REKLAMA

Antena sąsiada zakłóca u mnie sygnał. Czy mogę to zmienić?

2014-04-30 11:12
publikacja
2014-04-30 11:12

Przykładem immisji pośredniej jest zakłócanie odbioru mediów przez sprzęt sąsiada. Zamiast dzielnie znosić problemy, mamy prawo rościć w stosunku do niego o zaniechanie takiego działania.

Zakłócenia anteny wywołane przez sprzęt sąsiada to przykład immisji pośredniej. Właścicielowi nieruchomości, która jest poddawana takim niekorzystnym wpływom przysługuje roszczenie w stosunku do sąsiada o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem na podstawie art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego.

Przed wystąpieniem na drogę sądową występujące zakłócenia wywoływane przez sąsiada muszą zostać poddane obiektywnej ocenie dotyczącej ich natężenia i dokuczliwości. Zakłócenia emitowane przez sprzęt sąsiada muszą być na tyle dokuczliwe, żeby uznać je za znacząco wpływające, a wręcz uniemożliwiające korzystanie z nieruchomości. Bowiem tylko wtedy, gdy powyższe kryteria zostaną spełnione, zasadne staje się żądanie od sąsiada, by ten ograniczył emisję zakłóceń np. usunął swój sprzęt.

fot. / / Bankier.pl

Powracając do oceny stanu faktycznego, czyli samych zakłóceń, należy mieć na względzie, że różne osoby mogą odmiennie odbierać ich natężenie, więc każdy przypadek immisji będzie analizowany indywidualnie. Skutkiem zakłóceń sygnału anteny przez sprzęt sąsiada może być nieprawidłowe działanie odbiorników radiowych lub telewizyjnych ze względu na jakość obrazu lub dźwięku.

Niewątpliwie stanowi to problem dla właściciela nieruchomości i tym samym ogranicza jego prawo do rozporządzania nieruchomością. W tym konkretnym przypadku roszczenie o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem byłoby zasadne. Roszczenie takie obejmowałoby całkowite usunięcie przyczyny zakłóceń (sprzętu sąsiada) lub ograniczenie do poziomu zakłóceń, które nie przekraczałyby przeciętnej miary (zakłócenia nie byłyby aż tak silne, by powodować nieprawidłowość w działaniu anteny).

Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Bankier.pl na adres finanse@bankier.pl

Porady prawnej udzieliła: Marta Pszczółkowska, prawnik z kancelarii Robaszewska&Płoszka Radcowie Prawni

"Sąsiad z piekła rodem". Przeczytaj też:


Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bankier.pl na budowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki