REKLAMA

Sąsiad rozbudował się, przysłaniając mi okno. Co robić?

2014-06-01 06:00
publikacja
2014-06-01 06:00

Sąsiad ma prawo do rozbudowy swojej posesji - zarówno wszerz, jak i wzwyż. W takich sytuacjach może się zdarzyć, że ograniczy nam dostęp do światła dziennego. Odpowiadamy na pytanie, czy ma do tego prawo.

Zasady związane z dostępem światła słonecznego do nieruchomości są unormowane prawnie. Przepisy prawa budowlanego przewidują, że pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi powinny mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości. Warunki techniczne przewidują również ograniczenia w konstrukcji i usytuowaniu budynków w sposób ograniczający dostęp do światła słonecznego istniejącym budynkom.

fot. / / Bankier.pl

Rozbudowa, jak i budowa budynku, wymagają uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. W toku procedury sprawdzane są warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w tym kwestie nasłonecznienia. Sąsiedzi są stronami tej procedury i mogą w niej aktywnie uczestniczyć, również poprzez wnoszenie odwołań i skarg.

Jeżeli budynek zostanie ostatecznie wzniesiony, nadmierne zaciemnienie nieruchomości sąsiedniej może wpłynąć na ograniczenie dotychczasowego sposobu korzystania z posadowionego tam budynku lub zwiększyć koszty jego eksploatacji (oświetlenia lub ogrzewania). Z tego tytułu poszkodowany właściciel uprawniony jest do żądania stosownego odszkodowania. Dodatkowo, jeżeli ograniczenie dostępu światła słonecznego narusza przepisy prawa budowlanego, może dojść do rozbiórki budynku lub jego części.

Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Bankier.pl na adres [email protected]

Porady prawnej udzieliła: Renata Robaszewska, radca prawny z kancelarii Robaszewska&Płoszka Radcowie Prawni

"Sąsiad z piekła rodem". Przeczytaj też:

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~BANDIT
założyć ładunki i wysadzić, a przy okazji ukraść mu samochód i wydmuchać babe...........ale artykuł..........chyba na zapchanie dziury.
~Szymon
Artykul jest tak lapidarnie napisany, ze nic z niego nie wynika! Miala droga redakcja cos poradzic!!! Napiszcie wiec co trzeba:
1. Isc do arch z uprawnieniami
2, zrobic analize przeslaniania i naslonecznienia
3. Jezeli rzeczywiscie zaslania, zacienia, brak slonca lub widocznosci.
4. Isc do starostwa o umorzenie decyzji
Artykul jest tak lapidarnie napisany, ze nic z niego nie wynika! Miala droga redakcja cos poradzic!!! Napiszcie wiec co trzeba:
1. Isc do arch z uprawnieniami
2, zrobic analize przeslaniania i naslonecznienia
3. Jezeli rzeczywiscie zaslania, zacienia, brak slonca lub widocznosci.
4. Isc do starostwa o umorzenie decyzji o pozwoleniu na budowe.
5. Isc do sasiada i postraszyc sadem,
6. Isc do sadu, sa odpowiednie wyroki i lidzia nalezy sie odszkodowanie.
To nie sa male pieniadzie!!! Korzystajcie ze swojego prawa!!! Ludzie przez lata dajecie sie oszukiwac ze nic wam sie nie nalezy. To ze urzad wydal pozwolenie ba budowe nie znaczy ze zrobil to zgodnie z prawem!!!
~sąsiad
o co jeżeli sąsiad postawił płot pełny, wysokością nie przekraczający 2 metrów na co nie wymagane jest pozwolenie, a i tak przysłania dostęp do światła dziennego?
~zorro
- 4m jeśli na wznoszonej ścianie jest okno,
- 3m jeśli na wznoszonej ścianie nie ma okna,
- 1,5m jeśl na wznoszonej ścianie nie ma okna i działka nie przekacza 16m szerokości,
- wiatę do 25mkw można wybudować do granicy działki,
~endi
dzięki za dokładne dane , cały czas myślałem o 5 metrach i to na wszystko , a tu niespodzianka pozdro
~endi
A w jakiej minimalnej odległości sąsiad może budować , rozbudowywać się , wznosić przybudówki , garaże itd bez zgody sąsiada ? czy to jest zupełna dowolność ?

Powiązane: Bankier.pl na budowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki