REKLAMA

Gaz zamiast węgla w Ostrołęce. Obajtek: Mamy prawo wycofać się z inwestycji zagrożonych

2021-06-25 12:50
publikacja
2021-06-25 12:50
Gaz zamiast węgla w Ostrołęce. Obajtek: Mamy prawo wycofać się z inwestycji zagrożonych
Gaz zamiast węgla w Ostrołęce. Obajtek: Mamy prawo wycofać się z inwestycji zagrożonych
fot. KACPER PEMPEL /

Mamy prawo wycofywać się z inwestycji, których rentowność jest zagrożona, i kontynuować inne, korzystne - oświadczył w piątek w Ostrołęce prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Należąca do Orlenu Energa podpisała z GE Power umowę na budowę elektrowni gazowej zamiast węglowej.

Zgodnie z aneksem, zamiast bloku na węgiel powstanie tam blok parowo-gazowy o mocy 745 MW za ok. 2,5 mld zł.

Jak stwierdził Obajtek, dzisiejsze kierunki polityki klimatycznej i ceny emisji CO2 są tak duże, że nie pozwalają kontynuować inwestycji węglowej. Jej kontynuacja przyniosłaby większe straty, niż jej zaprzestanie - zaznaczył. „Widząc takie zagrożenie, mamy prawo się wycofać i realizować następne inwestycje, które przyniosą korzyść” - podkreślił prezes PKN Orlen.

Jednocześnie z aneksem podpisano umowy ws. rozliczania zarzuconego projektu bloku na węgiel. Zgodnie z tym porozumieniem nie będzie żadnych kar umownych, a rozliczenie realizacji projektu nastąpi do końca 2021 r. Całkowita kwota, jaką Energa będzie zobowiązana zapłacić na rzecz wykonawcy tego projektu, czyli GE - nie przekroczy 1,35 mld zł netto.

Dodatkowo podpisano też umowę na zakup aktywów i przeniesienie ich ze spółki celowej węglowej do spółki celowej gazowej. To aktywa niezbędne do przeprowadzenia procesu inwestycyjnego - podkreślił Obajtek.

Kontrakt będzie zrealizowany w formule "pod klucz". Harmonogram przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych z końcem 2021 r., a oddanie elektrowni do użytku w 2025 r.

Obajtek przypomniał, że jest już umowa z dostawcą gazu - PGNiG. Gaz popłynie łącznikiem, odchodzącym od GIPL (interkonektor gazowy łączący Polskę z Litwą), który wykona Gaz-System.

Prezes GE Power Sławomir Żygowski podkreślił, że podpisano porozumienie dotyczące przeszłości, ale i znaleziono dobre rozwiązanie na przyszłość przy zastosowaniu najnowocześniejszej technologii na świecie.

Kluczowe komponenty będą dostarczać fabryki GE we Wrocławiu i Elblągu. Będziemy pomagać państwu polskiemu w transformacji energetycznej - zaznaczył Żygowski.

Prace nad projektem nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka Energa zaczęły się w 2009 r. We wrześniu 2012 r. spółka je wstrzymała, nie mogąc pozyskać finansowania z rynku. Energa uznała, że dopiero udział partnera strategicznego umożliwi budowę.

Jesienią 2016 r. połowę udziałów w projekcie kupiła Enea. Wiosną 2018 r. konsorcjum GE Power i Alstom wygrało przetarg na budowę 1000 MW bloku na węgiel kamienny za nieco ponad 6 mld zł. Polecenie rozpoczęcia prac budowlanych wydano z końcem 2018 r., jednak wiosną 2020 r. budowę zawieszono.

W maju 2020 r. Energa i Enea poinformowały o utworzenie przez spółkę celową odpisu aktualizującego wartość inwestycji w Ostrołęce na 1 mld zł. W marcu 2021 r. ruszyła rozbiórka wybudowanych elementów. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jan888
Na szczęście wygląda na to, że dni tego pajaca (wójta Pcimia) na stanowisku Orlenu są policzone. Prokuratura zajmie się w końcu milionami z nieznanego źródła, tego jegomościa.
ozz198
Może i mają prawo się wycofywać, ale kto te błędne decyzje podjął? Może przyjrzeć się kto i dlaczego podjął decyzje, które doprowadziły do niegospodarności względem skarbu państwa?
kris74keh
W sama porę . Przy tej ogólnoswiatowej nagonce węgiel nie ma szans. No chyba ,że w Chinach , bo ich władzę mają w poważaniu globalne ocieplenie, które pojawia się na swiecie co kilkaset lat.
itso_lucky
''Przy tej ogólnoswiatowej nagonce węgiel nie ma szans. '' tylko tyle potrzeba żeby Cie nagiąć ?
demeryt_69
Gdyby za rządów SLD czy koalicji PO-PSL na czele największej spółki państwowej stał ktoś z tak mętną przeszłością i niejasną teraźniejszością jak Obajtek, to sekta PiS uznałaby go za prominentnego przedstawiciela tzw. układu, z którym trzeba walczyć.
itso_lucky
oj temat rzeka układy układziki ... walka czyimiś rękoma wstyd i hańba
zbyszek_
Buce dostaja kapital w znizkach na nieruchomosci, az niesamowite ze w to jest legalne w Polsce.
mrbeast
Drugi Sasin i defraudacji majątku publicznego ciąg dalszy.
mrbeast
Ten to na wszystko ma bezczelna odpowiedź. Drugi Sasin. A kto policzy straty i rozliczy błędne decyzje? Ta obecna tez jest błędna, bo zanim uruchomisz franco spalanie gazu zmienią się normy emisii i trzeba będzie myśleć o wiatrakach.
1984
W środku zimy wiatrakami Polski nie zasilisz. Bo tak sie składa, że gdy przyjdzie mroźny wyż przestaje wiać. Wodorem też się nie zasili, wie to każdy kto nie spał na chemii. Gazem dałoby radę gdyby nie pewien drobiazg. Za duże zużycie indywidualne wiec dla elektroenergetyki zabraknie. To kwestia pojemnosci magazynowej,W środku zimy wiatrakami Polski nie zasilisz. Bo tak sie składa, że gdy przyjdzie mroźny wyż przestaje wiać. Wodorem też się nie zasili, wie to każdy kto nie spał na chemii. Gazem dałoby radę gdyby nie pewien drobiazg. Za duże zużycie indywidualne wiec dla elektroenergetyki zabraknie. To kwestia pojemnosci magazynowej, jest zbyt mała aby wszystko obsłużyć. Już miniona zima mocno zweryfikowała unijne pomysły - mają puste magazyny gazu i nie jest pewne, ze zdążą z napełnianiem do kolejnego sezonu.

Za Krasickim zapytam kto zawinił? Ten co ekologię emisją CO2 mierzył czy ten kto bezpieczeństwo energetyczne głpiemu powierzył. Nie napiszę kto głpi bo mi znowu post skasują. Nie wiem dlaczego UE jest na tym forum pod szczególną ochroną...

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki