E-zaliczka przez aplikację zamiast chwilówki

analityk Bankier.pl

Osoby korzystające z krótkoterminowych pożyczek często sięgają po drogi pieniądz nie z powodu nadmiernych wydatków, ale kłopotów z utrzymaniem płynności. Czasem lepszym wyjściem z sytuacji byłoby nie pożyczanie, a skorzystanie z już zarobionych pieniędzy.

Zgranie bieżących wydatków z dochodami, które wypłacane są raz na miesiąc to jedno z najbardziej podstawowych wyzwań, przed którym staje każdy, kto zarządza domowym budżetem. Nie wszystkim się ta sztuka udaje. Firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek zawdzięczają swój sukces w dużej mierze klienteli, która ma kłopoty z utrzymaniem płynności. Za swoje usługi pożyczkodawcy żądają jednak wynagrodzenia – czasem tak wysokiego, że może popchnąć klienta w stronę spirali zadłużenia.

(even.com)

Przydatnym wsparciem w zmaganiach z domowym budżetem może być opcja skorzystania z już zarobionych, ale nie wypłaconych jeszcze przez pracodawcę pieniędzy. Od kilku lat na amerykańskim rynku kilka firm z branży fintech oferuje „nowe podejście do zaliczek”, współpracując z biznesami, które chcą zaproponować swoim pracownikom elastyczną wypłatę wynagrodzenia.

Firmy tego typu zazwyczaj integrują się z systemem kadrowo-płacowym pracodawcy i mogą pobierać z niego informacje o przepracowanych przez zatrudnionych dniówkach. Na tej podstawie określa się, ile pieniędzy już zarobił zatrudniony i jakiej wysokości mogłaby być zaliczka. Jeśli pracownik zechce przed wypłatą pobrać część swojego wynagrodzenia, korzysta np. z karty przedpłaconej lub transferu na swój rachunek bankowy. Opcja szybkiej wypłaty zarobków jest szczególnie atrakcyjna dla osób pracujących nieregularnie. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kierowców Uber i Lyft.

Zaliczki trafią do 1,4 mln pracowników w USA

Jak donosi „The New York Times”, na podobny ruch zdecydował się właśnie jeden z największych pracodawców w USA. Walmart, sieć handlowa zatrudniająca 1,4 mln pracowników, wdraża system „e-zaliczek” wraz z firmą Even.

Pracujący w Walmarcie będą mogli przelać na konto bankowe lub pobrać w gotówce część należnego im wynagrodzenia przed kolejną dwutygodniową wypłatą. Jeśli pracownik wykorzysta tę opcję do ośmiu razy w ciągu roku, usługa jest darmowa. Mechanizmem nazwanym Instapay zarządza się w  aplikacji mobilnej Even, która poza „e-zaliczką” ma wiele dodatkowych funkcji wspomagających zarządzanie finansami osobistymi.

Po połączeniu z rachunkiem bankowym narzędzie jest w stanie pobrać historię transakcji, skategoryzować je, obliczyć bezpieczny poziom wydatków wystarczający, by „przetrwać do pierwszego” i przewidzieć zbliżające się obciążenia (np. terminy i kwoty stałych należności).

Walmart jest często krytykowany jako pracodawca – minimalna stawka godzinowa (9 dolarów) w tej sieci jest niższa niż u konkurentów. Firma wdrażając mechanizm zaliczki tłumaczy, że chce pomóc swoim pracownikom w zarządzaniu finansami. Związki zawodowe niezbyt przychylnie przyjęły pomysł, wskazując, że znacznie lepszym rozwiązaniem finansowego problemu trapiącego pracujących w sieci byłoby podniesienie wynagrodzeń.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne