REKLAMA

Eurodolar poniżej 1,10$. Frank najniżej od decyzji SNB

2015-03-06 10:42
publikacja
2015-03-06 10:42

Po danych z amerykańskiego rynku pracy kurs euro wobec dolara przełamał barierę 1,09 USD i osiągnął najniższy poziom od września 2003 roku. Następnym przystankiem może być już parytet 1 do 1, za co zarabiający w euro mogą podziękować Mario Draghiemu. Kurs franka osiągnął najniższy poziom od styczniowej decyzji SNB.

Eurodolar poniżej 1,10$. Frank najniżej od decyzji SNB
Eurodolar poniżej 1,10$. Frank najniżej od decyzji SNB
fot. yuelan / / Thinkstock

[Aktualizacja 14:45] W lutym bezrobocie w USA było najniższe od czerwca 2008 roku. W reakcji na te dane, eurodolar spadł poniżej poziomu 1,09.

O 10:40 za euro płacono 1,0970 dolara, czyli o pół procent mniej niż na zamknięciu czwartkowych notowań. Wcześniej notowania EUR/USD spadły nawet do 1,0967 USD, wyznaczając nowe, 11,5-letnie minimum.

()

Słabość europejskiego pieniądza widoczna była także na polskim rynku, gdzie w piątek rano euro kosztowało 4,1259 złotego, czyli o ponad grosz mniej niż w czwartek i najmniej od lipca 2014 roku. Stabilny – ale wciąż wysoki – pozostawał kurs dolara, za którego trzeba było zapłacić ponad 3,76 zł. Frank szwajcarski kosztował 3,8475 zł, osiągając najniższy poziom od styczniowej decyzji SNB.

()

Europejska waluta rozpoczęła swój spadek swobodny w maju 2014 roku, gdy Mario Draghi ogłosił zmianę w polityce pieniężnej EBC – polityka i tak już dość luźna została zastąpiona ekstremalnie luźną: niemal zerową stopą referencyjną, ujemną stopą depozytową i rozpoczynającym się w poniedziałek programem skupu aktywów (QE, zwanym potocznie „drukowaniem pieniądza”). Perspektywa 1,1 biliona euro, jakie pan Draghi zamierza „dodrukować” przez następne 1,5 roku już obniżyła wartość euro o ponad 20%, redukując siłę nabywczą europejskich płac.

Po drugiej stronie mamy względną siłę dolara, który zyskuje względem większości głównych walut. Analitycy wiążą ten fakt z oczekiwaniami na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Oczekuje się, że liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych wzrosła w lutym o 240 tys. Tak dobry wynik miałby skłonić Rezerwę Federalną do dokonania pierwszej od 10 lat podwyżki stóp procentowych. Rynek oczekuje takiej decyzji w drugiej połowie roku, choć osobiście uważam, że może się jej nie doczekać i że Fed po raz kolejny przełoży podwyżkę stóp na „przyszły rok”. Zerowa stopa funduszy federalnych obowiązuje w USA od grudnia 2008 roku.

Reklama

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Polak
Jeszcze Putin nie powiedział ostatniego słowa tylko Rosia ma nadwyżki 400 mil $$$.
~ads
Haha topnieje w zastraszającym tempie.
~pl
Dollar po 10 ZLOTYCH mocarnych juz wkrotce. To samo od 3 wiekow , nawet ''KONGRESOWKA '' pada. KORYTO puste.RYJE zwiekszaja kontrole skarbowe. KOLCHOZ w rozpadzie, CARYCA merkel w zalobie, aj waj.
~zombiefield
Euro najtańsze od 12 lat? Na pewno nie względem PLN, bo cały czas widzę że nasza waluta się powoli, ale sukcesywnie osłabia. Jeszcze w 2011 Euro było po około 3,90. Teraz Euro widzę średnio po 4,20. Jeśli weźmiemy pod uwagę "dodruk" pieniądza przez ECB, oznacza to że z naszą walutą jest kiepsko.
~Karol
Osłabienie waluty nie oznacza osłabienia gospodarki. Nie świadczy też o tym, że jest z nią "kiepsko". Zwiększa konkurencyjność eksportu i pobudza gospodarkę.
~dsa
Włąsnie, że nie! Dodruk da nam powera i na pewno umocnimy się w stosunku do euro i dolca. Nowe programy z UE będą przyciągać inwestycję!
~Analityk
Dlaczego nikt się nie podpisał pod tym artykułem -pewnie autor się wstydzi tych wypocin?. Przecież waluty będą spadać to codziennie będziecie pisać takie bzdury...."że najniższy od..."
~Zabor
Złotówka też tania jak nigdy. Jeszcze chwila i będzie najtańsza w stosunku do dolara od 11 lat.
~esiu
poprawcie sobie stawke wiboru na stronie - jest nieaktualna

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki