REKLAMA

Dziennikarzem TVP, który zginął w Iraku, jest Waldemar Milewicz

2004-05-07 12:12
publikacja
2004-05-07 12:12

Telewizja Polska poinformowała, że polskim dziennikarzem, który zginał dziś w Iraku jest Waldemar Milewicz. Oprócz polskiego dziennikarza zginął algierski dziennikarz Mounyr Beouamrane. Niegroźne obrażenia odniósł polski operator Jerzy Ernst.

Na razie nie ma jednoznacznej relacji, jak doszło do śmierci dziennikarzy. Według przedstawicieli ambasady na drodze, którą jechał samochód TVP eksplodowała mina-pułapka. Natomiast według relacji irackiego przewodnika polskiej ekipy samochód TVP został ostrzelany przez niezidentyfikowanych napastników.

Polskie dowództwo twierdzi natomiast, że samochód TVP najpierw wjechał na minę, a potem został ostrzelany.

Polski operator, który został ranny podczas zajścia twierdzi, że nie ma mowy o wybuchu miny. Z jego wypowiedzi dla telewizyjnych "Wiadomości" wynika, że samochód TVP został ostrzelany z ciężkiej broni maszynowej.

Przedstawiciele polskiej ambasady poinformowali, że dziennikarze poruszający się po Iraku czynią to na własną odpowiedzialność. Polscy dziennikarze przebywają zwykle na terenie Obozu Babilon. Jeśli wyjeżdżają z niego, to zwykle w towarzystwie irackiego przewodnika.

Waldemar Milewicz od 1984 r. pracował w Redakcji Zagranicznej, najpierw DTV, później TAI. Od dziewięciu lat był korespondentem wojennym, w TVP można było oglądać jego reportaże z Bośni, Czeczenii, Kosowa, Abchazji, Rwandy, Kambodży, Somalii, Etiopii.

Waldemar Milewicz zajmował się także problematyką integracji europejskiej i bezpieczeństwa na naszym kontynencie.

Najważniejsze osiągnięcia zawodowe Waldemara Milewicza to:

- Nagroda "SAIS-Ciba Prize for Excellence in Journalism" przyznana przez Johns Hopkins University w Waszyngtonie za reportaż: "Czeczenia - 6 dni wojny" - 1995 r.,
- Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – ufundowana przez German Marshall Found - za cykl reportaży z wojny domowej w Rwandzie - 1994 r.,
- czterokrotny laureat nagrody prezesa Telewizji Polskiej za reportaże z Bośni, Czeczenii i Republiki Południowej Afryki, Nagroda "Polski Pulitzer" w kategorii "news" - za cykl reportaży z Kosowa i strajku górników w Rumunii – 1999 r.,
- zdobywca "Wiktora" w kategorii: najlepszy publicysta, dziennikarz roku 1999.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki