Dzień na GPW: Tak nie wygląda wzrostowa sesja

2019-07-18 17:10
publikacja
2019-07-18 17:10
fot. Kacper Pempel / FORUM

Jeśli ktoś ograniczył zainteresowanie czwartkową sesję do spojrzenia na finalną zmianę WIG-u 20, to zapewne doszedłby do błędnych wniosków. W rzeczywistości był to bowiem kolejny dzień spadków cen akcji na warszawskim parkiecie.

Przez większość dnia sytuacja prezentowała się bardzo dziwnie. Główne indeksy stały w miejscu przy całkiem przyzwoitych obrotach, które jednak koncentrowały się jedynie na spółkach z WIG20. Pod kreską było ponad połowę walorów z WIG-u i większość z WIG20. Ale indeksy nie spadały, „zakotwiczone” za pomocą nieznacznie rosnących wielkich blue chipów pokroju PKO BP czy Pekao SA.

/ Bankier.pl

Gdy wydawało się, że taki dziwny stan potrwa do końca dnia, o polskim rynku „przypomniał” sobie jakiś większy kapitał – prawdopodobnie zagraniczny. Bez wyraźnego impulsu (indeksy w Europie wciąż spadały) w ostatniej godzinie handlu WIG20 ruszył w górę i zamknął sesję zwyżką o 0,64%. Dzięki postawie blue chipów WIG wzrósł o 0,36% i powrócił do pułapu 60 000 punktów.

Wśród dużych i średnich spółek wyraźnie słabiej od reszty rynku spisywały się walory mBanku (-3,8%) i Millennium (-2%), którym ciążą obawy związane ze stanem prawnym kredytów mieszkaniowych indeksowanych do CHF. Trwała też realizacja zysków na walorach Orange Polska, które dziś oddały kolejne 2,1%. Bez żadnej informacji w kanale ESPI o 4,5% spadły notowania Stalproduktu, które w trakcie sesji wyznaczyły 5-letnie minimum.

Tylko część z niemal jednoprocentowych strat odrobił mWIG40, który finalnie poszedł w dół o 0,51% i osiągnął najniższy kurs zamknięcia od niemal miesiąca. Tradycyjnie już bez większych zmian pozostał sWIG80, który osunął się o 0,10%.

Pewną „nienormalność” czwartkowej sesji najlepiej oddają jednak statystyki szerokiego rynku. Prawie połowa walorów wchodząca w skład WIG-u zakończyła dzień pod kreską. 11 spółek zanotowało przynajmniej roczne minimum, lecz ani jedna nie wyznaczyła rocznego szczytu. Zresztą w ogóle ze świecą można było dziś szukać walorów rosnących mocniej niż 2%.

Sumarycznie wysokie obroty (ponad 1,1 mld złotych) skoncentrowały się na tzw. WIG5 i CD Projekcie – i akcje wszystkich tych 6 spółek dziś podrożały. Ogólnie na spółki spoza WIG20 przypadło zaledwie 90 mln zł obrotu. Jeśli odejmiemy od tego mWIG40, to na całą resztę WIG-u przypadło ledwie 11,7 mln zł! Mieliśmy więc gremialną przecenę bez płynności oraz wzrosty WIG20 i WIG, które zawdzięczamy popytowi na akcje ledwie kilku największych spółek.

Wśród giełdowych „maluchów” negatywnie wyróżniły się walory Wieltonu, które przy niebagatelnych obrotach przeceniono o ponad 5%, do najniższego poziomu od trzech lat. Lekką panikę sprzedających widać było także na kilku innych małych spółkach, np. Selena FM (-8,5%), Silvair (-19%) czy Synektik (-4,1%).

O prawie 10% zanurkował kurs Krakchemii po tym, jak do spółki Jerzego Mazgaja dobrał się urząd skarbowy. Stare kłopoty ze skarbówką uderzyły też w Ciech, którego akcje potaniały o 3%.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zachlannynakase
hahah
lepiej bm teho nie podsumował:)
nostsherlock
Fajnie się czyta takie analizy, po prostu podziwiam ludzi, którzy tak leją wodę i robią analizę wsteczną tylko po to, żeby stworzyć iluzję swojej przydatności przed pracodawcą (bo praca łatwa i niech tak pozostanie). Przy każdym ruchu na rynku wystarczy coś pogadać o optymizmie lub psymizmie inswestorów, jak wolumen Fajnie się czyta takie analizy, po prostu podziwiam ludzi, którzy tak leją wodę i robią analizę wsteczną tylko po to, żeby stworzyć iluzję swojej przydatności przed pracodawcą (bo praca łatwa i niech tak pozostanie). Przy każdym ruchu na rynku wystarczy coś pogadać o optymizmie lub psymizmie inswestorów, jak wolumen większy to do stwierdzania "inwestorów" wystarczy dodać "instytucjonalnych", spojrzeć na główny indeks, skomentować top 3 wzrostów WIG20, spojrzeć na tabelkę wrzucić komentarz do top 3 poza WIG20.... SERIO!? Może więcej sensownych analiz, a nie taniej kaszy dla plebsu?
silvio_gesell
Pełnia, wtedy inwestorzy zawsze robią nerwowe ruchy.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki