Fed: Nowe cła będą kosztować gospodarstwo domowe w USA 831 dol. rocznie

Amerykański bank centralny, Fed, poinformował, że nowe cła, jakie administracja prezydenta Donalda Trumpa nałożyła na Chiny, będą kosztować przeciętne gospodarstwo domowe 831 dol. rocznie. USA podniosły w maju stawki celne na chińskie dobra warte 200 mld dol.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

Autorzy raportu przygotowanego przez nowojorski Fed przewidują też, że Stany Zjednoczone mogą nie uzyskać dochodu pochodzącego z ceł na chiński eksport, ponieważ w miarę jak będą drożały chińskie dobra, importerzy będą coraz częściej szukali dostawców w innych krajach.

Trump podniósł stawki celne z 10 do 25 proc. na produkty chińskie, których sprzedaż w USA ma wartość 200 mld dolarów. Polecił też przedstawicielowi USA ds. handlu Robertowi Lighthizerowi przygotowanie kolejnej listy produktów, na które będą mogły być nałożone wyższe cła. Chodzi o produkty, których sprzedaż ma wartość 300 mld dolarów, co oznaczałoby, że praktycznie cały chiński eksport do USA objęty byłby wyższymi stawkami.

Poprzez podnoszenie stawek celnych Waszyngton chce skłonić Pekin do zmiany polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej. 

fit/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 warszawyak

Skąd wezmą jak kredyty spłacają kolejną kartą kredytową ? Czeków po 2008 roku już tam nikt nie akceptuje .

! Odpowiedz
0 1 bha

W teorii...

! Odpowiedz
4 10 karbinadel

Jak zwykle wyliczenia opierają się na fałszywym założeniu, że wszyscy będą kupować to co do tej pory, ale bez szemrania zapłacą nowe ceny. W tak samo absurdalny sposób nasz rząd liczy wpływy z podwyższanych podatków. A w rzeczywistości każda podwyżka (cen, ceł, podatków itp) powoduje zmiany zachowań konsumentów, importerów czy podatników

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 7 abcx

Eee tylko 831$ to będzie kosztować, bardzo śmieszna kwota, dowalić tym chinolom jeszcze kolejne 100% ceł, żeby im w pięty poszło.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil