REKLAMA

Jakość powietrza w Nowym Jorku najgorsza od 15 lat

2021-07-24 05:34
publikacja
2021-07-24 05:34
Jakość powietrza w Nowym Jorku najgorsza od 15 lat
Jakość powietrza w Nowym Jorku najgorsza od 15 lat
fot. Venturelli Luca / / Shutterstock

Dym z pożarów lasów na zachodzie USA oraz Kanady pogorszył jakość powietrza w Nowym Jorku do poziomu najgorszego od 15 lat - podała w piątek lokalna telewizja NY1, powołując się na agencję ochrony środowiska. Problem może się powtarzać.

"Naukowcy i eksperci ds. klimatu twierdzą, że mieszkańcy Nowego Jorku powinni spodziewać się coraz większej liczby dni każdego roku z warunkami podobnymi do widocznych początku tego tygodnia. Dym unoszący się z pożarów w Kanadzie i zachodnich Stanach Zjednoczonych przyniósł miastu najgorszą ocenę jakości powietrza od 15 lat" – podkreśla NY1.

Jak dodaje, w miniony wtorek indeks jakości powietrza wynosił 154, w skali, która za niezdrowe uznaje parametry powyżej 100. Zwraca uwagę, że w ostatnich dekadach jakość powietrza w mieście znacznie się poprawiła w związku z wysiłkami w celu zmniejszenia emisji z budynków i pojazdów. Problemy spowodowane pożarami stanowią jednak nowe i poważne ryzyko.

Naukowcy i eksperci ds. zdrowia publicznego przyznają, że istnieje niewiele badań dotyczących wpływu dymu z zachodnich pożarów na wschodnie ośrodki. Nie ma analiz, co miasta jak Nowy Jork muszą zrobić, aby chronić mieszkańców.

"Moim zdaniem ten tydzień był trochę jak pobudka" – cytuje lokalna telewizja Bena Furnasa, dyrektora biura burmistrza ds. klimatu i zrównoważonego rozwoju.

NY1 tłumaczy, że nie jest jasne, czy dym wpływa na zdrowie inaczej niż zanieczyszczenia z pojazdów lub budynków. Nie wiadomo, czy powietrze w mieszkaniu jest lepsze niż powietrze na zewnątrz w dniu o wysokim zanieczyszczeniu oraz czy tanie jednorazowe maski mogą zmniejszyć ryzyko.

"Naprawdę jest słabo zbadane, jak ważny jest ten problem" - ocenił Kevin Cromar, profesor ds. zdrowia środowiskowego na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU).

Profesor nauki o Ziemi z Uniwersytetu Stanforda Marshall Burke przewiduje, że miasta będą musiały wkrótce rozważyć podjęcie kosztownych działań dla poprawy jakości powietrza. Pomoc będzie konieczna zwłaszcza mieszkańcom, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup drogich systemów oczyszczania

"Czyste powietrze jest czymś, w co zawsze powinniśmy więcej inwestować. Jeśli zmusza nas do dokonania tej inwestycji pożar, niech tak będzie" – komentował Burke.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Smog

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xxpp
I całą walkę z samochodami szlag trafił.
Najbardziej mnie śmieszyły rozdziawione mordy "aktywistów miejskich" rok temu, kiedy w momencie wprowadzenia lockdownu ruch samochodowy praktycznie spadł do zera, a zanieczyszczenia w miastach nawet nie drgnęły.
samsza
NY jest na wschodzie, a nie na zachodzie USA.

Może to jednak dym z Turowa pogorszył powietrze w NY ?
demeryt_69
Dym z pożarów lasów na zachodzie USA oraz Kanady pogorszył jakość powietrza w Nowym Jorku? A co z jakością powietrza w Newark, Bostonie, Baltimore czy Filadelfii?
xxpp
Korespondent pisał z NY. Tak trudno to zrozumieć?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki