Fed: Nowe cła będą kosztować gospodarstwo domowe w USA 831 dol. rocznie

2019-05-23 17:54
publikacja
2019-05-23 17:54

Amerykański bank centralny, Fed, poinformował, że nowe cła, jakie administracja prezydenta Donalda Trumpa nałożyła na Chiny, będą kosztować przeciętne gospodarstwo domowe 831 dol. rocznie. USA podniosły w maju stawki celne na chińskie dobra warte 200 mld dol.

/ fot. Kevin Lamarque / Reuters

Autorzy raportu przygotowanego przez nowojorski Fed przewidują też, że Stany Zjednoczone mogą nie uzyskać dochodu pochodzącego z ceł na chiński eksport, ponieważ w miarę jak będą drożały chińskie dobra, importerzy będą coraz częściej szukali dostawców w innych krajach.

Trump podniósł stawki celne z 10 do 25 proc. na produkty chińskie, których sprzedaż w USA ma wartość 200 mld dolarów. Polecił też przedstawicielowi USA ds. handlu Robertowi Lighthizerowi przygotowanie kolejnej listy produktów, na które będą mogły być nałożone wyższe cła. Chodzi o produkty, których sprzedaż ma wartość 300 mld dolarów, co oznaczałoby, że praktycznie cały chiński eksport do USA objęty byłby wyższymi stawkami.

Poprzez podnoszenie stawek celnych Waszyngton chce skłonić Pekin do zmiany polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej. 

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
warszawyak
Skąd wezmą jak kredyty spłacają kolejną kartą kredytową ? Czeków po 2008 roku już tam nikt nie akceptuje .
karbinadel
Jak zwykle wyliczenia opierają się na fałszywym założeniu, że wszyscy będą kupować to co do tej pory, ale bez szemrania zapłacą nowe ceny. W tak samo absurdalny sposób nasz rząd liczy wpływy z podwyższanych podatków. A w rzeczywistości każda podwyżka (cen, ceł, podatków itp) powoduje zmiany zachowań konsumentów,Jak zwykle wyliczenia opierają się na fałszywym założeniu, że wszyscy będą kupować to co do tej pory, ale bez szemrania zapłacą nowe ceny. W tak samo absurdalny sposób nasz rząd liczy wpływy z podwyższanych podatków. A w rzeczywistości każda podwyżka (cen, ceł, podatków itp) powoduje zmiany zachowań konsumentów, importerów czy podatników
abcx
Eee tylko 831$ to będzie kosztować, bardzo śmieszna kwota, dowalić tym chinolom jeszcze kolejne 100% ceł, żeby im w pięty poszło.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki