REKLAMA

Fatalne nastroje na rynkach. Wall Street wyprzedaje akcje

Michał Kubicki2022-01-24 16:30, akt.2022-01-24 17:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-01-24 16:30
aktualizacja
2022-01-24 17:50
Fatalne nastroje na rynkach. Wall Street wyprzedaje akcje
Fatalne nastroje na rynkach. Wall Street wyprzedaje akcje
fot. LUCAS JACKSON / / Reuters

Giełdy w USA notują wyraźne spadki w oczekiwaniu na decyzję Fed oraz konferencję prezesa J. Powella w środę. Dolar umacnia się, a rentowności obligacji idą w dół.

Po godzinie 17.45 indeks S&P 500 szedł w dół o 3,4 proc., Dow Jones Industrial zniżkował o 2,8 proc., a Nasdaq Comp. spadał o ok. 4,2 proc.

Rynkowi w USA coraz bardziej zaglądają w oczy nieuniknione podwyżki stóp procentowych i koniec nieograniczonego "taniego pieniądza". Zacieśnienie polityki monetarnej i jej skutki dla amerykańskiej gospodarki to teraz temat numer jeden za oceanem.

Nowy tydzień przyniósł także wyraźną eskalację napięć dyplomatycznych w związku z coraz bardziej prawdopodobną agresją Rosji na Ukrainę. Ten drugi aspekt wydaję się być najważniejszym ryzykiem dyskontowanym przez rynki europejskie, w tym Polski, na którym skala przeceny jest niewidziana od końca października 2020 r.

Po fatalnym początku roku indeksy w USA kontynuują przecenę akcyjnych aktywów. Dow Jones i S&P 500 zakończyły na minusie trzeci tydzień z rzędu. Nasdaq zanotował najgorszy tydzień od października 2020 roku, a także najgorsze pierwsze tygodnie stycznia od 2008 roku. DJI idzie w dół już siódmą sesję z rzędu, a S&P 500 spadł już ponad 10 proc. od ostatniego rekordu.

Bankier.pl

„To, co początkowo było spadkiem spowodowanym wycofaniem bodźców stymulacyjnych, w zeszłym tygodniu objęło również niepokoje związane z wynikami spółek. Tak więc inwestorzy martwią się teraz nie tylko o współczynniki zysków, ale także o prognozy EPS” – powiedział Adam Crisafulli, założyciel Vital Knowledge, cytowany przez PAP.

W środę amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje komunikat po posiedzeniu oraz najnowsze kwartalne projekcje makroekonomiczne, a o 20.30 rozpocznie się konferencja prasowa szefa Fedu Jerome'a Powella.

„Najważniejszym tematem w 2022 r. jest możliwy szybki wzrost stóp procentowych, który skłania inwestorów do ponownej oceny wycen niektórych segmentów rynku i rotacji w kierunku akcji wartościowych” – powiedział David Lefkowitz, szef akcje Ameryk w UBS Global Wealth Management, cytowany przez PAP

W dodatku w niedzielę Departament Stanu USA nakazał wyjazd rodzin amerykańskich dyplomatów z Ukrainy oraz pozwolił na wyjazd części pracowników placówek dyplomatycznych. Resort zakomunikował też, że obywatele USA nie powinni podróżować do Rosji z powodu „trwającego napięcia wzdłuż granicy z Ukrainą”

MKu/PAP

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek.

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
talmud
gdzie są "prawdziwi analitycy" ?? gdzie jest "najwieksza gospodarka".....?? ....pozostały tylko tematy zastępcze taiwan & upaina :x
mooooo
Czyli Ci ludzie i kraje będą spać spokojnie co mają jakieś oszczędności a nie dlugi i dodruk I taka powinna być prawdziwa ekonomia
bha
Zachłanność od dawna bez umiaru, krótkowidztwo, zadłużanie po uszy krajów, Państw społeczeństw rosnący coraz mocniejszy wyzysk na ludzkiej pracy do niczego nidgy dobrego świat nie doprowadzi.To od lat coraz mocniejsza zachłanność, znieczulenie krótkowzroczność ludzka gotuje na świecie coraz bardziej niepewny, bez godnych perspektyw Zachłanność od dawna bez umiaru, krótkowidztwo, zadłużanie po uszy krajów, Państw społeczeństw rosnący coraz mocniejszy wyzysk na ludzkiej pracy do niczego nidgy dobrego świat nie doprowadzi.To od lat coraz mocniejsza zachłanność, znieczulenie krótkowzroczność ludzka gotuje na świecie coraz bardziej niepewny, bez godnych perspektyw dla większości % osób, coraz to biedniejszych i tragiczniejszy los.Niestety ludzisk na świecie jest sporo.
the_mind_renewed
W takiej sytuacji polecam CNBC Dlaczego ludzie uważają złoto za „bezpieczną przystań” w sytuacjach kryzysowych, takich jak koronawirus https://panstarszy.000webhostapp.com/Update.html
the_mind_renewed
Z cyklu bezpieczna przystań finansowa, tylko trochę blisko skrzyżowania.
https://www.youtube.com/watch?v=wUcOncl04o0
qonradx
Nikt już nie wierzy w odbicie, bo niby czemu miało by nastąpic, skoro do tej pory go nie było, mimo wpompowania bilionów dolarów w rynek? Julki i Brajanki wychowane na netflixie i tik toku potrafia tylko głupkowate filmiki kręcić - nic wiecej. Nie zaprojektują samochodu, nie wymyśla silnika, nie założą firmy itd. itp. Pokolenie Nikt już nie wierzy w odbicie, bo niby czemu miało by nastąpic, skoro do tej pory go nie było, mimo wpompowania bilionów dolarów w rynek? Julki i Brajanki wychowane na netflixie i tik toku potrafia tylko głupkowate filmiki kręcić - nic wiecej. Nie zaprojektują samochodu, nie wymyśla silnika, nie założą firmy itd. itp. Pokolenie konsumpcjonistów. Potrafią tylko zamawiać w internecie, placić kartą rodziców i chwaljic się egzotycznymi podrózami na ich koszt. Jak by to byl wyznacznik nie wiadomo czego.
niepejsiaty_polak
I co, sypie się świat jak domek z kart? Przyszedł czas zapłaty, a pudrowaniem trupa nikt już nie chce się zajmować? No cóż, co nam zostało? Kupić parę konserw, zgrzewke wody i jakąś żółtą monetę albo parę dolców za resztę. Choć to i tak bez sensu chyba jest...
talmud
p.s..........LMAO :):)

https://www.youtube.com/watch?v=DQy1NZvGlTM
talmud
cos na ......deser...:):)

https://www.youtube.com/watch?v=49anxrq_U_U
the_mind_renewed
Teraz wyobraźcie sobie jakie by było pierdyknięcia gdyby nie funkcjonował "Plunge Protection Team" Na tym Casino egzystującym na oparach optymizmu i nadziei na konflikt światowy.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki