REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Globalna emisja CO2 znów rośnie. Jedną trzecią CO2 emitują Chiny

2021-09-07 08:06
publikacja
2021-09-07 08:06
Globalna emisja CO2 znów rośnie. Jedną trzecią CO2 emitują Chiny
Globalna emisja CO2 znów rośnie. Jedną trzecią CO2 emitują Chiny
fot. Stephen Shaver / / ZUMA Press

W 2020 r. przy spalaniu paliw kopalnych na całym świecie wyemitowano 31,5 gigaton (Gt) CO2 - informuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). Z powodu pandemii Covid-19 globalna emisja spadła o 5,8 proc. w stosunku do 2019 r., ale w 2021 znów zaczyna rosnąć. Około jedną trzecią CO2 na świecie wytwarzają Chiny.

 

Podczas pandemii spadek emisji CO2 był większy niż spadek zapotrzebowania na energię, co było możliwe dzięki zwiększającemu się udziałowi energii ze źródeł odnawialnych w światowej energetyce - pisze MAE.

Agencja alarmuje jednak, że mimo tego średnia koncentracja CO2 w atmosferze osiągnęła nienotowany wcześniej w ostatniej historii poziom 412,5 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza (ppm). Stężenie CO2 w atmosferze jest więc o około połowę większe niż przed rewolucją przemysłową.

Zgodnie z przewidywaniami MAE, w 2021 r. globalna emisja CO2 wynikająca ze spalaniu paliw kopalnych wzrośnie o 4,8 proc. Nie osiągnie jednak poziomu z 2019 r. Szacunki Agencji przewidują, że za wzrost emisji odpowiada przede wszystkim zwiększone spalanie węgla i gazu. Transport morski i lotniczy wciąż nie wróciły do stanu sprzed pandemii, dlatego na świecie również w 2021 r. zużyje się mniej ropy naftowej niż w 2019 r. - tłumaczy MAE.

Gospodarki krajów rozwijających się i rynków wschodzących odpowiadają za ponad dwie trzecie światowej emisji CO2, podczas gdy udział krajów rozwiniętych ulega stałemu, strukturalnemu spadkowi (mimo popandemicznego odbicia o 4 proc. w 2020 r.) - informuje MAE w raporcie "Globalny Przegląd Energetyczny 2021".

Największym emitentem CO2 na świecie pozostają Chiny, które w 2006 r. wyprzedziły znajdujące się dotąd na pierwszym miejscu USA. W 2019 r. emisja Chin wyniosła 10,1 Gt (według organizacji Global Carbon Project), czyli około jednej trzeciej emisji CO2 na całym świecie.

Udział Chin w globalnej emisji dynamicznie rósł w ostatnich dekadach. W 1975 r., gdy na całym świecie wytwarzano 16,9 Gt, Chiny po raz pierwszy wyemitowały ponad gigatonę CO2 i prześcignęły pod względem emisji Japonię. W 1989 r. Chiny wyprodukowały więcej CO2 niż ZSRR, w 2002 r. prześcignęły pod względem emisji Unię Europejską.

Według MAE emisja CO2 w Chinach urośnie w 2021 r. o 6 proc., a większość tego wzrostu (70 proc.) będzie spowodowana spalaniem węgla. W Chinach pomimo szybkiego wzrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, elektrownie węglowe wytworzyły w 2021 r. o 330 TWh energii więcej niż w 2019 r. (wzrost o 7 proc.) - zauważa Agencja.

Drugim największym emitentem pozostają USA, w 2019 spalanie paliw kopalnych w tym kraju spowodowało 5,2 Gt CO2. MAE zauważa jednak, że emisje w tym kraju wciąż nie wrócą do poziomu z 2019 r. i w 2021 r. będą o 20 proc. mniejsze niż w 2005 r.

W całej Unii Europejskiej w 2019 r. wyemitowano 2,9 Gt CO2, w Indiach - 2,6, Gt, w Rosji - 1,6 Gt, w Japonii 1,1 Gt. Według Global Carbon Project Polska znajdowała się w 2019 r. na dwudziestym miejscu listy krajów wytwarzających najwięcej CO2, z 323 Mt emisji.

Z przygotowanego przez portal Our World in Data zestawienia pokazującego roczną emisję CO2 w tonach w przeliczeniu na mieszkańca w 2017 r. wynika, że najwięcej dwutlenku węgla na osobę emitują państwa Zatoki Perskiej. Wartość dla Kataru wynosiła 38 ton na osobę, dla Kuwejtu - 25, dla Bahrajnu - 21.

Na każdego mieszkańca ziemi w 2017 r. przypadało średnio 4,73 emitowanych ton CO2. Dla Chin ten wskaźnik wynosił 7,1, dla USA - 16, dla UE - 8,2, dla Indii - 1,9, dla Rosji 11,5, dla Japonii - 8,7, dla Polski - 8,5.(PAP)

adj/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Te dane pokazują jasno, że Chiny emitują produkując dla konsumentów z zachodu. Statystyczny Chińczyk zużywa średnio 1/4 surowców zużywanych przez konsumenta z zachodu. To zatem konsumpcja na zachodzie najbardziej przyczynia się do emisji. Dla mieszkańców czystej Kalifornii produkuje i truje Chińczyk ale lewicowy mieszkaniec Te dane pokazują jasno, że Chiny emitują produkując dla konsumentów z zachodu. Statystyczny Chińczyk zużywa średnio 1/4 surowców zużywanych przez konsumenta z zachodu. To zatem konsumpcja na zachodzie najbardziej przyczynia się do emisji. Dla mieszkańców czystej Kalifornii produkuje i truje Chińczyk ale lewicowy mieszkaniec Kalifornii jest eco.
niederfurzdorf
Statystyczny Niemiec rocznie kupuje 60 słownie sześćdziesiąt sztuk odzieży, produkowanej głównie w Azji i z Azji transportowanej kontenerowcami napędzanymi dieslem. Dane wg. niemieckiego greenpeace. Niemiec nie emituje, emituje Chińczyk produkujący dla Niemca.
niederfurzdorf
Greta nie emituje! Dla Grety emitują Chiny. Dla Grety i jej podobnych walczących o ratowanie planety dzieciaków z zachodu, najbardziej przyczyniającej się do konsumpcji a tym samym emisji CO2 grupy konsumentów. Bo przecież nie wystarczy mniej konsumować , trzeba instalować solarki, turbiny i konumować , konsumować, a emisja Greta nie emituje! Dla Grety emitują Chiny. Dla Grety i jej podobnych walczących o ratowanie planety dzieciaków z zachodu, najbardziej przyczyniającej się do konsumpcji a tym samym emisji CO2 grupy konsumentów. Bo przecież nie wystarczy mniej konsumować , trzeba instalować solarki, turbiny i konumować , konsumować, a emisja sama spadnie. tak samo jak rujnowanie natury w celu pozyskania surowców do produkcji. Ale tego już dzisiejsza młodziez nie potrafi ogarnąć. Jak przecietny posiadacz elektryka. Nie może pojąć, że jego "czyste" autko ma już na starcie za sobą ślad węglowy jak auto spalinowe po 100.000 km przebiegu. Nawet dowody niemieckich naukowców , czyli z kraju najbardziej zaangażowanego w "ratowanie" planety poprzez promowanie swoich turbin i elektryków, ich do tego nie przekonają, bo ich nowa religia im mówi coś innego...
pozhoga
Jak te timmermannsowe ekoświry to przeczytają, to zaraz wpadną na pomysł kolejnej redukcji CO2...
jas2
Na jednego mieszkańca przypada emisja CO2: USA - 16, dla UE średnio - 8,2, dla Japonii - 8,7, dla Polski - 8,5.
A tu taka nagonka, że Polska to tylko węgiel i węgiel... ciągle tylko kary i ograniczenia z powodu "nadmiernej" emisji.
samsza
Niemcy emitują w Chinach i jest to ok.
andregru
Unia Europejska obciąża swoich obywateli kosztami ograniczenia emisji a USA , Chiny stawiają na rozwój i ekonomię swoich gospodarek nie przejmując się zanieczyszczeniem . Powietrze , woda przemieszcza się po całym świecie . Może UE niech zbuduje kopuły nad Europą ?
herflk
"Powietrze , woda przemieszcza się po całym świecie . Może UE niech zbuduje kopuły nad Europą ?" - ale z Ciebie mózg xD

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki