Sąsiad nie chce płotu. Czy mogę odgrodzić się sam?

Budowa ogrodzenia, szczególnie w przypadku tzw. bliźniaków, może sprawiać problemy. Sąsiad ma prawo nie wyrazić zgody na zbudowanie płotu wzdłuż wspólnej granicy posesji, ale można sobie z tym poradzić. Podpowiadamy jak.

W sytuacji gdy sąsiad nie chce wyrazić zgody na budowę płotu wzdłuż wspólnej granicy posesji, właściciel nieruchomości może wybudować ogrodzenie bez zgody sąsiada.

Ogrodzenie wybudowane bez zgody sąsiada musi jednak znajdować się w całości na nieruchomości właściciela i nie może przekraczać granicy nieruchomości sąsiada. W przeciwnym razie, w uzasadnionych przypadkach, sąsiad będzie miał prawo żądać od właściciela, który wzniósł ogrodzenie na miedzy, usunięcia go ze swojej części nieruchomości.

W przypadku wątpliwości co do przebiegu granicy pomiędzy nieruchomościami, należy skorzystać z usług geodety i zlecić odnalezienie i zaznaczenie w terenie znaków granicznych. Pozwoli to uniknąć problemów i wydatków związanych z ewentualną koniecznością przesunięcia ogrodzenia.

Jak radzić sobie z uciążliwym sąsiadem?
Jak radzić sobie z uciążliwym sąsiadem? (Bankier.pl)

 Właściciel decydujący się na wzniesienie ogrodzenia w granicach własnej nieruchomości powinien mieć na uwadze przepisy prawa regulujące kwestię budowy ogrodzeń. Ogrodzenie bowiem nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, a umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione.

Jakkolwiek zasadniczo budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia ani nawet zgłoszenia, to inaczej ma się rzecz w przypadku ogrodzeń o wysokości przekraczającej 2,2 m oraz ogrodzeń posadowionych od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych. W takich sytuacjach prawo wymaga zgłoszenia budowy ogrodzenia staroście.

Koszt wzniesienia ogrodzenia wybudowanego bez zgody sąsiada ponosi wyłącznie właściciel nieruchomości. Nie będzie miał on również prawnej możliwości wyegzekwowania od sąsiada udziału w ponoszonych kosztach późniejszego utrzymania ogrodzenia.

Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Bankier.pl na adres finanse@bankier.pl.

Porady prawnej udzieliła: Katarzyna Słomka, radca prawny z kancelarii Robaszewska&Płoszka Radcowie Prawni

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~patryk

Ja sam stawiałem ogrodzenie z wibram.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 3 ~lolo

śwerki regularnie podlewac od swojej strony wodą z solą kuchenna. Problem rozwiązany.
Ogrodzenie.
Wykonałbym inwentaryzację geodezyjną mojej działki, która potwierdziłaby, że plot jest na moim gruncie jako dupochron. Potem przyspieszylbym starzenie sie tego ogrodzenia aby rozlecialo sie w kilka lat.

! Odpowiedz
6 12 ~warszawyak

Sąsiad wybudował ogrodzenie bez mojej zgody nie na miedzy lecz na moim gruncie. Jak mogę wyegzekwować zabranie tegoż ogrodzenia z mojej posesji ?
Po drugie sąsiad posadził świerki metr przy ogrodzeniu które po 15 latach weszły olbrzymiączęścią na moją posesję ( gałęzie ). Jak się tego pozbyć . Sąsiad jewrej więc sądownie i administracyjnie nie do ruszenia . "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~sasiad

jeszcze pytanie czy po wybudowaniu ogrodzenia sąsiad wyda zgodę na jego np. konserwacje, malowanie itp. po stronie sasiada. Hahaha
Jeśli wie budowac na własnej posesji to na tyle w głąb by po przekroczeniu płotu dalej być na swoim terenie. A co jeśli sąsiad do płotu dosunie coś swojego ?
Prawnie i wg geodety będzie to nasz teren. Szkoda, ze autor artykułu nie poszedł krok dalej i wyjasnij tago typu przypadki.
Bo jesli sąsiad nie zgodzi sie na plot bo jest upierd... to i nie zgodzi sie na jego malowanie.
Tak więc z pół metra min. więc czysto teoretycznie tracimy sporo gruntu a teretycznie sąsiad go zyskuje :):):

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne