REKLAMA

Firma Maga Foods wykreślona z polskiej listy sankcyjnej

2022-08-11 10:00
publikacja
2022-08-11 10:00
Firma Maga Foods wykreślona z polskiej listy sankcyjnej
Firma Maga Foods wykreślona z polskiej listy sankcyjnej
/ MSWiA

Z listy sankcyjnej firm prowadzonej przez MSWiA w związku z agresją Rosji na Ukrainę została wykreślona firma Maga Foods sp. z o.o., ponieważ zmienił się jej właściciel - została przejęta przez spółkę pracowniczą - poinformował wiceminister MSWiA Maciej Wąsik.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji napisał o tym w czwartek na Twitterze.

Polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem listy unijnej i odnosi się do oligarchów i podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju.

Lista sankcyjna została opublikowana w kwietniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA. Jej utworzenie umożliwiła ustawa, która wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy oraz zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Resort nie przyznał się do błędu

Firma od początku apelowała do ministra Mariusza Kamińskiego o usunięcie jej z listy sankcyjnej, argumentując, że pod koniec marca sprzedała akcje kapitału rosyjskiego. Po agresji na Ukrainę holenderscy właściciele odkupili udziały kontrolowane poprzez spółki przez oligarchę Michaiła Friedmana.

W obronie firmy w ciągu kilku miesięcy odbyło się kilka protestów, interweniowali też politycy zarówno PiS jak i opozycji. 

W firmie pracowali Ukraińcy, stanowili połowę z 200-tysięcznej załogi. W końcu dokonano wykupu menedżerskiego.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ustawa rozszerzyła możliwość stosowania mechanizmów, wynikających z unijnych przepisów sankcyjnych, związanych z mrożeniem majątków i wstrzymywaniem transakcji. Dodała także dwa rozwiązania krajowe, czyli możliwość wykluczenia z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego lub wpisania do wykazu cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany.

Pierwotnie na liście znalazło się 50 osób i podmiotów gospodarczych, które zostały objęte sankcjami za bezpośrednie lub pośrednie wspieranie agresji Rosji na Ukrainę, czy też naruszeń praw człowieka w Rosji lub na Białorusi.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
A jeszcze istnieje...?!!!
A choć jakieś przepraszam!

Stado tu..manów!!!
zoomek
A Gerhard to nie zasiada w Gazpromie?
To przecież Niemiec a nie Ruski.
karbinadel
A co Medmix Polska? Dalej będziecie się upierać, że ro ruskie?
peluquero
Mechanizm przejmowania (wymuszenia oddania proletariatowi - zaangażowanemu z poprzednim właścicielem czy nie to już drugorzędna sprawa) przedsiębiorstw bez konieczności nacjonalizacji został przetestowany, jak widać korzystając z odpowiedniej sytuacji można to zrobić słowem pisanym bez konieczności wydawania nawet jednej, choćby Mechanizm przejmowania (wymuszenia oddania proletariatowi - zaangażowanemu z poprzednim właścicielem czy nie to już drugorzędna sprawa) przedsiębiorstw bez konieczności nacjonalizacji został przetestowany, jak widać korzystając z odpowiedniej sytuacji można to zrobić słowem pisanym bez konieczności wydawania nawet jednej, choćby wydrukowanej złotówki, o innych 'wygibasach' nie wspominając. Pamiętajmy że dany środek np na myszy, nie testujemy od razu podając maksymalną dawkę, najpierw test który jest - mówiąc terminologią matematyczną - dyskretny, punktowy.
karbinadel
Ta firma w ogóle nie powinna się była znaleźć na tej liście, bo właściciel zmienił się znacznie wcześniej (w Ruskiego na Holendra). Ale przecież tępaków z MSWiA takie drobiazgi nie interesują, grunt że mogli w mediach zabłysnąć, że gnębią Putina

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki