Emerytowany policjant oskarżony o oszustwa kredytowe na kwotę blisko 2 mln zł

Przeciwko emerytowanemu policjantowi, 62-letniemu Władysławowi K. z powiatu słupskiego, prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w związku z popełnieniem szeregu oszustw, w tym kredytowych na łączną kwotę blisko 2 mln zł - poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

(fot. muchomoros / Shutterstock)

O skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko Władysławowi K. do Sądu Okręgowego w Słupsku poinformował w środę rzecznik prokuratury okręgowej Paweł Wnuk.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż Władysław K. był inicjatorem i koordynatorem przestępczego procederu polegającego na wyłudzaniu kredytów z banków współpracujących z firmami pośredniczącymi w ich zaciąganiu ze Słupska i Ustki. W przestępczej działalności uczestniczyło jeszcze 23 innych oskarżonych. Materiał dowodowy wskazuje na to, że doprowadzili oni do wyłudzenia 31 kredytów bankowych o łącznej wartości ponad 1,2 mln zł na szkodę pięciu podmiotów finansowych.

Jak podał prok. Wnuk ustalono, że przestępcza działalność prowadzona była od stycznia 2011 r. do listopada 2014 r. "Odbywała się ona na kilku płaszczyznach, w szczególności wiązała się ona z pozyskiwaniem i dalszym wykorzystywaniem do celów przestępczych danych osobowych tzw. +słupów+ oraz z +naganianiem+ kolejnych osób, na które za ich zgodą były zawierane oszukańcze umowy kredytowe" – poinformował rzecznik słupskiej prokuratury okręgowej.

Władysław K. jest również oskarżony o wyłudzenie kilku pożyczek na szkodę osób prywatnych o łącznej wartości prawie 700 tys. zł oraz o przywłaszczenie pieniędzy w kwocie ponad 30 tys. zł.

Jak podał prok. Wnuk, Władysław K. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Odmówił wyjaśnień i odpowiedzi na pytania prokuratora.

Za popełnienie zarzucanych oskarżonemu przestępstw grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Władysław K. to emerytowany funkcjonariusz policji. W przeszłości był już karany sądownie za popełnienie przestępstwa przeciwko mieniu. Sąd wykonanie kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesił. Wobec Władysława K. nie były stosowane środki zapobiegawcze.

W sprawie 23 pozostałych oskarżonych, którzy współpracowali z Władysławem K. przy wyłudzaniu kredytów, Prokuratura Okręgowa w Słupsku z końcem grudnia 2019 r. skierowała do słupskiego sądu rejonowego akty oskarżenia. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ aj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne