REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Facebook przez lata promował "najgorsze" treści

2021-10-26 15:20
publikacja
2021-10-26 15:20

Algorytmy Facebooka przez lata świadomie i systematycznie promowały "niektóre z najgorszych" i najbardziej kontrowersyjnych treści na swojej platformie - donosi we wtorek "Washington Post", powołując się na dokumenty wewnętrzne firmy, znane jako "Facebook Papers".

Facebook przez lata promował "najgorsze" treści
Facebook przez lata promował "najgorsze" treści
fot. Ascannio / / Shutterstock

Według gazety jednym ze źródeł problemów było wprowadzenie przez Facebooka w 2017 r. nowych sposobów reagowania na wyświetlane posty: do zwykłych "polubień" dodano ikonki emoji wyrażające emocje od gniewu do śmiechu. Decydując o tym, które treści powinny być promowane, mechanizmy Facebooka "wyceniały" emoji na pięć punktów, podczas gdy "lajk" - tylko na jeden.

"To może nieopatrznie otworzyć drogę do większej ilości spamu/nadużyć/clickbaitu" - zgłosił wówczas jeden z pracowników firmy, sugerując że w ten sposób Facebook może przyczynić się do wzrostu polaryzacji. Inny w odpowiedzi stwierdził, że "to możliwe", choć zapewnił, że Facebook pracuje nad tym, by zmniejszyć te efekty.

Jak się okazało, działania te nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Przeprowadzone w 2019 r. wewnętrzne badanie Facebooka wykazało, że posty z największą liczbą "gniewnych" emoji zdecydowanie częściej zawierały dezinformację i niskiej jakości informacje.

"To oznacza, że Facebook przez trzy lata systematycznie promował niektóre z najgorszych treści na swojej platformie, czyniąc je bardziej widocznymi dla użytkowników i rozpowszechniając je na znacznie szerszą widownię" - pisze "Washington Post".

W poniedziałek to samo stwierdziła podczas wysłuchania w brytyjskim parlamencie była pracownica Facebooka Frances Haugen, która wyniosła z firmy dziesiątki tysięcy wewnętrznych dokumentów, przekazując je 17 amerykańskim mediom.

"Gniew i nienawiść jest najłatwiejszym sposobem na wzrost na Facebooku" - powiedziała Haugen.

Dokumenty przekazane przez sygnalistkę posłużyły jako podstawa dla serii artykułów sugerujących, że Facebook był świadomy szkodliwego wpływu swojej platformy - m.in. w podżeganiu do nienawiści, radykalizacji, a także o psychologicznych szkodach dla dzieci - lecz nie chciał lub nie potrafił temu adekwatnie zaradzić.

W poniedziałek publikacje te potępił szef Facebooka Mark Zuckerberg podczas prezentacji kwartalnego raportu dot. wyników finansowych firmy.

"Krytyka w dobrej wierze pomaga nam się poprawiać, ale moim zdaniem to co widzimy teraz jest skoordynowanym wysiłkiem selektywnego użycia dokumentów, by nakreślić

Mimo potężnej fali krytyki portalu w ostatnich tygodniach, wyniki Facebooka za trzeci kwartał 2021 r. pokazały, że nie odbiła się ona na zyskach firmy. Spółka zanotowała 29 mld dolarów przychodów - 35 proc. więcej niż w tym samym kwartale 2020 r. - oraz 9,2 mld zysku (wzrost o 17 proc.).

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (7)

dodaj komentarz
czarny_bambo
"publikacje te potępił szef Facebooka Mark" tzn ze przyznal sie do swiadomej desinformacji czy obrazil sie, ze dokumenty zostaly opublikowane?
luxferre
O co tu chodzi?
Sam gardzę FB, ale przez lata było na jego temat względnie mało artów, a teraz cały wysyp...
Ktoś wie co się święci?
grzegorzkubik
FB dostaje powoli w 4 litery na giełdzie. Dziś pokazał ładny zysk a nie przełożyło się to na wyniki. Mamy 7 spadkową święcę w na rocznym interwale. Powód dla kumatych jest prosty. Blokowanie kont, kierowanie się brzydką ideologią, blokada Trumpa(niewybaczalne do sześcianu).
pstrzezek
Grześ założyłeś konto na nowym portalu Trumpa czy nie zdążyłeś przed zhakowaniem ;)))
czarny_bambo odpowiada pstrzezek
Nie wiesz w jakim swiecie zyjesz.
Proste pytanie ktore moze da Ci cos do myslenia - wolisz Trumpa playboya ktory dbal o swoj kraj czy sterowanego dziadka Bidena z demencja ktory wywraca sie wchodzac na poklad Air force one?
langdon25
Facebook bierze przykład z TVPiS - im więcej chłamu i nienawiści tym większa klikalność .
sloneczkodzg
A może TVNazi Ci to powiedział ?

Powiązane: Facebook Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki