REKLAMA

Getin Holding spodziewa się, że w XII będzie wiadomo, czy dojdzie do sprzedaży biznesu ukraińskiego

2019-11-21 10:40
publikacja
2019-11-21 10:40
Getin Holding spodziewa się, że w XII będzie wiadomo, czy dojdzie do sprzedaży biznesu ukraińskiego
Getin Holding spodziewa się, że w XII będzie wiadomo, czy dojdzie do sprzedaży biznesu ukraińskiego
/ Puls Biznesu

Getin Holding spodziewa się, że w grudniu wyjaśni się, czy dojdzie do sprzedaży biznesu ukraińskiego - poinformował prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek.

"Trwa due diligence, w grudniu można spodziewać się decyzji, zobaczymy czym zakończy się proces przeglądu przez podmiot trzeci. Pojawił się nabywca i doszliśmy do wniosku, że możemy spróbować. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to będziemy prowadzić tam dalej biznes. Do sprzedaży podchodzimy oportunistycznie" - powiedział dziennikarzom Kaczmarek.

Prezes poinformował, że środki z ewentualnej sprzedaży tego biznesu w pierwszej kolejności zarząd chciałby przeznaczyć na spłatę zadłużenia holdingu.

"Holding ma 200 mln zł zadłużenia na koniec III kwartału i zamknięcie tego zadłużenia byłoby priorytetem zarządu" - powiedział Kaczmarek.

Pod koniec października Getin Holding poinformował, że podpisał z funduszem private equity list intencyjny w sprawie sprzedaży do 100 proc. akcji Idea Banku we Lwowie oraz New Finance Service w Kijowie. Fundusz przystąpić miał do trwającego 6 tygodni badania due diligence spółek i otrzymał wyłączność do 1 stycznia 2020 r. na negocjacje dotyczące sprzedaży obu spółek.

Wynik netto segmentu ukraińskiego wypracowany w trzech kwartałach 2019 r. wyniósł 71,5 mln zł i był o 65,1 proc. wyższy od wyniku segmentu rok wcześniej.

W trzech kwartałach 2019 r. sprzedaż segmentu na Ukrainie wzrosła o 32,4 proc. i wyniosła 436,9 mln zł. Wynik prowizyjny wzrósł o 107,6 proc. do 57,9 mln zł, a wynik odsetkowy o 45,8 proc. do 154 mln zł. Segment Ukraina wypłacił do Getin Holding dywidendę w wysokości 35,3 mln zł. Idea Bank (Ukraina) pozostaje jednym z liderów w segmencie kredytów gotówkowych na ukraińskim rynku bankowym.

W okresie od I do III kwartału 2019 roku zysk grupy Getin Holding wynosi 61,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej grupa miała 144,3 mln zł straty netto. W ciągu 9 miesięcy spółki zagraniczne wypracowały dla grupy 115,9 mln zł zysku netto i wypłaciły na rzecz holdingu 70 mln zł dywidendy.

"Potrafimy te dobre wyniki dyskontować w postaci dywidend otrzymywanych od większości spółek zagranicznych. Wykorzystujemy tą dobrą koniunkturę i dobre wyniki po to, by znacząco i szybko zmniejszać zadłużenie holdingu" - powiedział Kaczmarek.

Od początku roku Getin Holding zmniejszył zadłużenie o blisko 90 mln zł, czyli prawie o jedną trzecią.

W ciągu 9 miesięcy grupa wypracowała w Rumunii zysk netto na poziomie 11,4 mln zł, czyli był on zbliżony do ubiegłorocznego.

Prezes poinformował, że celem jest doprowadzenie do samowystarczalności kapitałowej biznesu w Rumunii, do czego dojść może w ciągu 1-2 lat. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki