REKLAMA

Goldman Sachs podniósł prognozę dla stóp proc. w Polsce. "Zacieśnienie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe"

2022-05-09 13:08, akt.2022-05-09 14:04
publikacja
2022-05-09 13:08
aktualizacja
2022-05-09 14:04
Goldman Sachs podniósł prognozę dla stóp proc. w Polsce. "Zacieśnienie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe"
Goldman Sachs podniósł prognozę dla stóp proc. w Polsce. "Zacieśnienie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe"
fot. pixelhouse / / Shutterstock

Prognozujemy, że NBP podniesie stopy do najwyższego poziomu +7,00 proc. (wobec +5,75 proc. poprzednio) - przekazało w poniedziałek biuro analiz Goldman Sachs.

Goldman Sachs skomentował ostatnią decyzję Rady Polityki Pieniężnej NBP o podniesieniu wszystkich stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.

Analitycy oceniają, że wypowiedzi prezesa NBP są "zgodne" z opinią Goldman Sachs, iż "argumenty przemawiające za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w Polsce pozostają silne".

W związku z tym GS prognozuje, że "NBP podniesie stopy do najwyższego poziomu +7,00 proc.(wobec +5,75 proc. poprzednio)". "Inflacja nadal osiąga nowe maksima i znacznie przewyższa oczekiwania. Oczekiwania inflacyjne są na historycznie wysokim poziomie, a złoty pozostaje pod powtarzającą się presją deprecjacyjną" - wymieniają.

"Naszym zdaniem oznacza to, że zacieśnianie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe" - wskazali. "W związku z tym, ostatnio podnieśliśmy nasze oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce i w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - zaznaczyli analitycy Goldmann Sachs.

GS przypomniał opinię prezesa NBP, według którego wysokie stopy procentowe będą się utrzymywać, a obniżka stóp będzie możliwa dopiero pod koniec 2023 r. "W pewnym momencie, mam nadzieję, że pod koniec 2023 r., kredytobiorcy usłyszą, że stopy procentowe idą w dół" - powiedział prezes NBP podczas piątkowej konferencji. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
zizu19
Oczywiscie ,że bardziej znaczace i trwałe .Goldman zapewne ma ,krótkie pozycje na gpw i wywala na maxa. Gospodarki globalne idą na dno.Co ciekawe rekomendacja goldmana na miedz to niedawno 12000 tys usd .a ona leci na łeb .Także przy tej rekomendacji nieżle sie oblowili wywalajac papier w ulicę. A co jeszcze ciekawe 21 % udziału Oczywiscie ,że bardziej znaczace i trwałe .Goldman zapewne ma ,krótkie pozycje na gpw i wywala na maxa. Gospodarki globalne idą na dno.Co ciekawe rekomendacja goldmana na miedz to niedawno 12000 tys usd .a ona leci na łeb .Także przy tej rekomendacji nieżle sie oblowili wywalajac papier w ulicę. A co jeszcze ciekawe 21 % udziału w obrotach na gpw to goldman sachs..Na naszym bananie robią co chcą
olmert
Czy ktoś poważny zwraca jeszcze uwagę na te ich wypociny?
aleusz
Suweren wybrał +y których naturalną konsekwencją jest inflacja. Szkoda rozwodzić się nad naturalnymi procesami. Kiełbasa wyborcza jest słabej jakości a kosztuje jak kawior. Kto nie rozumie jego strata.
xiven
inflacja to problem ogólnoświatowego systemu finansowego który się rozpada

myśmy konsekwentnie ten problem importowali do polski od lat 90tych gdyż chcieliśmy być tacy jak na zachodzie no i zassaliśmy nie tylko te dobre rzeczy, kryzys finansowy również importowaliśmy
go_ral
goldman sachs jeszcze w grudniu 2021 roku pozbyl sie akcji deweloper Robyg. wiedzieli co idzie. pytanie czy zatajenie takich informacji przez instytucje finansowa grajaca na gieldzie jest zgodne z prawem?
tomkooo
hehe wiedzieli czy przewidywali z duzym prawdopodobienstwem ?
jeszcze muska do sadu podaj za jego tweety ;)
maniek_as
Niestety, inflacja będzie rosła do końca roku. To ze względu na ceny "tegorocznej" żywności, która pojawi się na jesieni. W związku z tym, jak mówił glapo, stopy będą również rosły do końca roku. Przyjmijmy nawet po 50 pb to i tak da nam +3.5% do obecnych 5.25%, czyli 8.75% na koniec roku. Pytanie do jakiego poziomu dojdzie Niestety, inflacja będzie rosła do końca roku. To ze względu na ceny "tegorocznej" żywności, która pojawi się na jesieni. W związku z tym, jak mówił glapo, stopy będą również rosły do końca roku. Przyjmijmy nawet po 50 pb to i tak da nam +3.5% do obecnych 5.25%, czyli 8.75% na koniec roku. Pytanie do jakiego poziomu dojdzie inflacja w tym czasie? Myślę, że nie mniej jak 17% rdr.
marek-1980
Inflacja jak szybko wzrosła tak szybko zacznie spadać. Projekcje na rok następny wskazują duże spadki. Dziwne, że banki tak chętnie oferują kredyty ze stałą stopą.....
maniek_as
Skoro banki oferują chętnie kredyt ze stałą stopą, to oznacza, że inflacja w przyszłym roku znacząco spadnie. Ale i tak w tym roku osiągniemy 17%. Spadać będzie bardzo szybko, ponieważ baza jest bardzo wysoka, a do tego dojdzie zubożenie społeczeństwa właśnie na skutek wysokiej inflacji obecnie. Już teraz większość rodzin, która Skoro banki oferują chętnie kredyt ze stałą stopą, to oznacza, że inflacja w przyszłym roku znacząco spadnie. Ale i tak w tym roku osiągniemy 17%. Spadać będzie bardzo szybko, ponieważ baza jest bardzo wysoka, a do tego dojdzie zubożenie społeczeństwa właśnie na skutek wysokiej inflacji obecnie. Już teraz większość rodzin, która do pandemii mogła odłkładać regularnie jakieś oszczędności, żyje od pierwszego do pierwszego. Po tym roku będą już ostro oszczędzać.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki