Chociaż sąsiad może nam grozić konsekwencjami za ścięcie gałęzi jego drzewa, to prawda jest taka, że prawo stoi po naszej stronie płotu. Czy potrzebne będą jakieś formalności?
Wielokrotnie i powszechnie pojawiającymi się problemami w relacjach sąsiedzkich są sprawy związane z roślinnością przedostającą się poza granice gruntu, na którym pierwotnie rosły. Takie sytuacje nierzadko powodują utrudnienia dla właścicieli posesji sąsiadujących ze względu na zasłanianie światła, zniszczenie ogrodzenia, względy estetyczne lub też wiele innych.
Ciąć czy nie ciąć?
Kodeks cywilny (art. 150) przewiduje wyraźnie taką sytuację, dając przyzwolenie właścicielowi sąsiedniej posesji do obcięcia gałęzi zwieszających się na jego teren. Jednakże regulacja ta jest bardzo ogólna i o ile przyzwolenie na samą czynność obcięcia zwieszających się gałęzi nie budzi wątpliwości, o tyle samo działanie w zakresie obcięcia gałęzi tak.
Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że dokonując obcięcia gałęzi, można znacznie uszkodzić całe drzewo, powodując np. obumarcie rośliny, na skutek braku wiedzy i umiejętności ogrodniczych w tym zakresie. Zatem takie działanie właściciela nieruchomości sąsiedniej zgodnie z przepisami prawa obowiązującego byłoby sprzeczne z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem.
Jeżeli zwieszające się gałęzie na sąsiednią posesję nie powodują poważnego utrudnienia w korzystaniu z nieruchomości, brak jest podstawy do ich obcięcia.
Ciąć
Zdarzają się jednak przypadki, w których pomimo zaistnienia obawy dotkliwego uszkodzenia drzewa, jego gałęzie oraz korzenie przerastające na sąsiednią nieruchomość zostają obcięte bez wcześniejszego uprzedzenia właściciela rośliny. Takie działanie jest uprawnione, jeżeli od usunięcia przerośniętych gałęzi lub korzeni uzależniona jest inwestycja techniczna właściciela nieruchomości sąsiadującej polegająca np. na zabudowie terenu i pracach wykończeniowych.
Podsumowując powyższe, art. 150 Kodeksu cywilnego uprawnia właściciela posesji sąsiadującej do obcięcia gałęzi zwieszających się na jego nieruchomość, aczkolwiek każdy przypadek powinien być przeanalizowany osobno pod względem zasadności oraz celowości podjęcia takich działań.
Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Bankier.pl na adres finanse@bankier.pl
Porady prawnej udzieliła: Marta Pszczółkowska, prawnik z kancelarii Robaszewska&Płoszka Radcowie Prawni
"Sąsiad z piekła rodem". Przeczytaj też:
- Sąsiad rozbudował się, przysłaniając mi okno. Co robić?
- Co robić, gdy sąsiad ciągle na ciebie donosi?
- Antena sąsiada zakłóca u mnie sygnał. Czy mogę to zmienić?
- Problemy z sąsiadami – odpowiadamy na listy do redakcji
- Sąsiad nie chce płotu. Czy mogę odgrodzić się sam?
- Hałaśliwe grillowanie u sąsiadów. Gdzie to zgłosić?