Frontex rozpoczął po raz pierwszy rekrutację do Europejskiej Straży Granicznej

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w czwartek rozpoczęła pierwszą rekrutację do Europejskiej Straży Granicznej - poinformowała PAP rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure. Strażnicy są rekrutowani m.in. spośród funkcjonariuszy straży granicznej, policji i innych służb mundurowych.

(fot. Adam Tuchliński / FORUM)

Rekrutacja rozpoczęła się w czwartek o godzinie 11 i potrwa do 16 grudnia. W tym czasie Agencja zamierza wyłonić około 700 kandydatów do pracy w europejskiej straży granicznej. Kandydaci do służby muszą mieć doświadczenie w pracy w służbach mundurowych oraz posługiwać się językiem angielskim na poziomie B2.

"Rekrutujemy na trzech poziomach: na poziomie podstawowym, średnim i bardziej zaawansowanym" - zaznaczyła w rozmowie z PAP rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure. Jak dodaje rekrutowani musza mieć pewne doświadczenie, ale niekoniecznie muszą to być pogranicznicy. "Może to być policja, służba celna, byli wojskowi lub funkcjonariusze innych służb. Ludzie o pewnym profilu, którzy już pracowali w różnego rodzaju służbach" - powiedziała Moncure.

Moncure podkreśla, że Frontex po raz pierwszy rekrutuje do Europejskiej Straży Granicznej. Do tej pory Frontex wysyłał i koordynował operacje na granicach zewnętrznych, w których brali udział funkcjonariusze straży granicznych z krajów UE.

Dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri zaznaczył, że rozpoczęcie rekrutacji to wyjątkowy dzień dla Agencji. Dodał, że "po raz pierwszy Frontex będzie miał własną służbę mundurową, działającą pod szyldem Unii Europejskiej".

Funkcjonariusze Europejskiej Straży Granicznej będą pracowali razem z funkcjonariuszami straży granicznych poszczególnych krajów delegowanymi do służby na zewnętrznych granicach UE lub poza nią na mocy odpowiednich umów. Zanim rozpoczną pracę muszą ukończyć m.in. półroczne szkolenie. Pierwsi funkcjonariusze Europejskiej Straży Granicznej obejmą służbę w styczniu 2021 roku.

Szczegóły dotyczące aplikacji oraz formularze aplikacyjne dostępne są na stronie internetowej: https://frontex.europa.eu/about-frontex/careers/frontex-border-guard-recruitment/ 

autor: Marcin Chomiuk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.