REKLAMA

Deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje

Marcin Kaźmierczak2020-11-23 13:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-11-23 13:30
fot. Ivan Kruk /

O ponad 24 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła w październiku liczba rozpoczętych budów mieszkań przez deweloperów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W październiku niższe było także zainteresowanie budownictwem jednorodzinnym.

Branża mieszkaniowa na plus może zaliczyć ten rok jedynie w przypadku mieszkań oddanych do użytku. To jednak skutek inwestycji rozpoczętych w poprzednich latach.

Mieszkania oddane do użytku

W październiku 2020 r. w Polsce oddano do użytku 19 901 mieszkań, co było wynikiem o 3,9 proc. gorszym od wrześniowego, ale jednocześnie o 4,3 proc. wyższym w relacji do października 2019 r. Październikowy wskaźnik wygląda optymistycznie również, jeśli porównamy go z danymi za październik 2018 r. (+21,8 proc.) i październik 2017 r. (+27,9 proc.).

/ fot. Bankier.pl /

Mieszkaniówka pod względem mieszkań oddanych do użytku jest na plusie także, jeśli weźmiemy pod uwagę dane za pierwsze dziesięć miesięcy 2020 r. W tym czasie deweloperzy i inwestorzy indywidualni oddali do użytku 176 424 lokale mieszkalne – o 6,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Bardziej okazały wzrost odnotowali deweloperzy, którzy od stycznia do końca października 2020 r. oddali do użytku 114 098 mieszkań (+9,3 proc. r/r). W tym czasie inwestorzy indywidualni mogli wprowadzić się do 59 324 domów jednorodzinnych (+5,4 proc. r/r).

Podobne proporcje panowały w samym październiku 2020 r., kiedy to deweloperzy oddali do użytku 12 775 mieszkań (-6,3 proc. m/m i +7,3 proc. r/r), a inwestorzy indywidualni 6736 lokali (+1,7 proc. m/m i +6,3 proc. r/r).

Pozwolenia na budowę mieszkań

W październiku 2020 r. względem września wzrosła także liczba pozwoleń na budowy, które w urzędach uzyskali zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni. Łącznie urzędy wydały 26 780 pozwoleń, co było wynikiem o 13,9 proc. wyższym niż we wrześniu. Jest to jednak sezonowa zmiana. Także w poprzednich latach październik przynosił wzrost liczby otrzymywanych pozwoleń na budowę mieszkań.

/ fot. Bankier.pl /

Najnowsze wyniki nie wypadają jednak tak dobrze w relacji do października 2019 r. Patrząc z perspektywy rocznej, w październiku 2020 r. inwestorzy otrzymali o 3,8 proc. mniej pozwoleń na budowę mieszkań, przy czym spadek był szczególnie widoczny w przypadku deweloperów, którzy otrzymali pozwolenia na budowę 17 319 lokali (-7,9 proc. r/r). W tym samym czasie urzędy wydały 9182 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, co było wynikiem o 5,6 proc. lepszym od ubiegłorocznego.

Od początku roku zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy prywatni otrzymali pozwolenia uprawniające ich do budowy 218 546 lokali mieszalnych, co jest wynikiem o 4,5 proc. niższym od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Inwestorzy indywidualni pozostają na nieznacznym plusie (+0,9 proc. r/r), z kolei deweloperzy notują spadek liczby otrzymanych pozwoleń w relacji rocznej o 7,2 proc.

Rozpoczęte budowy mieszkań

Jeszcze mizerniej mieszkaniówka wypada pod względem liczby rozpoczętych budów. W ostatnich czterech latach październik przynosił wzrost tego wskaźnika lub co najwyżej utrzymanie stanu z września, tymczasem w październiku 2020 r. GUS odnotował rozpoczęcie budowy 19 601 mieszkań, co było wynikiem o 26,3 proc. niższym względem września i o 18,7 proc. niższym niż w październiku 2019 r. Nominalnie w październiku rozpoczęto budować o 6,6 tys. mniej mieszkań niż we wrześniu i o 4,5 tys. mniej niż przed rokiem. Tegoroczny wynik jest też o 2,3 proc. niższy względem października 2018 r.

/ fot. Bankier.pl /

Mniejsze parcie na nowe inwestycje było widać szczególnie wśród deweloperów, którzy w październiku 2020 r. rozpoczęli budowę 11 510 mieszkań (-32,3 proc. m/m i -24,1 proc. r/r). Inwestorzy indywidualni ruszyli w tym czasie z 8902 budowami (-11,6 proc. m/m i -5,1 proc. r/r).

Branża znajduje się pod kreską, także biorąc pod uwagę dotychczasowe dziesięć miesięcy 2020 r. W tym czasie rozpoczęto budowę 167 347 mieszkań, co było wynikiem o 6,2 proc. niższym niż w analogicznym okresie 2019 r.

Jak wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec października 2020 r. w budowie pozostawało 836,1 tys. mieszkań – o ok. 300 mniej niż pod koniec września 2020 r. i jednocześnie ok 2,5 tys. więcej niż pod koniec października 2019 r.

Co naprawdę mówią dane o cenach mieszkań? Tłumaczymy

Cena ofertowa, cena transakcyjna, indeks hedoniczny i wartość mieszkania – choć wszystkie te terminy obrazują sytuację na rynku nieruchomości, nie są tożsame i pokazują inny jego wycinek. Jak nie pogubić się w tych pojęciach, skąd biorą się różnice, ile wynoszą oraz jak odczytywać kolejne publikacje danych na temat rynku nieruchomości? Tłumaczymy.

 

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (54)

dodaj komentarz
gronostaj
Perspektywa wyjścia z UE raczej nie zachęca do inwestowania w mieszkania w PL.
marynapilecka
Tak tak..oglądaj dalej TV...

Myślisz ze pasibrzuch pIS po i sld do tego doprowadza, za dużo konfitur...

Niemcy gdzie będą wysyłać swoje transporty do ruskich?
Przez Bałtyk czy Czechy i Ukrainę?
jpelerj odpowiada marynapilecka
Właśnie sobie odpowiedziałaś. I czemu zapomniałaś o państwach bałtyckich? Dla nich to byłaby manna z nieba. Polska w takim wypadku stałaby pokornie z czapką przy kolanach i prosiła oba państwa o łaskę zarabiania na tranzycie.
xxpp
Bardzo dobra wiadomość. Za kilka lat zrobi się potężna dziura podażowa. Ceny wzrosną.
tomako_lunatic
Rekordowe poziomy oddawanych, nowych lokali mieszkalnych. Rekordowy wrzesień 2020 roku jeśli chodzi o rozpoczęte budowy. Ponad 0,8 mln mieszkań w trakcie realizacji. Ok. 30-40% wzrost liczby ofert sprzedaży mieszkań (2020 vs 2019). Przed nami kryzys demograficzny, a Ty piszesz „za kilka lat zrobi się potężna dziura podażowa”?Rekordowe poziomy oddawanych, nowych lokali mieszkalnych. Rekordowy wrzesień 2020 roku jeśli chodzi o rozpoczęte budowy. Ponad 0,8 mln mieszkań w trakcie realizacji. Ok. 30-40% wzrost liczby ofert sprzedaży mieszkań (2020 vs 2019). Przed nami kryzys demograficzny, a Ty piszesz „za kilka lat zrobi się potężna dziura podażowa”?

Nie pomyliłeś czasem popytu z podażą? :-D
xxpp odpowiada tomako_lunatic
Skoro wstrzymują budowy, to jaka dziura sie robi mistrzu?
Lubię te bzdury o demografii w sytuacji kiedy większość Polaków mieszka z ciasnych, rozpadających sie norach.
marynapilecka odpowiada xxpp
Pytanie czy zmniejszenie podaży przy takiej górce nadpodaży i spadku popytu...coś da...

Teraz wchodzić w mieszkania ...naiwność...
jpelerj odpowiada xxpp
O czym właściwie piszesz? Byla ostatnio jakaś wojna? Rozpadło się wszystko, co wybudowano w ciągu ostatnich lat? Większość Polaków mieszka w norach wybudowanych przez deweloperów - to chciałeś powiedzieć? To po co mieliby budować więcej nor? Zybertolisz strasznie.
tomako_lunatic odpowiada xxpp
Zdejmij te klapki z oczu i rzuć okiem w szerszym kontekście…

„Lubię te bzdury o demografii” – czyli według ciebie demografia nie ma przełożenia na potrzeby mieszkaniowe, a co za tym idzie na popyt na mieszkania?

Rozumiem, że jeśli nie odniosłeś się do reszty rzeczy, o których pisałem w swoim poprzednim
Zdejmij te klapki z oczu i rzuć okiem w szerszym kontekście…

„Lubię te bzdury o demografii” – czyli według ciebie demografia nie ma przełożenia na potrzeby mieszkaniowe, a co za tym idzie na popyt na mieszkania?

Rozumiem, że jeśli nie odniosłeś się do reszty rzeczy, o których pisałem w swoim poprzednim komentarzu, to znaczy, że się z nimi zgadzasz? ;-)
jacekdr64
Ludzie, zajmijcie się tym jak przetrwać, a nie zaklinaniem rynku.
Może być nieciekawie...

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki