla. On przecież wie najlepiej że ta szynka za 20 zł jest smaczna i zdrowa. Tylko później go ciężko zrozumieć.
Zakazać mu wycinać filtry z pasatów 30 letnich albo palenia śmiećmi ? Nie o take Polske walczyliśmy żeby nam tu google nakazywało.
To tak jakby apelować do suwerena aby nie jadł tłuszczu masłowego albo rakotwórczego żarcia z Lidla. On przecież wie najlepiej że ta szynka za 20 zł jest smaczna i zdrowa. Tylko później go ciężko zrozumieć.
Zakazać mu wycinać filtry z pasatów 30 letnich albo palenia śmiećmi ? Nie o take Polske walczyliśmy żeby nam tu google nakazywało. My potrzebujemy nonstopa bodźców.
"Ja się wychowałem w miasteczku, które [...] po prostu było zasmrodzone nie gorzej niż Kraków. Wyrosłem na zdrowego człowieka - powiedział przewodniczący sejmiku Jan Duda podczas obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jak dodał ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, "organizm też potrzebuje pewnych bodźców"."

jaszczura
Tu też wzmożenie ruskiego trolla.
billbill85
Pierwsi inwigilują swoich klientów ,drudzy w przeszłości współpracowali z nazistami a teraz żegnają się z rynkiem rosyjskim i produkcja na Białorusi już kilka miesięcy i nadal z tamtąd nie mogą wyjść a trzeci przenieśli magazyny z Niemiec do Polski że względu na tanią siłę roboczą .
Hmmm i oni nas pouczają!!!!
jezykminimalny
Wróble zjadają robaki, będzie wojna. Wróbli jest 5 do 6 milionów damy radę.
midas69
Zabawne, że miliarderze zawsze chcą zaczynać "zielona rewolucję" od innych a nie np samemu rezygnując z posiadania pałaców na Karaibach albo floty odrzutowców. Dziwne, nie?
piotr_malkontent
Wiatraki generują dobre, zielone infradźwięki... a ptaki zabijane ich śmigłami (ok. 2.5 mln rocznie) były po prostu mało świadome ekologicznie.
1a2b
to się zaczyna trzymać kupy, skoro Zieloni zabijają 2.5 mln ptaków rocznie to my musimy zacząć jeść robaki bo jak nie to zjedzą nas
1a2b
to niech se apelują na placu apelowym a nie zawracają wszystkim mandolinę
com
Pogadamy. jak te firmy zaczną płacić podatki w Polsce, zwłaszcza Google.

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki